28 Haziran 2011 Salı 00:00
İran ile ticarette 3 temel sorun
MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan; İran'ın Türk mallarına uyguladığı yüksek gümrük vergisini, bankacılık sisteminde kopukluk bulunması ile Türk işçilerine uygulanan vizeyi Türkiye ile İran arasındaki ticaretin önündeki en büyük engeller olarak sıraladı ~|~

YENİ MESAJ - TEBRİZ

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, "Son on yılda inanılmaz bir ivme yakalayan İran ve Türkiye arasındaki ticarette yaşanan sorunların çözülmesi halinde iki ülke arasındaki ticaret hacmi rahatlıkla üç katına çıkar" dedi. Tebriz Valisi Dr. Ahmad Alireza Beigi'nin daveti üzerine 60'a yakın MÜSİAD üyesi iş adamının katılımıyla gerçekleşen İran İş Gezisi'nin ilk gününde gerçekleşen 3. Doğu Azerbaycan Uluslararası Yatırım İmkanları Forumu'nda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, "Türk işadamları yüksek gümrük vergisi, bankacılık sistemi ve çalışma vizesi uygulamalarından dolayı İran'la ticaret yapmaktan kaçınıyor. Şayet bu sorunlar çözülürse İran, Türkiye'nin en büyük ticaret partnerlerinden birisi olacaktır" dedi.

Gümrük vergisi ticareti zayıflatıyor
İki ülke arasındaki ticaret hacminin artmamasının önünde bazı nedenler olduğunu söyleyen Vardan, "Bu sorunların en önemlilerinden biri, İran tarafından Türk mallarına uygulanan yüksek gümrük vergisi politikasıdır. Bu bağlamda, alınan yüksek vergiler, Türk ihracatçılarını olumsuz yönde etkilemekte ve iki ülke arasındaki ticaretin zayıflamasına sebep olmaktadır" dedi. 
İran'ın daha önce Türkiye'nin Avrupa ülkeleri ile yaptığı gümrük birliği gibi bir birlik gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayan Vardan, "Gümrüklerinize bizdeki gibi gümrüklerin esnediği hatta sıfırlandığı gibi bir yapı getirin. Gümrükleri açmaktan korkmayın. Türkiye gümrük birliği sayesinde şimdi yaptığı ihracatın yüzde 90'ınını sanayi ürünleriyle gerçekleştirmekte ve ihracatının yarısından fazlasını Avrupa ülkeleri ile yapmakta" diye konuştu.

Bankacılık sisteminde kopukluk var
İran ve Türkiye arasında bankacılık sisteminde kopukluk olduğunu da ifade eden Vardan, "Burada da ana problem, kredilerin yanı sıra, mal satımındaki ödemeleri kolaylaştıracak sistemlerin kullanılması konusunda İran bankalarıyla Türk bankaları arasındaki işbirliği eksikliğinden ileri gelmektedir. Bu ise, İran ile iş yapmak isteyen Türk işadamlarının önünü, hem işlem zorluğu hem de güvensizlik gibi problemlerle tıkamaktadır. Benzer şekilde, iş adamlarımız İran bankalarına para transferi yapmakta da zorlanmaktadırlar" değerlendirmesinde bulundu.

Çalışma vizesi çilesi
İran'da yaşamak isteyen Türklerin çalışma vizesi almakta yaşadıkları sıkıntıları da dile getiren Vardan, "Çalışma vizesi çilesi yüzünden, İran'a yatırım yapmak isteyen Türk firmaları elemanlarını ülkeye getirememekte ve büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. İşte bu yüzden, vizelere kolaylık getirilmedikçe, İran'a yapılacak Türk yatırımları istenen seviyelere ulaşamayacaktır" dedi. Tebriz şehrinin İran sanayisinde önemli bir rolü olduğuna dikkat çeken Vardan, "İran Türklerinin başkenti olan Tebriz'de halkın önemli bir kesimi Türkçe konuştuğundan, Türk sanayicilerinin bölgede iş yapma olanaklarının kaçırmaması gerektiğini düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137