14 Nisan 2005 Perşembe 00:00
Kamunun borç stoku 272.2 katrilyon lira

Hazine Müsteşarlığı, Kamu Net Borç Stoku'na ilişkin verileri yayımladı.
 Toplam kamu borç stoku (brüt) 2004 yılı sonu itibariyle 332 katrilyon lira olurken, iç borç 233 katrilyon 970 trilyon lira, dış borç ise 98 katrilyon 109 trilyon lira olarak gerçekleşti.
Aynı dönemde Merkez Bankası net varlıkları 27 katrilyon 891 trilyon lira, kamu mevduatı 18 katrilyon 676 trilyon lira, işsizlik sigortası fonu net varlıkları ise 13 katrilyon 317 trilyon lira oldu.
Öte yandan Kamu net borç stokunun Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içindeki payı yüzde 63.5 seviyesine gerilerken, kamu borcunun GSMH içindeki payı toplam borç stokunda (brüt) yüzde 77.4, iç borçta yüzde 54.5, dış borçta yüzde 22.9 oldu.
Aynı şekilde merkez bankası net varlıklarının gsmh içindeki payı yüzde 6.5, kamu mevduatında yüzde 4.4, işsizlik sigortası fonu net varlıklarında da yüzde 3.1 olarak hesaplandı.
SÜRDÜRÜLEBİLİR BORÇ YAPISI
Değerlendirmede, 'sürdürülebilir borç yapısı ve azalan borç yükünün', makro ekonomik istikrarın sağlanmasında temel unsurlar olduğu bildirildi.
Düşük veya düşmekte olan borç yükünün, ülke ekonomisinin iç ve dış şoklara karşı direncini arttırdığı, fiyat istikrarını desteklediği, uzun vadede gelecek kuşakların vergi yükünü azalttığı, gerek özel gerekse kamu yatırımlarının önünü açtığı ifade edilen değerlendirmede, şu görüşlere yer verildi:
''Kamunun borç seviyesinin analizine ilişkin değerlendirmelerde önem taşıyan hususlardan birincisi, analizlerde brüt borç stoku ve net borç stoku kavramlarından hangisinin kullanılmasının daha doğru olduğudur. Brüt borç stoku büyüklüğü ele alınarak yapılan değerlendirmeler, çoğu zaman bir ülkenin borç yükünü göstermekte yeterli olmayabilmektedir.
Bu nedenle bir çok uluslararası kuruluş, kamunun taşıdığı borç yükünün doğru şekilde ölçülebilmesi için, kamu sektörünün mali yükümlülüklerinin yanı sıra finansal varlıklarının da değerlendirilmesine olanak sağlayan Net Borç Stoku istatistiklerini kullanmaktadır. Nitekim, Uluslararası Para Fonu ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşlar yayınlarında net borç hesaplamalarına yer vermektedir.''

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.