17 Mayıs 2006 Çarşamba 00:00
İstihdam üzerindeki yüklek kalkmıyor
Reel sektördeki istihdam artışının önündeki engeller bir türlü kaldırılmıyor? İş dünyasından yükselen tepkiler sonunda birçok kez istihdam üzerindeki yüklerin kaldırılacağı açıklansa da sonuç pek de değişmiyor ve verilen sözler unutuluyor? ~|~
Son olarak Maliye, Sanayi ve Ticaret, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Hazine Müsteşarlığı'nın istihdam üzerindeki yükleri bir paket olarak ele aldığı çalışmanın teknik detaylarının ay sonuna kadar tamamlanması ve Haziran ayında bakanların bir araya gelerek paketi değerlendirmeleri bekleniyor. 

İstihdam üzerindeki yüklerin azaltılması konusunda işverenlerin doğrudan talebi, ''prim oranlarının düşürülmesi ve vergi oranlarının azaltılması'' üzerinde yoğunlaşıyor. Prim oranlarının düşürülmesinin istihdam üzerinde olumlu etki yaratabileceğini, buna karşılık sosyal güvenlik kurumlarının finansal açıkları üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini dikkate alan DPT ise ''istihdam üzerindeki mali yüklerin azaltılması, fakat bu azaltmanın sosyal güvenlik kurumlarının (aktüeryal) finansal dengeleri göz önüne alınarak yapılması gerektiği'' kanaatini taşıyor.      Çalışmalarda, SSK'da 1 puanlık vergi ve sigorta primi indiriminin devlete maliyetinin 2006 yılı için 1 katrilyon lirayı bulacağı dikkate alınarak, ''bunun yaratacağı ek istihdam ne olmalı ki bu kayıp karşılanabilsin''in üzerinde duruluyor.     

İstihdam zorunluluğu

50 ve daha fazla kişinin çalıştığı işyerlerinde, engelli, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırılması zorunluluğu, bazı işyerlerinde çalışan sayısının 49'da tutulması, işletmelerin ikiye bölünmesi ya da bu kişiler çalıştırılmadığı halde çalıştırılıyormuş gibi gösterilmesine neden olabiliyor.  Bu nedenle söz konusu zorunluluğun ''50 kişi ve üzeri işyerleri'' yerine ''100 ve üzerinde kişinin çalıştığı işyerleri'' olarak değiştirilmesi tartışılıyor.  50 işçi çalıştırılan işyerlerinde 1 veya işin tehlikesine göre daha fazla işyeri hekimi çalıştırmak zorunluluğunda da ''50'' rakamının ''250'ye'' yükseltilmesi planlanıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.