07 Şubat 2006 Salı 00:00
Kamuda maaş ödemelerinde suistimal
Maliye Bakanlığı Muhasebat Kontrolörlerinin kamuya yönelik mali denetimlerinde, personel harcamaları, hakedişler ve kamu gelirleriyle ilgili işlemlerde de çeşitli suiistimal olayları ve yanlışlıklar bulunduğu belirlendi. ~|~

Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün geçen yıl uygulamaya koyduğu "Kamu Harcamalarında risk Alanları Tespit Projesi"yle elde edilen bilgiler ışığında kontrolörler, kamudaki personel harcamaları, hakediş ve diğer ödemeler ile kamu gelirlerine yönelik de denetimlerde bulundu. Bu denetimlerde hakediş ve diğer ödemelerde 4 milyon 898 bin 674 YTL, kamu gelirlerinde 4 milyon 679 bin 474 YTL, personel giderlerinde de 1 milyon 274 bin 671 YTL tutarında hatalı işlem tespit edildi.

Personele ekstra ödeme

Kontrolörlerin incelemelerinde personel harcamalarıyla ilgili yanlış işlemler en fazla, kamu görevlisine ekstra ödeme yoluyla gerçekleşti. Denetimlerde personelle ilgili suiistimal ve yanlış işlem yapıldığı sonucuna ulaşılan bazı işlemler şöyle belirlendi: "Döner sermayeden tavan ek ödeme tutarı ile net performans puanlarını aşacak şekilde ödeme yapılmış. Acil serviste çalışan yardımcı hizmetler personeline, tavan ek ödeme katsayıları yüksek gösterilerek fazla ödeme yapılmış.
?Vergi dilimleri doğru şekilde takip edilmeyerek, eksik vergi kesintisi yapılarak kamu görevlisine fazla maaş ödenmiş. Teknik hizmetler sınıfında teknisyen kadrosunda bulunan ancak bu hizmeti fiilen yapmayanlara da zam ve tazminat yoluyla fazla maaş ödenmiş. 7 günü aşan rapor süreleri, zam ve tazminatlardan kesilmemiş. Maliye personeline yersiz fazla çalışma ücreti ödenmiş.

İstifa edene de maaş
İstifa eden ya da ücretsiz izne ayrılanlara yersiz olarak maaş ödenmiş, yersiz ödenen aylıkların tutarları hatalı tespit edilmiş. Ücretsiz izin alarak ya da istifa suretiyle görevden ayrılan personele ödenen fazla ödemelerin tahakkuk dairelerince zamanında bildirilmemesi nedeniyle, bunlardan faiz alınması önlenmiş. Sözleşmeli öğreticiler için ek ders bordrosuna fazla ek ders saati eklenerek fazla ödeme yapılmış. Devlet hastanelerinde personele yersiz nöbet ücreti verilmiş. Memur maaşlarından emeklilik keseneği eksik kesilmiş. Yasal şartlar oluşmadığı halde memura yiyecek yardımı yapılmış.
Mutat taşıt dışındaki araçlar için de yol ücreti ödenmiş. Yurtiçi geçici görev yollukları fazla ödenmiş.
Kalkınmada öncelikli yörelerde çalışmalar personele de ek yan ödemi puanı verilerek, fazla ödeme yapılmış. Devlet ve üniversite hastanelerindeki personele fazla katkı payı verilmiş.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137