10 Kasım 2006 Cuma 00:00
İş dünyası vergilerini ödeyebilmek için yılda 254 saat çalışıyor
Türk iş dünyasının vergilerini ödeyebilmek için yılda 254 saat mesai harcadığı belirlendi. Bu sonucun 332 saat olan dünya ortalamasının altında bulunduğuna dikkat çekilirken, Türkiye'nin vergi gelirlerini artırabilmesinin yolunun basit ve şeffaf bir vergi rejiminden geçtiği ifade edildi ~|~

Dünya Bankası'nın uluslararası denetim, danışmanlık ve vergi hizmetleri şirketi Pricewaterhouse Coopers ile birlikte gerçekleştirdiği "Vergi Tahsilatı" araştırmasında, karmaşık vergi sistemleri ve iş dünyasının ödediği toplam vergi konusundaki bilgi eksiklikleri yüzünden vergi gelirlerinin olması gerekenden düşük düzeyde kaldığına dikkat çekildi.

"Vergi Tahsilatı: Küresel Görünüm" adını taşıyan rapora göre kurumlar vergisinde artış sağlanması tüm vergi gelirlerinin artışı anlamına gelmeyebiliyor. Bu nedenle vergi oranları konusunda hükümetlerin sadece kurumlar vergisi oranlarına değil işle ilgili toplam vergi gelirlerini artırmaya odaklanması gerekiyor.
Raporda hükümetler ve iş dünyası, işbirliği içerisinde çalışırlarsa vergi sistemlerinin basitleştirilmesi ve gelir tahsilatını geliştirme konusunda kazan?kazan sonucu yaratabilecekleri vurgulandı. Bunun özellikle ekonominin kayıtdışı ve vergi kaybının yüksek olduğu gelişmekte olan ülkeler için geçerli olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin vergi sorunları
Rapora göre vergilerini ödeyebilmek için yılda 254 saat mesai ayıran Türkiye'deki şirketler her yıl 18 farklı vergi ödüyor. Bunların 2'si kurumlar vergisi, 2'si istihdam vergisi. Diğer 14 vergiyi ise emlak vergisi gibi farklı vergiler oluşturuyor.
Vergi sayısında en çok ödemeyi 130 vergiyle Özbekistan'daki şirketler yapıyor; kurumlar ve istihdam vergisinin olmadığı Maldivler'de ise şirketler yılda sadece bir kez vergi veriyor. PricewaterhouseCoopers Vergi Bölümü Başkanı Adnan Nas şirketlerin ödediği vergi sayısı bakımından Türkiye'nin durumunun oldukça iyi olduğunu belirterek, "Belli bir zaman planı içinde kaldırılması düşünülen bazı işlem vergileri bu durumu daha da iyileştirebilir" dedi. Nas, Türkiye'nin en önemli vergi sorunlarının ise vergi tabanının darlığı ve vergi mükellefleri arasındaki eşitsiz vergi dağılımı olduğunu belirtti.

Rapora göre en düşük vergi oranları Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da uygulanıyor. En yüksek şirket vergisi ise yüzde 60'ın üzerinde vergi oranlarının olduğu Aşağı Sahra Afrika bölgesinde bulunuyor.
Araştırma kapsamında ele alınan 175 ekonomide iş dünyasının mevzuata uymak için yılda ortalama 35 sayfalık vergi beyannamesi hazırladığı belirlendi. Ancak ülkeler arasında büyük farklılıklar bulunuyor. Örneğin Kamerun'da şirketler için vergi beyannamesi 172 sayfayı bulurken Avusturya'da 17 sayfa yeterli oluyor.

Dünya genelinde iş dünyası vergi ödemelerini gerçekleştirmek için 332 saat harcıyor. Bu süre de ülkeler arasında önemli ölçüde değişim gösteriyor. Brezilya'da bir şirket vergi ödemeleri için 2 bin 600 saat harcarken İsviçre'de ise 68 saatini ayırması yetiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.