18 Mayıs 2006 Perşembe 00:00
İşte reel sektörü boğan 21 sorun
Ekonomik krizin pençesinden kurtulamayan reel sektörde çöküş devam ederken TİSK, yatırım ve üretimin önündeki en önemli 21 sorunu açıkladı ~|~
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye'nin rekabet gücünü, yeni yatırımları ve istihdamı olumsuz etkileyen 21 sorun belirledi. Bu sorunlar içinde bazı ülkelerden yapılan ithalatın ve kayıt dışının yol açtığı haksız rekabet, enerji maliyetlerinin yüksekliği ile tarım ve hayvancılıktaki daralma da yer alıyor. 

TİSK tarafından, reel sektörün yaşadığı sorunlara ilişkin, "Sektör Sorunları ve Çözüm Önerileri" adlı rapor hazırlandı.  Raporda, Türkiye'deki ağaç, cam, çimento, denizcilik, deri, gıda, ilaç, inşaat, kimya, metal ve elektronik, sağlık endüstrisi, tekstil ve hazır giyim ile turizmin rekabet gücünü, yeni yatırımları ve istihdamı olumsuz etkileyen 21 ortak sorunun bulunduğu kaydedildi. Raporda, bu sorunlar şöyle sıralandı:  "Girdi ve üretim maliyetlerinin yüksekliği", "enerji maliyetlerinin yüksekliği", "enerji kalitesinin düşüklüğünün üretim kayıplarına neden olması ve üretim maliyetini yükseltmesi", "enerji ve ulaşım altyapı yetersizliği; en ucuz nakliye yolu olan demiryolu taşımacılığının etkin olarak kullanılmaması", "yüksek kredi maliyetleri", "KDV oranının yüksekliği", "KDV iadelerinin işletmeler tarafından zamanında tahsil edilemeyişi", "istihdamın üzerindeki vergi ve sigorta prim oranlarının yüksekliği", "düşük döviz kurunun ihracatı olumsuz etkilemesi ve ithalatı cazip kılması", "Çin, Hindistan ve Rusya ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden yapılan ucuz, düşük kaliteli ithalatın neden olduğu haksız rekabet", "yatırımların gerçekleştirilmesine ilişkin yasal izinlerin alınma sürelerinin çok uzun olması ve bu konuda ilgili kurumlar arasındaki koordinasyon eksikliği", "büyüyen kayıt dışı sektör ve yarattığı haksız rekabet", "tarım ve hayvancılıktaki daralma", "düşük işgücü verimliliği", "artan işgücü maliyetleri ve işçi sendikalarının aşırı ücret taleplerinde bulunmaları", "İş Kanunu'nun esneklikle ilgili düzenlemelerinin uygulanmasındaki engeller", "kıdem ve ihbar tazminatları ile iş güvencesi tazminatının yüksekliği", "özürlü istihdam zorunluluğunun, çalışma koşulları ağır olan sektörlerde sorun yaratması", "eğitimli işgücü teminindeki güçlük", "mesleki eğitim kurumlarında eğitim kalitesinin yetersizliği" ve "işgücü niteliklerini belirleyen sertifikasyon sisteminin olmayışı."     

TİSK'ten öneriler

TİSK'in raporunda, bu sorunların çözümüne yönelik önerilere de yer verildi. Raporda yer alan bazı öneriler şöyle:
?Vergi ve prim oranları, belirli bir takvime bağlı şekilde, kademeli olarak rakip ekonomilerden daha düşük düzeylere indirilmeli.
?Enerji maliyetleri ihracata yönelik, istihdam yaratan sektör ve işletmelerde rekabet edilebilir düzeye çekilmeli; enerjiden alınan fon ve kesintiler kaldırılmalı, KDV düşürülmeli.
?İşçilik maliyetleri düşük olan ülkelerin kalitesiz ürünlerinin yarattığı haksız rekabeti önleyici tedbirler alınmalı, gümrüklerde değer kontrolleri etkinleştirilmeli, standart ve düzenlemeler AB ile uyumlaştırılmalı.
?Türkiye'de yeterli miktarda üretimi yapılan standart mallar için ithal izni verilmemeli.
?Yatırım ve istihdam teşvikleri belli bir coğrafi bölge ve süre ile sınırlandırılmamalı.
?Yatırım indirimi tekrar yürürlüğe konulmalı.
?Liman altyapı yatırımlarına ve liman hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesine önem verilmeli; gerekli yatırımlar yapılarak, daha hızlı ve kaliteli, ülkenin her yerine giden demiryolu ağı kurulmalı.
?Tarım sektöründeki daralma nedeniyle açığa çıkacak işgücü sorununa, göçe yol açmayacak şekilde bölgesel çözümler üretilmeli.
?Kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilmeli, kayıt dışının yol açtığı haksız rekabetin önlenmesi için etkin denetim sistemleri oluşturulmalı.
?İstihdam yaratma açısından büyük önemi olan KOBİ'leri destekleyici tedbirler alınmalı.
?Ar?Ge çalışmaları teşvik edilmeli.
?Mesleki Yeterlilikler Kurumu Kanunu Tasarısı bir an önce yasalaştırılmalı.
 ?Çalışma hayatına ilişkin mevzuatın istikrarı sağlanmalı ve rekabet gücünü destekleyici hükümlere yer verilmeli.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137