29 Ekim 2009 Perşembe 00:00
IMF, ekonominin dengesini altüst etmektedir
IMF tarafından bize enflasyonu düşürme adına tavsiye edilen piyasadan para çekme, bütçedeki harcamaları kısma, vergileri arttırma ve faiz dışı fazlayı yakalama hedefi aslında ülkemize para satan global tefecilerin paralarını garanti altına almaktan ve daha çok para satmalarını sağlamaktan başka bir şey değildir. ~|~

 

Ekonomik büyüme istihdam oluşturmalıdır
Bugün ülkemizin en önemli sorunu işsizlik, buna bağlı olarak reel büyüme olması gerekirken, enflasyonu engelleme adı altında yanlış teşhis konulduğu için ne enflasyon önlenmiş, ne de genç nüfusa iş ve aş imkanı sağlanmıştır. Ülke ekonomileri için enflasyonu kontrol altına almanın tek hedef olarak ortaya konması son derece yanlıştır.
Hedef ekonomilerin istihdam yaratacak şekilde sürekli büyümesini sağlamaktır. Bu büyüme esnasında piyasadaki para miktarı olması gereken oranlarda ve herkesin sahip olacağı biçimde tutularak ekonominin enflasyona yada deflasyona girmesi engellenmelidir.

Deflasyon, enflasyondan çok daha tehlikelidir
Deflasyon fiyatlar genel seviyesinde meydana gelen sürekli düşüşün adıdır. Enflasyon ile mukayese edildiğinde ekonomiler için çok daha tehlikeli bir durumu ifade etmektedir. Fiyatlar genel seviyesinde yaşanan düşüş toplam talebin yetersiz kalmasından kaynaklandığı için, firmalar üretim kapasitelerini kısma yoluna giderek işçi çıkartır. Bu ise daha fazla bir talep daralmasını beraberinde getirir. Bir taraftan tüketiciler, fiyatlar düşüyor diye var olan taleplerini bile ertelerken; diğer taraftan artan işsizlik, zaten eksik olan talebi daha da aşağıya çeker, böylece adeta ekonominin ortasındaki bir kara delik misali deflasyon süreci her şeyi yutup ekonomileri durma noktasına getirir.

Kapitalizmin deflasyona çözümü yoktur
Kapitalist anlayışın klasik ayağı, sistemin kendi kendini tamir edeceğine, fiyatların ve işçi ücretlerinin ise esnek olduğuna inanmaktadır. Ancak gerçek hayatta uygulamanın bu şekilde olmadığını gören kapitalist anlayışın diğer ayağı Keynes modeli, kamunun harcamalarını arttırarak talebi desteklemesi gerektiğini savundu. Yapılan uygulamalar kısmen netice verdi ancak kamu harcamalarını maliyetli para ile arttıran uygulama zaman içerisinde ülkeleri hem enflasyon, hem de borç sarmalı ile karşı karşıya getirdi. 

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar BaşMİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:


Prof.Dr. Viktor Minin / Rusya Bilimler Akademisi
Çözüm ne kapitalizmde, ne de sosyalizmde...
Bu kitabı okuyanların ekonomik bilinci kati ve dönüşülmez şekilde değişecektir. Batı iktisat teorisinin entel tuzaklarından özgürlüğe kavuşmasını, ülkesinde ve dünyada olup biten gerçek süreçlerin tefekküründe yeni basamağa yükselmesini sağlayacak. Tam şimdi  eski dünyanın sonu ve yeni dünyanın, yeni ışığın doğuşu olmaktadır. İki süreç aynı anda ve hızlanarak devam etmektedir. İnsan için bu zor ve tehlikeli zamanda korkmadan, kayıp olmadan doğru yolu bulmak çok zordur. Prof. Dr. Haydar Baş bu tezi ile tüm dünya ve Türkiye için yeni problemin çözümü için katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada ise yeni tip Milli Liderin özellikleri bariz şekilde gözükmektedir. Biz Ruslar her şeyi denedik, Marksizm ile Sosyalizm dahi yardımcı olmadı, çünkü onların da prensipte kapitalizmden farkı yoktu. Kitabın yazarı, çözümün bu iki sistem dışında olduğunu anlaşılır ve kolay şekilde göstermektedir. Dolayısıyla, seçimimiz kolay; ya hızlıca yok olacağız, ya da çoğumuzu ilgilendiren, iktisadın, siyasetin ve kamu yönetiminin yeni prensip çalışmalarını esas alan yeni yaşam kurallarını keşfedeceğiz. Prof. Dr. Haydar Baş'ın çalışması krizlerin yalnız sebeplerini anlamaya yardımcı olmuyor, en önemlisi, basit olmayan bu meselenin çözümünü öneriyor. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabını okurken, yüksek insanlık hedefleri belirleyip çözebilen insanların yeryüzünde bulunmasından çok mutluluk duydum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137