18 Aralık 2005 Pazar 00:00
IMF'ye en borçlu Türkiye olacak
Brezilya ve Arjantin IMF'ye olan borçlarının tamamını yıl sonuna kadar ödeyeceğini açıkladı. Türkiye 12.1 milyar dolarla Fon'a en borçlu ülke konumuna gelecek ~|~ Brezilya ve Arjantin, IMF'ye olan borçlarının tamamını yıl sonuna kadar ödeyeceğini duyurdu. Brezilya, IMF'ye 15.5 milyar dolar, Arjantin ise 9.9 milyar dolarlık ödeme yapacak. Her iki ülkenin borcun kapanması için güvendiği finansman kaynağı ise son yıllarda güçlenen döviz rezervleri. Brezilya'nın döviz rezervi son dört yılda 35 milyar dolardan 50 milyar dolara, Arjantin'in rezervi ise 14 milyar dolardan 28 milyar dolara tırmandı. Bunda, ekonomik toparlanma döneminde ulaşılan cari işlemler fazlası etkili oldu.

Brezilya'nın cari dengesi son iki yıldır fazla veriyor. 2004'te cari fazla 11.4 milyar dolarla rekor kırarken, aynı dönemde Arjantin de 8 milyar dolarlık fazla elde etti.
Brezilya Maliye Bakanlığı, borcun erken ödenmesinde güçlü ticari performansın ve Merkez Bankası'nın piyasaya müdahale ederek döviz rezervlerini artırma yoluna gitmesinin etkisi olduğunu açıkladı. Brezilya ve Arjantin'in borcunu erken ödeme kararı IMF tarafından memnuniyetle karşılandı.

TÜRKİYE REKOR CARİ AÇIK VERİYOR
Brezilya ve Arjantin'in aldığı bu kararlar, IMF programı ve Avrupa Birliği müzakere sürecindeki gelişmelerin etkisiyle makroekonomik göstergelerde önemli iyileşme yakalayan Türkiye'yi IMF'nin en büyük borçlusu konumuna getirecek.
Türkiye'nin IMF'ye 12.1 milyar dolar borcu bulunuyor. Brezilya ve Arjantin'in aksine, Türkiye cari işlemler dengesinde rekor açık veriyor. 2005'in 11 ayında 17.1 milyar dolar olan cari işlemler açığının yıl sonunda hükümetin 21.3 milyar dolarlık tahminini aşması bekleniyor.
Türkiye'nin, döviz rezervleri açısından görünümü ise olumlu. 47.5 milyar doları aşan Merkez Bankası'nın döviz rezervleri rekor seviyede bulunuyor.

Her şey IMF'nin istediği gibi gidiyor!
Vatandaşı yoksulluğa iten acı reçetelerde ısrarcı davranarak IMF'nin bir dediğini iki etmeyen hükümete övgü geldi? IMF Birinci Başkan Yardımcısı Krueger, ekonomiyi methederek bunun sonucunda kayda değer bir ilerleme sağlandığını iddia etti

Memurdan çiftçiye her kesimi yoksulluğa iten IMF patentli ekonomik programla Türkiye'yi uçuruma iten AKP hükümeti sadece IMF'yi memnun ediyor?IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, son yıllardaki Türk hükümetlerinin reform programına "etkileyici" bir bağlılık gösterdiğini, bunun sonucunda son dönemde kayda değer bir ilerleme sağlandığını belirtti. Krueger, "Türkiye birçok şey başardı ve reformlar sürüyor" dedi.
Anne Krueger, Avustralya'nın Sydney kentinde düzenlenen Finansman ve Bankacılık Konferansı'nda "IMF'nin Modern Küresel Ekonomi'deki Rolü" konulu bir konuşma yaptı. Krueger, konuşması sırasında dünyanın artık zengin ve yoksul ülkelerden oluşmadığını, yükselen piyasa ekonomilerinin ve geçiş ekonomilerin de bulunduğuna işaret etti. Brezilya ve Türkiye üzerinde duran Krueger, Türkiye'de 2001 yılındaki kriz sonrasında kapsamlı reformların yapıldığını anlattı.  Krueger, Türkiye'deki son yıllardaki gelişmeleri şöyle değerlendirdi:
"Burada da reformlar IMF'nin bir programı ile desteklendi. Burada da dalgalı kur, hızlı bir ayarlamanın mümkün kılınmasında önemli bir faktör oldu. Birbirini izleyen hükümetler reform programına etkileyici bir bağlılık gösterdi. Sonuç olarak son dönemdeki ilerleme kayda değer oldu. Özellikle Türkiye'nin erken bir aşamada terk edilen reformlarla ilgili sicili düşünülürse..."

Kritik yapısal reformlar yapıldı

Krueger, Türkiye'de güçlendirilmiş mali politikanın oynadığı önemli role dikkat çektikten sonra hükümetin, başta bankacılık sektörü olmak üzere, "kritik" yapısal reformları gerçekleştirdiğini kaydetti. Enflasyonun üç yıl içinde yüzde 70'den yüzde 8'e indiğine dikkat çeken Krueger, Türkiye'de 1960'lı yıllardan beri ilk kez yıllık enflasyonun tek haneye indiğini anımsatarak, büyümenin bu yılda yüzde 5 veya üzerinde olmasının beklendiğini söyledi.Faiz dışı fazlanın bu yıl hedefe ulaşmasının beklendiğini dile getiren Krueger, "Böylece, Türkiye de birçok şeyi başardı ve reformlar sürüyor" ifadesini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132