17 Kasım 2005 Perşembe 00:00
Kamu zararı, kamu görevlilerinden kesilecek
Kamu görevlilerinin kasıt, kusur, ihmalleri nedeniyle oluşan kamu zararlarının tahsili amacıyla yönetmelik hazırladı. Kamu zararı, sulh ve takas yolları ile İcra ve İflas Yasası hükümlerine göre tahsil edilebilecek ~|~ Maliye Bakanlığı, Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ikincil mevzuat çalışmaları kapsamında kamu zararının tahsiline ilişkin yönetmelik taslağını görüş almak üzere Sayıştay'a gönderdi. Taslak, kamu zararı oluşturan kamu görevlilerinin yanısıra "ahiz" tanımlamasıyla, "yersiz veya fazla ödemenin yapıldığı ve kamu zararından tek başına veya sorumlularla birlikte sorumlu olan gerçek ve tüzel kişileri" de kapsayacak biçimde düzenlendi.

Taslağa göre, kamu zararı tespitinde şu durumlar dikkate alınacak: "Yapılan iş, alınan mal veya hizmet karşılığı için fazla ödeme yapılması, iş yaptırılmadan, mal veya hizmet alınmadan önce ödeme yapılması, transfer giderlerinde fazla ve yersiz ödemede bulunulması, komisyonların belirlediği rayiç bedelden daha yüksek fiyatla iş yaptırılması ya da alım yapılması, kamu malının rayiç bedelin altında satılması, gayri ayni hak tesis edilmesi ve benzeri tasarruflarda bulunulması, idare gelirleri tahsil işlemlerinin mevzuata uygun yapılmaması, kamu idaresi yükümlülüklerinin mevzuata uygun yerine getirilmemesi nedeniyle faiz, tazminat, gecikme zammı, para cezası gibi ek mali külfet getirilmesi, kamu kaynaklarının kullanımında gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle azalmaya neden olunması, mevzuat öngörmediği halde ödeme yapılması."    

Kontrol, denetim veya inceleme sonucunda tespit edilen kamu zararı kamu idaresine bildirildikten sonraki 5 iş günü içinde tebliğ edilecek ve bir ay içinde ödeme istenecek.     

İhtiyati haciz konulacak

Taslakta, kamu alacağının güvence altına alınması için sorumlular ve ahizlerin mal, hak ve alacakları üzerine ihtiyati haciz konulması da öngörülüyor. Kamu zararının, yasal faiziyle tahsil edilmesi öngörülürken, tahsilatın rızaya dayalı olarak sulh yoluyla, Borçlar Kanunu hükümlerine göre takas yoluyla ve İcra İflas kanunu hükümlerine göre tahsil edilebilmesine olanak tanınıyor. Ancak taşınır malların kaybolması, çalınması, zarar görmesi, eksilmesi durumunda aynen ödenmesi, aynen ödenemeyenlerin de rayiç bedel üzerinden tahsil edilmesi planlanıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137