21 Ocak 2007 Pazar 00:00
Kamuya 21.193 geçici personel alınacak
Özelleştirme uygulamaları sonucu işsiz kalıp da, tekrar kamuda çalışmaya başlayan geçici personelin yılın ilk yarısındaki brüt tavan ücretleri, 704,7 YTL ile 892,7 YTL arasında belirlendi. ~|~

Kamuda bu yıl 21 bin 193 geçici personel istihdam edilecek. Bakanlar Kurulunun Cuma günkü Resmi Gazetede yayımlanarak, 1 Ocak 2007 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren "Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve Bu Personele Ödenecek Ücretler" Hakkında Kararıyla, özelleştirme uygulamalarının ardından işsiz kalıp da, tekrar kamuya dönen geçici personelin bu yılki istihdam koşulları düzenlendi. Buna göre, bu yıl geçici mahiyette işleri yürütmek üzere kamu kurum ve kuruluşlarında azami 21 bin 193 kişi istihdam edilecek. Bunların istihdam süresi de 10 ayı geçmeyecek. Yüksek öğrenim mezunu geçici personele 19 bin, lise ve dengi okul mezunlarına 17 bin, ilköğretim mezunlarına da 15 bin gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar brüt ücret ödenebilecek.

Ödeme günleri ve diğer haklar
Geçici personele, ücret dışında herhangi bir ödeme yapılmayacak, sözleşmelere de bu yönde bir hüküm konulamayacak. Ödemeler, görevin yapılmasını müteakip, her ayın 14'ünde yapılacak. Hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde kıst olarak hesaplanan ücret, ayrılma tarihini takip eden aybaşında ödenecek. Geçici personel ücretleri, sosyal güvenlik mevzuatına göre kişiden yapılacak kesintiler ile gelir ve damga vergisi dışında herhangi bir kesintiye tabi tutulmayacak. Karar uyarınca geçici personelin çalışma saat ve sürelerinin belirlenmesinde, devlet memurları için geçerli süreler dikkate alınacak. Ancak geçici personel, kendisine verilen görevleri, çalışma saatlerine bağlı kalmaksızın sonuçlandırmak zorunda olacak. Bu çalışma karşılığında da kendisine ek ücret ödenmeyecek. İstihdam edildiği süre içinde başka kazanç getirici bir iş yapamayacak olan geçici personele, çalıştıkları her ay için azami 1 gün ücretli izin verilebilecek. Yıl içinde resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için çalışılan her 4 ay için 2 iş gününü geçmemek üzere ücretli hastalık izni alınabilecek. Rapor süresinin iki günü aşması halinde, aşan kısım için de ücret ödenmeyecek.

Kurumlar ve personel sayıları

Bakanlar Kurulu Kararına göre geçici personel, belirtilen işler dışında herhangi bir işte çalıştırılamayacak. İstihdam edilen personelin geçici personel tip sözleşme örnekleri de, Maliye Bakanlığına vize ettirilecek. Sosyal Sigortalar Kanunu hükümlerine tabi tutulan geçici personelden, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekliliğe hak kazananların sözleşmeleri, emeklilik hakkının elde edildiği tarihte sona erecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137