23 Eylül 2007 Pazar 00:00
İlaçta tasarruf için ?eşdeğer' tavsiyesi
Endüstrisi İşverenleri Sendikası (İEİS) Eş Başkan Yardımcısı Tokgöz, eş değer ilaç kullanımının artırılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. ~|~


Tandoğan Tokgöz, ilaç sanayinin durumunu değerlendirdi. Tokgöz, eşdeğer ilaç üretiminin toplam pazarda payının kutu sayısı itibariyle yüzde 51'lerin üzerine çıkmasına karşın, parasal karşılık olarak toplam pazarın yüzde 33'ü düzeyinde kaldığına söyledi.

Eşdeğer ilaçla büyük tasarruf sağlarız
Tokgöz, geri ödeme sistemini belirleyen düzenlemeler kapsamında reçeteleme kurallarına getirilen çeşitli kısıtlamaların, kamunun sunduğu sağlık hizmetini olumsuz yönde etkilediğini kaydetti. Geri ödeme sisteminde tasarruf amaçlı düzenlemelerin rasyonel ve gerçekçi yönde planlanması gerektiğine dikkat çeken Tokgöz, "Ülkemizde, ilaca erişimi kolaylaştıran uygulamaların kamuya getirdiği maliyetin azaltılması amacına yönelik tasarruf tedbirleri sadece ilaç fiyatlarına odaklanmaktadır. Oysa fiyat odaklı tedbirler yerine eşdeğer ilaç kullanımını teşvik eden politikaların uygulanmaya başlaması bir yandan endüstrimizin gelişimine katkıda bulunurken diğer yandan da kamu harcamalarında daha fazla tasarrufa neden olacaktır" dedi.

Tandogan Tokgöz, birçok ülkenin ekonomi açısından ilave tasarruf sağlayan eşdeğer ilaçlar için daha büyük teşvikler geliştirdiğine dikkat çekerek "Sağlık sistemine kattığı artı değerlerden dolayı, birçok ülke eşdeğer ilaç kullanımını çeşitli uygulamalarla desteklemektedir. Bu uygulamalar aracılığıyla elde edilen tasarrufla daha çok insana ilaç ulaştırıp, daha çok insana sağlık hizmeti götürülmekte, yeni ve pahalı tedaviler için ek kaynak yaratılmaktadır. Kısıtlı kaynaklara sahip olan ülkemizde eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaşması daha da büyük önem taşımaktadır" diye konuştu. Eşdeğer ilaç kullanımının artırılması için öncelikli olarak, eşdeğer ilaçların ruhsatlandırma sürecinin hızlandırılması ve gecikmeksizin geri ödeme listelerine girmelerinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Tokgöz, eşdeğer ilaç kullanımı doktor, eczacı ve hastalara yönelik çeşitli teşvik mekanizmalarının yaratılmasının yararlı olacağını dile getirdi.

Türkiye'de 300 ilaç şirketi var
Türkiye'de 53'ü çok uluslu şirket olmak üzere toplam 300 ilaç şirketinin faaliyet gösterdiğini belirten Tokgöz, 42 üretim tesisinden 14'ünün yabancı sermayeli firmalara ait olduğunu söyledi. Tokgöz, sektöre ilişkin şu bilgileri verdi: "2006 yılında, Türkiye reçeteli ilaç pazarı bir önceki yıla göre tutar ölçeğinde yüzde 11.5 büyüyerek 9.5 milyar YTL'ye, kutuda ise yüzde 7.5 büyüyerek 1.2 milyara ulaşmıştır. Kişi başı ilaç tüketimi 2006 yılında 95 dolar olmuştur. Eşdeğer ilaçların pazar payı 2006'da, kutu ölçeğinde yüzde 51, tutar ölçeğinde ise yüzde 33 düzeyindedir. 2006 yılında pazarda 3.11 milyar YTL tutarında ve 603 milyon kutu eşdeğer ilaç reçetelenmiştir. Eşdeğer ilaç pazarında büyüme tutarda yüzde 5.7 kutuda yüzde 5.9'da kalırken referans ilaç pazarında büyüme sırasıyla yüzde 14.7 ve yüzde 9.2 olmuştur. Bu sonuç ülkemizdeki mevcut geri ödeme sisteminin eşdeğer ilaçlar lehine işlemediğini ortaya koymaktadır."

Eşdeğerin pazar payı 2007'de değişmedi

Eşdeğer ilaç kullanımıyla 2006 yılında, Türkiye'de 797 milyon YTL tasarruf sağlandığını ifade eden Tokgöz "Eşdeğer ilaç pazarı 2007 yılının ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre kutu ölçeğinde yüzde 7.7, tutar ölçeğinde ise yüzde 22 oranında büyümüştür. Ancak tutar ölçeğinde yaşanan büyümedeki en önemli etken, ilaç fiyatlarının 2006 yılının ikinci yarısında yüzde 5 artmasıdır. 2007 yılının ilk 6 ayında, eşdeğer ilaç pazar payı kutu ölçeğinde yüzde 50.6 dan yüzde 51.4'e yükselirken; tutar ölçeğinde ise fiyat erozyonu nedeniyle pazar payı değişmeyerek yüzde 33'te kalmıştır" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132