07 Ağustos 2009 Cuma 00:00
İktidar, bor madenini global firmaların tekeline devretmektedir
Türkiye, sadece Bor madenindeki "monopol olma avantajı"nı kullanarak dünya lideri olma şansına sahiptir. Ancak maalesef son dönem iktidar partisi, diğer bütün madenlerde olduğu gibi, Bor madenini de global firmaların tekeline devretmektedir. ~|~

 

Milli Devlet, "bor"u milletle ortak işletecektir
Milli Devlet, bütün yer altı kaynaklarında olduğu gibi, Bor madeninde de kamulaştırma yöntemi ile, bu kaynakları devlet?millet ortaklığı halinde devreye koyacaktır. Çevrenin kirlenmesini önlemenin en önemli adımı, insanın çevre ile barışmasından geçmektedir. Öncelikle kendi ve çevresi ile barışık olan, üretimi de ihtirasları için değil ihtiyaçları için yapan Milli Devlet anlayışı, ekonomi ve üretim politikalarında eğitimin fonksiyonlarından da istifade ederek insanın çevresi ile barışık olmasına hassasiyet gösterecektir.

AR-GE bir devlet için çok önemlidir
Her sahada olduğu gibi araştırma ve geliştirme konusunda da devletlerin kendine yeter bir birikime sahip olması son derece önemlidir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler, sanayi ve üretim hamlelerini teknoloji transferi yaparak sağlamaktadırlar. Teknoloji transferi ile büyüme yoluna giden ülkeler, hep bir adım geride kalmak zorundadırlar. Milli Devlet, devletlerin sadece teknolojiye sahip olarak kalkınamayacaklarına dikkat çekmektedir. Teknolojinin bilgisine sahip olmadan ve kendi teknolojisini geliştirmeden ülkelerin kalkınmaları tam manası ile mümkün değildir. Bu bağlamda Milli Devlet, iktisadi bağımsızlık için gerekli olan bilgi birikimine sahip olmanın son derece önemli olduğunun idraki içindedir.
Araştırma?geliştirme, bazen büyük sermayeler gerektirdiği için devletin finansman desteği ile ilmi çalışmaları desteklemesi kaçınılmazdır. Devlet, üniversiteler ve iş dünyası arasındaki koordinasyon ve işbirliğiyle bilimsel ve ileri teknoloji çalışmalarına yatırım yapılması gerekmektedir; Milli Devlet, bu AR?GE'nin finansmanını oluşturacaktır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Ahmet Kaşamoğlu / Azerbaycan Bilimler akademisi
Devir, Milli Devlet devridir
Burada mukayese için soruyorum, Prof. Dr. Haydar Baş'ın üstünlüğü nerededir?
Sosyalizm ve Kapitalizm sistemlerinin esas dayanakları olan esas membaları olan teorileri bir gözden geçirelim. Kapitalist sistemin ve Sosyalist sistemin dayandığı teorilerin her biri, kısa bir zamanda yer almış ve ikisi de filozoflar ve siyasetçiler tarafından ortaya konulmuş iddialardır. Ayrıca bu iddiaların ortaya konuluş tarihi çok da uzun bir zaman değildir. Sosyalizm hangi teori üzerine dayanmıştır? Sosyalizm sistemini incelediğiniz zaman şunu görürsünüz. Sosyalizm, maddiyat bir teori, materyalist dünya görüşüne dayanan bir teoridir. Şimdi artık üniversite öğrencileri bile bu teorileri inceleyip, okudukları zaman, bu teoride çok gülünç şeylerin bulunduğunu ifade etmektedirler. Kapitalist sitemde ise merkezde duran paradır. Ve Bu teorilerde ve eserlerde yer almış bir şeydir. "Sosyal Devlet Milli Devlet" ve "Milli Ekonomi Modeli" kitaplarının özü nereye dayanmaktadır diye düşünürsek şunu görmekteyiz. Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu kitapları insanlık tarihine dayanır ve insanlık kültürüne dayanmaktadır. Bu kongre dünyanın her yanında kan döküldüğü bir zamanda dünyayı daha iyi yönetmek mümkün demenin adıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137