19 Ekim 2008 Pazar 00:00
İnsanlık çaresiz değil

Bursa Ovaakça'da düzenlenen tarihi sempozyumda, 30'u aşkın ekonomist ve bilimadamı küresel krizin 6 milyar insanın hayatını perişan ettiğine işaret ederek, "İnsanlığın çaresi var, o da Milli Ekonomi Modeli'dir" mesajı verdi.
~|~

 Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği Teşkilatı dün Bursa'da tarihi bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Ovaakça Belediyesi binasında düzenlenen sempozyuma, Türkiye'den ve dünyadan önemli iktisatçılar ve bilim insanları katıldı. Sempozyumun kapanış konuşmasını Milli Ekonomi Modeli ile 'Milli Devlet, Sosyal Devlet' tez ve eserlerinin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş yaptı.

Küresel krizin 'çaresi' var
"Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ne Dayalı Çözümler" ekseninde "Global Krizden ve Terörden Kurtulmanın Çözüm Yolları" başlıklı sempozyumun omurgasını dünyayı yaklaşık bir yıldır etkileyen ancak son bir aydır adeta kasıp kavuran küresel finansal kriz oluşturdu. Sempozyumda başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin nedenleri masaya yatırıldı ve bu krizin atlatılması için tek çarenin 'Milli Ekonomi Modeli' olduğunun altı çizildi.

3 oturum düzenlendi
30'dan fazla yerli ve yabancı bilim insanı ile ekonomistin tebliğ sunacağı sempozyumda 3 oturum düzenlendi. Konuşmacılar. Milli Ekonomi Modeli'nin insan eksenli olduğunun altını çizdiler. Modelin direkt olarak tüketiciyi desteklediğinin altını çizen konuşmacılar, Milli Ekonomi Modeli'nin uygulandığı bir ortamda "ekonomik ve finansal kriz" olmayacağını vurguladılar. İlk oturumda İstanbul Üniversitesi eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cahit Babuna, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, Fırat Üniversitesi eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Selçuk, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fehim Üçışık, Dr. Selim Kotil, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hidayet Sarı, Dr. Fuat Şengül ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu tebliğ sundu.

Krizi ilk önce Prof. Dr. Baş öngördü
Sempozyumda konuşan Dr. Selim Kotil, ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke'nin kriz ilk çıktığında "Hızlı tüketen kesimlerin cebine para konması gerektiğini" söylediğini hatırlatarak, bu yaklaşımın Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nden alındığını belirtti. Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya çıkan krizi çok önceleri öngördüğü vurgulayarak, bütün gelişmelerin Prof. Dr. Baş'ı doğruladığını vurguladı. Dr. Selim Kotil, şunları söyledi: "Bu krizi ilk olarak sayın Baş bize bunu bildirmedi mi? Bu kriz çıktığında 'Türkiye'ye etkilenmez' diyenlere Prof. Dr. Haydar Baş, krizin Türkiye'yi derinden etkileyeceğini söylemedi mi? 1990'lı yılların başında Prof. Dr. Baş, dünyanın deflasyonu konuşmadığı bir dönemde, Japonya'nın deflasyona gireceğini söyledi. Nitekim Japonya 1994'te deflasyona girdi. 2002 yılında hane halkının gelirlerinin yüzde 7'si borca gidiyordu, şimdi bu oran yüzde 35'e çıktı. Bunun anlamı şu: Su üstünde balık tutuyorsunuz. Suyun altı balık dolu. Bir köpek balığı çıkıyor, bunların yüzde 35'ini yiyor. Vergi balığı yüzde 40'ini alıyor. Peki esnaf, sanayici kime mal satacak. Esnaf ve sanayici içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulmak isteniyorsa, bunun için Baş'ı baş yapmalıyız."
ABD'de en fakirin yani Afro?Amerikalıların mortgage kredileri yoluyla dev şirketlerin sonunu getirdiğini belirten Kotil, bugün dünyanın Haydarizm'i konuştuğunu dile getirdi. Kotil, dünyada bir çok internet sitesinin krizin çözümünün Milli Ekonomi Modeli'nde olduğunu yazdığına dikkatleri çekti.

Gerçek mağdur geniş kitlelerdir
Dr. Abdullah Terzi de, krizden mağdur olan kesimin bankalar gibi gösterildiğinin altını çizerek, esas mağdur olan kitlenin geniş kesimler olduğunun altını çizdi. Dr. Terzi, "Milli Ekonomi Modeli'ne bağlı olarak Sosyal Devlet'in hayata geçmesi gerekir" dedi. Her ülkenin Milli Ekonomi Modeli ekseninde kendi ayakları üzerinde durması gerektiğinin altını çizen Terzi, "Hep beraber önümüzü açmalıyız. Yoksa hepimiz krizin altında boğuluruz" dedi.

MEM herkesin sorunlarına çare
Prof. Dr. Metin Tulgar, burada bugün tarihi günlerden birinin yaşandığını vurgulayarak, MEM'in gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra gelişmiş ülkelerin sıkıntılarına da çare olacağını belirtti. Dr. Yusuf Gedikli de, tabiatta çaresiz hiçbir şeyin olmadığının altını çizerek, "Bu çare ekonomi platformunda Milli Ekonomi Modeli'dir" dedi. Tüketim olmaması durumunda üretimin de olamayacağını belirten Gedikli, şunları söyledi "Tüketim olmaması durumunda ekonomi ayakta duramaz."

ABD'de çadır kentler kuruldu
ABD'deki finansal krizin halk kitlelerini fakirleştirdiğini belirten Dr. Musa Demir, "Mortgage kredisiyle ev alanların kredilerini geri ödeyememesi nedeniyle binlerce kişi evlerini haciz yoluyla kaybettiler. Bunun neticesinde ABD'de çadır kentler kurulmaya başlandı" dedi.


AB DE ÇÖKTÜ
Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, AB'nin lokomotifi olmak için bugüne kadar büyük fedakarlıklar gösteren Almanya'nın Fransa'nın "Bankaları kurtarmak için ortak fon olşturalım" teklifine karşı çıktığını belirterek, bu durumun Avrupa Birliği'nin sonu anlamına geldiğini belirtti. Eyercioğlu, bunu Prof. Dr. Baş'ın 15 yıl önce öngördüğünün altını çizdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137