14 Haziran 2008 Cumartesi 00:00
İthalat yapabilecek dövizi kazanamıyoruz
Türkiye'nin ihracat, turizm, taşımacılık, yurt dışı müteahhitlik gibi tüm alanlardan elde ettiği toplam döviz geliri, yaptığı döviz harcamaları içinde sadece ithalatın faturasını bile karşılamaya yetmiyor. ~|~IMF ve AB güdümlü politikalarla yerli kaynaklarını devre dışı bırakan Türkiye'nin, cari açığını finanse edebilmek için, yabancı sermaye girişlerine ihtiyacı giderek büyüyor.
Uygulanan dışa bağımlı politikalar Türkiye'nin hem  iç ekonomik koşullarında olumsuzluklara neden oldu, hem de küresel bazda yaşanan krizlere karşı Türkiye'yi savunmasız hale getirdi. Türkiye kendi emisyonunu devreye koymak yerine borçlanma yolunu tercih edince döviz gelir gideri arasındaki makas giderek açıldı. Ekonomi uzmanları, mevcut politikalarda devam edilmesi durumunda Türkiye'yi izleyen dönemde çok daha büyük bir açmazla karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor.

Türkiye 100 dolar kazanıp 129 dolar harcıyor
Türkiye, Ocak?Nisan döneminde 47 milyar 362 milyon doları ihracat yoluyla olmak üzere toplam 57 milyar 964 milyon dolar döviz geliri elde ederken, 64 milyar 279 milyonu ithalata toplam 74 milyar 849 milyon dolarlık döviz harcaması yaptı.
İhracat gelirleriyle ithalat faturasının sadece yüzde 73.7'sinin karşılanabildiği anılan dönemde, toplam döviz geliri ise ithalatın ancak yüzde 90.2'sini karşılamaya yetti. Toplam döviz geliri toplam döviz harcamasının ise yüzde 77.4'ünü karşıladı. Buna göre toplam döviz harcaması, toplam döviz gelirinin yüzde 129'u düzeyinde gerçekleşti. Diğer bir deyişle Türkiye kazandığı her 100 dolara karşılık 129 dolarlık harcama yaptı.
İhracat dışındaki döviz gelirlerinin 3 milyar 757 milyon dolarını turizm, 1 milyar 939 milyon dolarını uluslar arası taşımacılık, 795 milyon dolarını faiz, 283 milyon dolarını yurt dışı müteahhitlik geliri, 189 milyon dolarlık bir bölümünü de işçi dövizi girişleri oluşturdu. Diğer alanlardan elde edilen döviz gelirlerinin toplamı ise 3 milyar 639 milyon dolar oldu.

İthalat dışındaki giderler de 10.5 milyar dolar
Yılın ilk dört ayında ithalat dışındaki döviz giderlerinin ise 4 milyar 229 milyon dolarını faiz ödemeleri, 2 milyar 303 milyon dolarını taşımacılık giderleri, 1 milyar 93 milyon dolarını turizm, 2 milyar 945 milyon dolarını da diğer döviz harcamaları oluşturdu.
Geçen yılın aynı dönemine göre ithalat 18 milyar 38 milyon, taşımacılık giderleri 844 milyon, faiz ödemeler 683 milyon, turizm giderleri 152 milyon, diğer harcamalar da 377 milyon dolar arttı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.