30 Ocak 2015 Cuma 00:05
İkiz açık uyarısı
EKONOMİ SERVİSİ
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) geçtiğimiz ayın ekonomi verilerine ve 2014 yılının 11 aylık sonuçlarına dayandırarak hazırladığı “Ocak 2015-Aylık Ekonomi Bülteni” yayınlandı. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu, “Bütçe açığının ve cari açığın son aylarda birlikte yükselmesi ciddi bir risk… Dünyada çok korkulan bu ‘İkiz açık’ durumuna düşülmemesi için hükümetimiz seçim ekonomisi uygulamaktan kaçınmalı” uyarısında bulundu. Eyüboğlu, uluslararası kuruluşların dünya ekonomisindeki büyüme tahminlerini düşürdüğüne vurgu yaparak, “Türkiye olarak biz de gelirimizi fazla artıramayacağız; yurt içi tüketim cansız ve ihracatımız açısından şimdi de parite sorunu ile yüz yüzeyiz. Girdilerini çoğunlukla dolarla satın alan, ihracatını çoğunlukla euro ile satan ihracatçı işletmelerimizin zarar etmesinin önüne geçilmeli” dedi. Merkez Bankası’nın ihracatçıya verdiği desteği artırması gerektiğini belirten Başkan Eyüboğlu, “Merkez Bankası reeskont kredisi limitini yükseltti, ancak yeterli değil; limit daha da yükselmeli. Ülkemiz sanayisinde üretim artışı sonbahar aylarında giderek zayıfladı, imalatta ise üretim Kasım ayında geriledi. Sanayinin rekabet gücünü artırmak tüm toplum kesimleri için anahtar önem taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Diplomalı işsizler korkutuyor

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Eyüboğlu, işsizliğin hissedilir biçimde arttığını, bu artışta sanayinin zayıflamasının da önemli payı olduğunu belirterek, “Mutlaka tedavi edilmelidir. Genç işsizliğinin yüzde 20’ye varması ve yükseköğrenim mezunlarının en fazla işsiz kalan grup olması herkesi alarma geçirmeli. Önlemlerin bir ayağı üretim teknolojisini yükseltmek, diğer ayağı ise eğitim sistemine kalite kazandırmak olmalı” dedi. Geçtiğimiz yılın 11 ayında Türkiye’den yurt dışına yapılan doğrudan yatırımların, yabancıların doğrudan yatırımlarından yüksek gerçekleşmesinin de üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu ifade eden Eyüboğlu, Türkiye’deki yatırım ortamının iyileştirilmesi için hızla tedbir alınması gereğini vurguladı.

Sanayi üretimi ivme kaybediyor

TİSK’in “Ocak 2015-Aylık Ekonomi Bülteni”nin “Genel Değerlendirmeler” başlıklı bölümünde ise 2014 Kasım ayı rakamlarına göre aylık bazda yüzde 0.1 azalan, yıllık bazda ise yüzde 0.7 artabilen sanayi üretiminde trendin aşağı yönlü olduğuna, ivme kaybetmeye devam ettiğine dikkat çekilerek, “imalatta aylık bazda üretim kaybının en yüksek oranda ölçüldüğü alt sektör yüzde 2 ile dayanıklı tüketim malları oldu. Kasım’da sanayi ciro endeksi aylık bazda yüzde 1.2, yıllık bazda yüzde 5.4 yükseldi” denildi. Ekim ayı işgücüne katılma ve işsizlik oranlarına da yer verilen bültende, işsizliğin yıllık bazda 1.3 puan büyüyerek yüzde 10.4’e yükseldiği, genç işsizliğin yıllık bazda 1.7 puan arttığı ve yüzde 19.7’ye sıçradığı vurgusu yapıldı. İşsizlik artışının en önemli nedenlerinden birinin, sanayinin zayıflaması olduğu belirtilen genel değerlendirmede, “sanayi istihdamının toplam istihdamdaki payının da azaldığı” ifade edildi.

Altın ithalatı yüzde 500 arttı

TİSK’in “Ocak 2015-Aylık Ekonomi Bülteni”ne göre Kasım’da ihracat azaldı, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 61.2’ye geriledi. Kasım ihracatındaki azalışta AB’deki ekonomik istikrarsızlık etkili oldu. 2014’ün ilk 11 ayında İslam Ülkelerine ihracatımız Mısır hariç, azaldı. 2014’ün ilk 11 ayında cari açık 18 milyar dolarlık azalışla 38.7 milyar dolara indi. Ancak Ekim ve Kasım’daki gerçekleşmeler cari açığın tekrar yükselmeye başladığını gösteriyor. 2014’ün ilk 11 ayında dış ticaret açığı 15.2 milyar dolar azaldı. Altın ticaretindeki oynaklıklar cari açıkta dengesizlik yaratıyor. Kasım’da altın ithalatı bir ay önceye göre yüzde 500 artarak 2 milyar dolara çıktı. 2014’te bütçe açığı yüzde 22.2 artarak 22.7 milyar TL’ye çıktı. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100