07 Mayıs 2008 Çarşamba 00:00
İşveren işçi çıkarıyor
Hükümetin açıkladıklarıyla sanayicinin yaşadıkları farklı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, sanayicinin artık işçi çıkarma noktasına geldiği uyarısında bulundu. ~|~

 
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, sanayide ciddi bir durgunluk yaşandığının altını çizerek, zor durumdaki sanayicinin artık işçi çıkarma noktasına geldiği uyarısında bulundu.
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Taşkın, ekonomideki durgunluğa işaret ederek, "Durağanlık sonrasında sanayici işçi çıkarma moduna geçti. İşleri yavaşlayan sanayici, en kolay tasarruf yöntemi olan işçi çıkarmaya yöneldi" dedi.
Taşkın, aslında yetişmiş elemanı çıkarmanın sanayiciye daha pahalıya patladığını söyledi.

Açıklanan enflasyon hedeflerine kimse inanmıyor
Merkez Bankası'nın açıkladığı enflasyon hedefine kendisinden başka kimsenin inanmadığını söyleyen Taşkın, "Ortaya çıkan enflasyon hedefi bizim için sürpriz olmadı. Merkez Bankası bunu daha yeni gördü. Durumu görmeleri iyi oldu. Hastalığı kabul ederseniz tedaviye razı olursunuz. Şimdi standartlara göre yeni tedbirler alınması gerekiyor" dedi. Ekonominin kötü gitmesinin de sürpriz olmadığının altını çizen Taşkın, dünyadaki nakit bolluğunun bir gün biteceğini herkesin bildiğini ancak, Türkiye'nin nakit bolluğunun biteceği güne hazırlıklı girmediğini söyledi.

İç piyasa bitik, ihracata döviz kuru engeli var
İçeride ve dışarıda yaşanan gelişmelerden tüm sektörlerin etkilendiğini dile getiren Taşkın, iç piyasada ödemelerin uzadığını, tahsilatta zorluklar yaşandığını ve çek?senetlerin karşılıksız çıkma oranının artığının altını çizdi. Taşkın, herkesin çözümü ihracatta aradığını ifade ederek, burada da ihracatçıların karşısına düşük döviz kuru çıktığını söyledi.

Maliyetler giderek artıyor
Maliyetlerinin giderek artığına dikkat çeken Taşkın, şöyle konuştu:
"Bunlar Türk üreticisinin dünya ile rekabet edebilme şansını zorluyor. Üretici, zorluğu ara malı ithalatıyla aşmaya çalışıyor ama hem Türk firmaları kapanıyor hem de Türkiye gitgide ticari transit merkezi haline geliyor. Türkiye ithal ediyor. Belki bir şey yapıyor belki de yapmadan ihraç ediyor"
İktidar ve muhalefetin politik anlayışı gerilim üzerine
İktidara gelen partinin görevinin ülkenin refah seviyesini artırmak olduğunun belirten Taşkın, "Siyasi iktidar belli bir bakış açısıyla gerilim yaratıyor. Muhalefet de yapıcı çözüm üretemiyor. İktidar ve muhalefetin siyasi ve politik anlayışı gerilim üzerine olunca Türkiye bunun bedelini ödüyor" dedi. Yerli yatırımcının iç politikadan etkilenme oranının yabancı yatırımcıya göre daha yüksek olduğunun altını çizen Taşkın, iç politika enstrümanların yerli yatırımcıyı ürküttüğünü belirtti.

Sanayicinin çıkış noktası Milli Ekonomi Modeli
Uzmanlar, sanayiciyi içinde bulunduğu bu çıkmazdan çıkaracak tek çözümün Milli Ekonomi Modeli'nin (MEM) projeleri olduğunu vurguluyorlar. Sanayicinin en büyük iki problemi maliyet ve pazar. MEM'in üretim bölümünde bu iki probleme net bir çözüm getirildiği belirtiliyor. Maliyetlerin en önemli unsuru finans. MEM'de üreticiye proje mukabili sıfır faizli kredi imkanı sunuluyor. Böylece üretici faiz yükünden kurtuluyor. Hammadde ve enerji ihtiyacı içinse yerli unsurlar devreye sokulacak. Türkiye'de sanayinin hammaddeleri maden olarak mevcut. Yine Türkiye her türlü enerji kaynağına sahip. Bunlar yabancılara satılmak yerine devlet?millet ortaklığıyla işletilip üreticinin hizmetine sunulacak. Vergiler sanayicinin belini bükecek şekilde olmayacak, makul bir seviyeye çekilip kazanandan alınacak. Daha birçok milli çözüm devreye sokularak maliyetler aşağıya çekilecek. Pazar konusunda da MEM'in sosyal devlet projeleri hayata geçirilecek. Tüketim canlandırılacak. Herkes kimseye muhtaç olmayacağı asgari bir geçim haddinin üzerine taşınacak. Bu Türkiye nüfusunun tamamını sanayaciye pazar olarak sunmak demektir. Uzmanlar bu sebeple Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu tezinin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137