29 Temmuz 2009 Çarşamba 00:00
İthal ürünlere karşı üretici korunacaktır
Milli Devlet modelinde iç piyasa fiyatları ucuzladığı için, ithal ürünlere karşı doğal bir koruma zaten kendiliğinden oluşacak, yüksek gümrük vergilerine gerek bile kalmayacaktır. ~|~

 

Türkiye'de tarım sektörü, 23 milyon insanın geçimini sağladığı bir sektör olması bakımından ekonomide de çok önemli bir yere sahiptir. Bu sektör "en az ithalat ile en fazla ihracat" yapılabilmesi bakımından, en fazla Senyoraj geliri elde etme hakkını veren sektör konumundadır.

En fazla senyoraj geliri tarımdan...
Milli Ekonomi Modeli'nde de anlattığımız üzere, tarım en fazla senyoraj gelirini devletlere sağlayan sektördür. Dolayısı ile tarımın finansmanı adeta kendi içerisinde gizlidir. Her üretilen ürün, devlete senyoraj geliri elde etme hakkı kazandırdığı için; o ürünün desteklenmesi için gerekli finansmanı da kendisi oluşturmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde dışarıdan alınan faizli kredilerle tarımın finanse edilmesi, bugün bu ülkelerin borç batağına saplanmalarına sebep olan ana etkenlerdendir. Örneğin 1995?2000 yılları arasında aldığımız her 1 doların bize faizden dolayı maliyeti 4.7 dolardır. 1999 yılında tarıma yapılan ödemeler, 4.7 milyar dolar iken, devlete maliyeti 12.7 milyar dolar olduğu hesaplanmıştır. Tarımın desteklenmesi için dış kredilerin kullanılması zaman içerisinde gelişmekte olan ülkeleri içinden çıkılmaz bir borç batağının içine itmiştir.

Tarıma verilen destekler yük değildir
Milli Devlet tezinde tarım için ihtiyaç duyulan finansman, elde edilen üretim artışı karşılığında senyoraj geliri ile karşılanacağı için, tarımın desteklenmesi, ülke ekonomileri üzerinde bir yük oluşturmayacaktır. Bilakis tarımda sağlanan gelir artışı, adil gelir dağılımına destek olacağı gibi, ekonominin büyümesine ve istihdama da ciddi katkılar sağlayacaktır.

4? Tarım Sanayii
Milli Devlet, tarımı, tarıma dayalı sanayi ilişkileri ile üretim ve pazarlama zincirini bir bütün olarak ele almaktadır. Tarımda teknolojik gelişme ve iktisadi verimlilik dikkate alınarak bir tarım reformu yapılacaktır. Devlet, tarıma dayalı sanayi üzerine yatırım yapmak isteyen girişimcilere, "proje mukabili sıfır faizli krediler" ve gerekirse "geri ödemesi üretim veya ürün" olacak türden kredileri doğrudan verecektir. Başta su, yol ve elektrik olmak üzere köyler ile şehirler arasındaki altyapı farklılıkları giderilecektir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Juhani Tamminen / Finlandiya
Milli Devlet, barış, adalet ve kalkınma modelidir
Avrupa birliği'nin ortak para politikasına direnemeyerek Euro bölgesine girilmesi Finlandiya için günümüzde ağır sorunların başlangıç noktası olmuştur.
Finlandiya'da Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin birçok enstrümanları koruyucu tedbir olarak uygulamaya alındı. Örneğin, bazı dev Fransız şirketleri uranyum madenlerini topyekün almaya kalkıştı. Ama hükümet yerinde müdahalelerle bu ve bunun gibi olaylara meydan vermedi.
Kongremizin temelini oluşturan sevgili meslektaşımın eseri, Finlandiya gibi milli varlığını korumanın güçlükleriyle boğuşan ülkeler için son derece kıymetli bir rehber teşkil etmektedir. Diyebilirim ki, yeni sömürgecilik arayışlarına karşı koymak isteyenlerin elinde artık pratik ve kapsamlı bir rehber, bir doğru yanlış çizelgesi vardır. Bu rehber, sadece Türk milleti için değil, hiçbir din ve ırk farkı gözetmeksizin bütün insanlık için bir kurtuluş projesidir, barış, adalet ve kalkınma modelidir. Bu modelin sahibi Prof. Dr. Baş'ı yürekten tebrik ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137