01 Kasım 2006 Çarşamba 00:00
Kamu-Sen: Her yıl 3.5 Telekom gidiyor
Türkiye Kamu-Sen, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girmesinin ardından dış ticaret hacminin yüzde 209.3 oranında artarken, dış ticaret açığındaki artışın yüzde 246 olduğuna işaret ederek, ülke kaynaklarının yurt dışına aktarıldığını kaydetti ~|~Kamu?Sen, dış ticaret açığına her yıl 3.5 Türk Telekom'un feda edildiğini, 11 yıllık dönemde 39 tane Türk Telekom kurmaya yetebilecek bir paranın yurt dışına aktarıldığını savundu.

Türkiye Kamu?Sen Araştırma Geliştirme Merkezi Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin dış ticaretine etkisine ilişkin olarak bir araştırma yaptı. 1996 yılından 2006 yılının ekim ayına kadar geçen yaklaşık 11 yıllık sürede dış ticaret rakamlarının, Gümrük Birliği öncesi 11 yıllık rakamlarla karşılaştırıldığı araştırmaya göre, 1985?1995 arasında toplam dış ticaret hacmi 366.6 milyar dolarken 11 yılda 1 trilyon 134.1 milyar dolara yükseldi.

Ancak söz konusu dönemde 76.1 milyar dolar olan dış ticaret açığı 263.4 milyar dolara çıktı. Dış ticaret hacminde görülen yüzde 209.3 oranındaki artışın yanında dış ticaret açığı da yüzde 246 oranında artış gösterdi. Toplam dış ticaret hacmi artmasına rağmen milletin cebinden çıkan miktarda çok daha büyük oranda artış oldu. Araştırmaya göre, 1985?1995 yılları arasında 6.9 milyar dolar olan ortalama yıllık dış ticaret açığı 1996?2006 yılları arasında 23.9 milyar dolara ulaştı.

"Dış ticaret açığı daha hızlı büyüdü"
Türkiye'nin Gümrük Birliğine grimesiyle birlikte dış ticaret hacminde belirgin bir yükselme meydana geldiği kaydedilen araştırmada, "Ancak hacimdeki bu artış, dış ticaret açığına çok daha fazlasıyla yansıyınca 1985?1995 yılları arasında 76.114 milyar dolar olan toplam açık 1996?2006 ağustos ayı arasında 263.362 milyar dolar gibi korkunç bir rakama ulaşmıştır" denildi.

Gümrük Birliği'ne girmenin Türkiye'yi daha büyük bir pazar haline getirmekten başka bir sonuç doğurmadığına işaret edilen araştırmada, "Bu da göstermektedir ki; Gümrük Birliği dış ticaret hacmini artırsa da bu artışın ülkemiz ekonomisine olumlu yansıdığını söylemek mümkün değildir. Aksine her yıl ekonomiden dış ticaret açığına giden ortalama 6.919 milyar dolar, Birliği girişimizden sonra yıllık ortalama 23.942 milyar dolara yükselmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Gümrük Birliği'nin etkisi 17 milyar $
Gümrük Birliği'nin uygulandığı 11 yıldan beri yıllık ortalama 17 milyar 23 milyon dolar fazladan dış ticret açığı verildiği belirtilen açıklamada, "Anlaşma maddelerinin tamamının uygulanmaya konulmasıyla birlikte canlı hayvan, et ve et ürüneriyle tarım ürünleri ithalatına koymakta olduğumuz kotanın da kalkacağını düşündüğümüzde, Gümrük Birliği'nin önümüzdeki yıllarda toplumumuza maliyetinin çok daha ağır olacağı su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır" denildi.

AKP hükümeti dönemindeki artış
Araştırmaya göre, AKP'nin iktidara geldiğinden bu yana geçen yaklaşık 4 yıllık sürede dış ticaret hacmi önceki 4 yıla göre yüzde 96.7 oranında artış gösterdi, ancak söz konusu dönede dış ticaret hacmindeki artış yüzde 104 olarak belirlendi. AKP ikidarı döneminde toplam 135.343 milyar dolarlık nakit kaynağın yalnızca dış ticaret yoluyla yurt dışına çıktığı ifade edilen araştırmada, "Dış ticaret açığının kapatılması için gereken kaynak da yüksek faizle borçlanılarak ve kamunun elinde bulunan karlı ve stratejik kurumların özelleştirilmesi yoluyla sağlanmıştır. Dolayısıyla 4 yılda görülen dış ticaret açığının finansmanı, ülkemiz açısından çok daha pahalıya mal olmuştur. Bu dönemde cebimizdeki kaynak yurtdışına çıkarken bir taraftan da yüksek reel faizle borçlanma sonucunda ülkemizin bağımlılığı artmıştır" denildi.

Gümrük Birliği anlaşmasının yanı sıra Türkiye'de uygulanmakta olan para politikalarının da ithalat?ihracat dengesinin bozulmasına yol açtığı kaydedilen araştırmada, şu görüşlere yer verildi:
"Geçtiğimiz yıl Türk Telekom'un yüz de 55 hissesinin 6.5 milyar dolar gibi b ir bedel karşılığında özelleştirildiğini düşündüğümüzde, ülkemiz kaynaklarından her yıl dış ticaret açığına giden para 3.5 Türk Telekom etmektedir. Son 11 yılda dış ticaret açığı nedeniyle ülkemizin kaynak kaybı yaklaşık olarak 39 tane Türk Telekom parası anlamına gelmektedir."

Türkiye'nin dış ticret konusunda içinde bulunduğu olumsuz durumdan kurtulmasının tek yolunun yaklaşık 73 milyon nüfusun büyük pazar potansiyelini kullanarak iç piyasaya dönmesi ve yerli malı tüketmeye özen göstermesinden geçtiği kaydedildi. Kamu?Sen bu sayede yurt dışından yapılan ithalatın azalacağ ve Türkiye'den yurtdışına kaynak aktarımının bir vanasının kesilmiş olacağını savundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.