08 Haziran 2008 Pazar 00:00
İnsanlar açlıktan ölürken
Artan dünya nüfusunun tüketim yapamaması, üretim miktarının yetersizliğinden değil, insanların o tüketimi yapacak paradan mahrum olmalarından kaynaklanmaktadır. ~|~

 

Üretim problemi olmayan bir dünyada insanlar açlıktan ölüyor, diğer taraftan üretilen mallar depolarda stoklanıyorsa; bunun sebebi mübadeleyi gerçekleştirmek için gerekli olan paranın ve yeterli talebin piyasalarda bulunmamasıdır.

Milli Ekonomi'de mübadele için dolaşımda olan para maliyetsizdir. Paranın spekülatif alanlardaki kârlılığını sıfır limitine yaklaştıran bu anlayış, paranın piyasalara dönmesini, serbestçe dolaşımını ve reel ekonomiye katkısını sağlamaktadır.

Mübadelenin yaygın şekilde yapılmasını sağlayan Milli Ekonomi Modeli, üretilen mal ve hizmetlerin değerinde mübadele yapılabilmesi için arz ve talebin denge noktasına ulaştırılmasını şart koşmaktadır.
Milli Ekonomi'de denge, belirli bir matematik ölçüsü içerisinde arz ve talebin ayrı ayrı belli bir oranda aynı anda emisyonla desteklenmesiyle sağlanır. Bu yaklaşım ekonominin temel hedefi olan sürekli büyümenin de formülünü içerir. Bu şartların oluştuğu ekonomilerde mübadele, herkes tarafından tam olarak, eksiksiz gerçekleştirilmiş olur.
Yarın: Kapitalizmde para spekülatif alanlara yönelir.
Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof. Dr. Stanislav P. Kolosov Rusya:

Sayın Baş'ın kaynaklar sınırsızdır fikrine katılıyorum
Devletin görevi kaynakları çıkarıp milletin yararına sunmaktır. Bu, finansal yükü olan bir çalışmadır. Bu büyük finans gerektiren çalışmada devlet güçlü imkanlarını mutlaka devreye koymalıdır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın Modeli'nde kaynakların devlet eliyle işletilmesi önemle ifade edilmektedir.
Rusya olarak geliştirdiğimiz tekniklerle yer altı kaynaklarına 30 kat daha hızlı ulaşabiliyoruz. Bu, MEM'in yer altı kaynakları konusunun pratik uygulamasına kolaylık sağlayabilir.
Hazar bölgesinde petrol kaynakları hususunda yaptığımız araştırmalarda, önemli bulgulara rastladık. Petrolün 15?20 yıl içinde yenilendiğini tespit ettik. Bu tespitimiz petrol konusunda sahip olunan eski "petrol kaynakları bitiyor" bilgilerinin yanlışlığını gösteriyordu.
Kaynakların yenilenebildiğini gösteren bu çalışmalar neticesinde Sayın Baş'ın "kaynaklar sınırsızdır" fikrine katılmak artık benim için bir zorunluluk oldu. Burada, kaynakların sınırsız olduğuna bizzat şahit olduk.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.