03 Mart 2004 Çarşamba 00:00
İşsizlikte ön sıralardayız
İktidara geldiği günden bu yana işsizliği azaltmak için adeta kılını kıpırdatmayan ekonomi yönetimi, seçimin yaklaşmasıyla "işsizlere iş bulma" vaadine başvurmaya başladı. Devlet Bakanı Güldal Akşit, istihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesinin, hükümetin temel hedefi olduğunu ileri sürdü. İstihdamın Geliştirilmesi ve İşsizliğin Önlenmesi Koordinasyon Kurulu, ilk toplantısını Bakan Akşit başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan Akşit, istihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesinin temel hedefleri olduğunu belirterek, hükümetin acil eylem planında, "2004 yılını işsizlikle mücadele yılı" ilan ettiğini kaydetti. Hükümetin, istihdamın geliştirilmesi için daha etkin bir politika uygulama dönemine gireceğini ifade eden Akşit, ülke genelinde istihdamın geliştirilmesi, işsizlik sorununa çözümler üretilmesi ve çeşitli projelerin yürütülmesi amacıyla, konuyla ilgili kurul, komite, sekreterya gibi çalışma gruplarının oluşturulduğunu dile getirdi. Bakan Akşit, ge~|~rçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgilerin periyodik olarak Başbakan'a sunulacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye işsizlik oranı sıralamasında 4. sırada

Toplantıda yapılan sunumda, son 10 yılda ülke nüfusunun yüzde 19.6artarak, 69.7 milyona yükseldiği, nüfus artış hızının yüzde 1.8 olduğu belirtildi. Sunuma göre, aynı dönemde toplam istihdam yüzde 6.3 artarak, 19.1 milyondan 20.3 milyona yükselirken, yıllık ortalama istihdam artış hızı da yüzde 0.6 oldu. İşsizlik oranında, 1997 yılından itibaren "istikrarlı bir artış" gözlenirken, OECD ülkeleri içinde en düşük istihdam oranı yüzde 46 ile Türkiye'de gerçekleşti. Bu oran ABD'de yüzde 72, AB ülkelerinde ise yüzde 64. Türkiye 30 OECD ülkesi arasında işsizlik oranı sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Türkiye'de 25?54 yaş grubunun yüzde 67'si işgücüne dahil değil. Bu oran İspanya'da yüzde 40, Portekiz'de yüzde 24, ABD'de ise yüzde 23. Her eğitimli 3 gençten biri işsiz. İşsizlerin yüzde 49'u ilkokul ve altında eğitim görmüş kişiler. 1 yıl ve daha uzun süredir işsiz olan ve iş arayanların toplam işsizler arasındaki payı 2000 yılının birinci döneminde yüzde 23.4 iken, bu oran 2002 yılının birinci döneminde yüzde 29.1'e yükseldi. Kadın işsizlerin oranının son yıllarda düşmekle birlikte halen erkek işsiz oranının yaklaşık 1.5 katı olduğu bildirildi. Toplantıya, bütün bakanlıklar ile DPT ve Hazine Müsteşarlığı, Tapu İdaresi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile DİE Başkanlığı'ndan birer temsilci katıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.