30 Mart 2006 Perşembe 00:00
Kamu?özel ücret farkı 2 kata çıktı
Kamu ve özel kesim işçileri arasındaki ücret uçurumu büyüdü?İşçilerin brüt ücretinin yüzde 12.3 artarak 1.216 YTL'ye yükseldiği geçen yıl, kamu ve özel sektör işçileri arasındaki brüt ücret ve brüt kazanç farkı da biraz daha açılarak 2 kata çıktı ~|~

İşçilerin brüt ücretinin yüzde 12.3 artarak 1.216 YTL'ye yükseldiği geçen yıl, kamu ve özel sektör işçileri arasındaki brüt ücret ve brüt kazanç farkı da biraz daha açılarak 2 kata çıktı.  Türkiye İstatistik Kurumu'nun belirlemelerine göre geçen yılın Ekim?Aralık döneminde kamu sektörü işyerlerinde çalışan işçilerin brüt ücretleri 2004 yılının aynı dönemine göre yüzde 16.7 oranında artarak 2 bin 64 YTL'ye çıktı.  Buna karşılık özel sektör işçilerinin brüt ücretleri ise yüzde 12'lik artışla 1.139 YTL oldu. Aynı dönemde kamu sektöründe yüzde 16.2'lik artışla 2 bin 499 YTL'ye çıkan ortalama brüt kazanç, özel sektör de ise yüzde 12.2 artarak 1.281 YTL oldu. 2004 yılının dördüncü üç aylık döneminde 1.7 kat olan kamu ve özel sektör işçilerinin brüt ücretleri arasında kamu işçileri lehine olan fark bu yıl 1.8 kata çıkarken, brüt kazançlar arasındaki yine kamu işçisi lehine olan fark ise 1.9 kattan 2 kata yükseldi.     

Büyük işyerlerinde ücret de büyük İşyeri büyüklüğü arttıkça kişi başına aylık ortalama brüt ücret ve kazanç da yükseliyor. 2005 yılının dördüncü döneminde, 10?49 ücretli çalışanı bulunan işyerlerinde, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 964 YTL, aylık ortalama brüt ücret ise 811 YTL'de kalırken 500 ve daha fazla ücretli çalışanı bulunan büyük ölçekli işyerlerinde, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 1.649 YTL, kişi başına aylık ortalama brüt ücret ise 1.484 YTL olarak gerçekleşti.     

Toplu sözleşmenin etkisi
Toplu iş sözleşmesi (TİS) yapan işyerlerindeki ücretli çalışanların aylık ortalama brüt ücret ve kazançlarının, TİS kapsamı dışında bulunan işyerlerine göre daha yüksek olduğu belirlendi. TİS kapsamındaki işyerlerinde, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 1.887 YTL ve kişi başına aylık ortalama brüt ücret 1.633 YTL olarak gerçekleşti. TİS kapsamı dışında kalan işyerlerinde ise kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 1.002 YTL ve kişi başına aylık ortalama brüt ücret ise 902 YTL'de kaldı. TİS kapsamındaki işyerleri ile TİS kapsamı dışındaki işyerleri arasındaki ücret farklılığı kamu?özel sektör ayrımında da değişmedi. TÜİK, toplu iş sözleşmelerinin ücretler ve kazançlar üzerinde çok etkili olduğunu bildirdi.     

Brüt ücret ve brüt kazanç

TÜİK'in söz konusu araştırmasında "brüt kazanç" ücretli ve maaşlı çalışanlara yapılan çıplak ücretler, fazla mesai, ücret niteliğindeki diğer ödemeler, ikramiye, prim, varsa toplu iş sözleşmesinden doğan ücret farkı brüt ödemeleri ve sosyal yardım kalemlerinin toplamından oluşuyor.  Brüt ücret ise çıplak ücret, fazla mesai ödemeleriyle diğer ödemelerin toplamından meydana geliyor. Bu toplama her ay düzenli olarak ödenen ikramiye, prim ve sosyal yardım ödemeleri de dahil bulunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100