09 Nisan 2009 Perşembe 00:00
Kadının ekonominin büyümesi için en önemli görevi tüketmektir
Kadının "evi dışında"ki toplumsal alanda çalışması, Milli Devlet modelinde kadının geçimi devlet tarafından garanti altına alındığı için, asedece "bir tercih meselesi" haline getirilmektedir. ~|~

 

Kadının ekonominin büyümesi için en önemli vazifesi esasında üretmek değil, tüketmektir. Zaten ekonomilerin en büyük problemi tüketim problemidir. Sürekli büyüme için üretim mukabili tüketimin de olması şarttır. Oysa liberal ?kapitalist modeller, birçok sebepten dolayı buna imkan tanımamaktadır.

Ekonomik hedef tüketim artışını sağlamaktır
Sosyal Devlet/Milli Devlet ise, kadının gelir düzeyine katkıda bulunarak sadece onun hayatını güvence ve koruma altına almamakta; ayrıca ekonomilerde sürekli büyüme için gerekli olan "tüketim artışı"nı da devreye sokmaktadır. Nitekim yoğunluğu yüksek az bir miktar sıvının hidrolik basınçla çok büyük cisimleri havaya kaldırabildiği gibi; paranın tüketim hızından dolayı kadına devlet tarafından verilen her bir lira tüketime aktarıldığında, ekonomi birkaç misli olarak gelişecektir.

Tüketime verilen her lira, ekonomiyi 16 kat büyütmektedir
Ülkemizde paranın tüketim hızı ortalama 16 civarındadır. Yani her bir lira, kendisinden 16 kez daha fazla bir büyümeyi ekonomiye kazandırmaktadır. Bir tercih meselesi haline getirilen kadının çalışması için, çalışacağı ortamlar ve işler, onun fiziki konumuna ve onuruna uygun olarak düzenlenecektir. Çalışma ortamı, kadının çalışmasına uygun olarak düzenlenmelidir. Bu noktada özel sektörün denetlenmesi, devlet tarafından sağlanarak, iş ortamında kadının her hangi bir şekilde istismar edilmesine müsaade edilmeyecektir. Kapitalist sistemlerde kadın, erkekten daha düşük bir maaş almaktadır. Milli Devlet modelinde ise, tam istihdamın sağlanması ve Sosyal Devlet'in devreye girmesi ile bu eşitsizlik doğal olarak ortadan kalkacaktır. Milli Devlet'in kadına bakışı, devleti var eden her insanına verdiği değerin bir göstergesi olarak, hayatının her aşamasında onu koruyan, hak ve hürriyetlerini yaşamasına müsaade eden ve bunları devlet garantisine alan bir devlet anlayışıdır. Milli Devlet modeli ile kadın, gerçek manada özgürlüğüne kavuşurken; kadının istismarına son verilmektedir. Aile kurumu da koruma altına alınarak hem nesillerin iyi yetiştirilmesi, hem de milletlerin bekası sağlanmaktadır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu / Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Baş, krizi yıllar önce öngörmüştü
Dünya ekonomisi, büyük bir krizin içindedir ve serbest piyasa ekonomisi çoktan çökmeye başlamıştır. Nitekim  ABD'deki konut kredilerinin geri dönmemesi, önce bankacılık kesimini sonra borsaları vurmuş olması, bu çöküşü su yüzüne çıkarmıştır. Sonra bu dalga dalga dünyaya yayılarak Asya ve Avrupa borsalarının da çökmesine sebep olmuştur. ABD'deki bu krizi Beyaz Saray, ekonomik paket ile tüketicinin cebine 157 milyar dolar koyarak çözmeyi planladı. Bundan başka ABD'nin emisyonu artırma, para basma veya borçlanma yoluna gidebileceği belirtiliyor. Halbuki  Prof. Dr. Haydar Baş "Milli Ekonomi Modeli"  adlı eserinde Türkiye'nin ürettiği mal ve hizmet karşılığı olarak senyoraj hakkını kullanarak para basması gerektiğini yıllarca önce yazmıştı. Ayrıca ABD yönetiminin bir defaya mahsus tüketiciyi desteklemesine karşılık Prof. Baş, herkese "Vatandaşlık Maaşı" ve Ev kadınlarına maaş verilerek tüketimin sürekli teşvik edilmesi gerektiğini  ifade etmişti. Prof. Baş, "Sosyal Devlet  Milli Devlet" adlı eserinde ise Milli Ekonomi Modelinin nasıl uygulanıp hayata geçirebileceğimizi kısaca şöyle açıklamıştır: "Herkese iş bulunacak, vatandaş aç ve açık bırakılmayacaktır. Ayrıca zengin fakir arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılacaktır..."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137