30 Mayıs 2005 Pazartesi 00:00
IMF'nin programıyla bu hedefler tutmaz!

Uluslar arası para Fonu'nun direktifleriyle ithal programda ısrarcı olan AKP yönetimi, Türkiye ekonomisini yeni krizlerin kucağına itiyor. Uzmanlar, ithal program uygulandıkça yeni krizlerin olası olduğunun altını çizerken AKP yönetimi, kağıt üzerinde büyümeyi, açıkları kapatmayı, enflasyonu düşürmeyi, işsizliği çözmeyi hedefliyor. Uzmanlar ise bu hedeflerin tutturulamayacağını düşünüyor. Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu gereğince hazırlanması gereken ve 2006?2008 dönemini kapsayacak ilk Orta Vadeli Program'da son aşamaya gelindi. Kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir "yol haritası" olarak nitelenen Program, 3 yıllık dönem için hazırlanıyor.Her yıl hazırlanacak Program'ın ilk yılı kesin, sonraki iki yılı ise tahminleri içerecek ve her yıl revize edilerek yeniden yayınlanacak.Konuya ilişkin Maliye, Hazine ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) önceki hafta bir araya gelirken, Program geçtiğimiz Pazartesi günü  Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Program, daha sonra kuruluşların görüşüne de sunulurken, bunlardan uygun görülenlerin metne yansıtılmasından sonra kesinlik kazanacak ve Resmi Gazete'de yayınlanacak. Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu gereğince orta vadeli bütçelemeye geçilirken, bunun ilk ayağı olan Orta Vadeli Programın bu ayın sonuna kadar çıkartılması gerekiyordu. Makro büyüklükler ve politika önceliklerini içeren Orta Vadeli Programın ardından Haziran ayı ortalarında Maliye Bakanlığı'nca hazırlanacak Orta Vadeli Mali Plan'ın da Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) sunulması bekleniyor. Burada ise kuruluşların bütçe tavanları ile gelir ve gider tahminlerinin yer alması öngörülüyor.
İşte hedeflenen rakamlar!
Kuruluşlardan gelecek görüşlerden sonra kesinleşecek Orta Vadeli Program'ın parasal hedeflerine göre, program döneminde ortalama yüzde 5'lik büyüme hedefleniyor.
 Özel tüketimin, özel sabit sermaye yatırımlarının, mal ve hizmet ihracatının büyümeye katkısının sırasıyla yüzde 2.6, yüzde 2 ve yüzde 4.3 puan olması bekleniyor. İthalatın katkısı ise eksi yüzde 4.1 olarak tahmin ediliyor. Program dönemi olan 2006?2008'i kapsayan 3 yıllık dönemde 1.6 milyon yeni istihdamın yaratılacağı öngörülüyor. Programa göre, bu yıl yüzde 4.1 olacağı tahmin edilen kamu kesimi açığının GSYH'ye oranının 2008 yılında yüzde 0.1'e düşürülmesi hedefleniyor. 2005 yılında yüzde 47.4 olması beklenen genel devlet harcamalarının GSYH oranının, 2008 yılında yüzde 42.3'e düşürülmesi planlanıyor.
 Bu yıl yüzde 35.5 olacağı tahmin edilen genel devlet faiz dışı harcamalarının GSYH'ye oranının da 2008 yılında yüzde 35.7 olacağı hesaplanıyor. Programa göre, üç yılda 9 milyar dolarlık özelleştirme geliri hedeflenirken, tarımsal desteklerin GSMH'ye oranının 2005 yılındaki yüzde 0.72'lik seviyesinden, 2008 yılında yüzde 0.85'e ulaşması planlanıyor.
Programa göre, ihracat 2008 yılında 106 milyar dolara ulaşacak, ithalat ise 147 milyar doları bulacak. 2008 yılında turizm gelirleri de 23.7 milyar dolara çıkacak. Yıllık TÜFE artış hızının gelecek yıl yüzde 5, 2007 yılında ise yüzde 4 olması öngörülürken, 2008 yılında bunun sabit tutulması hedefleniyor.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137