15 Nisan 2009 Çarşamba 00:00
Kapitalizm tam istihdamı hiçbir zaman hedeflememektedir
Gerçekte kapitalizm, temel yaklaşım olarak tam istihdamı hiçbir zaman zaten hedeflememektedir. Bunun üç temel sebebi vardır: ~|~

 


1? Kapitalizm, gelir paylaşımında, tercihini "sermayeyi elinde tutanlardan yana" kullandığı için, düşük ücreti hedeflemiştir; zaten 2 dolar günlük gelirin altında çalışan 1.39 milyar insan da bunu göstermektedir.

Kapitalizmde nüfus artışı istenmemektedir
2? Kapitalizm'de geliri artan işçi sınıfı fobisi vardır ki ?toplumun ciddi bir oranını oluşturmaktadır? bunlar daha fazla çocuk sahibi olacaktır. Halbuki kapitalizme göre kaynaklar sınırlıdır ve fazla nüfus istenmemektedir.

Kapitalizm duyarsız insan toplulukları hedeflemektedir
3? Gelirleri, bireyleri kimseye muhtaç olmadıkları bir seviyeye çıkardığında; birey daha fazla düşünmeye ve ülke siyasetinde olanlara daha fazla vakit ayırmaya başlayacaktır. Örneğin ülkesindeki madenlerin neden başkaları tarafından kullanıldığını daha yüksek sesle sorgulayacaktır. Bu da kapitalizmin önünü kesmektedir. Halbuki akşam evine götürecek ekmeği dahi bulmakta zorlanan bireylerin, öyle çok da fazla etrafında olup bitenlerle ilgilenmesi mümkün değildir.

Milli Devlette işçi ve işveren mağdur olmayacak
Sosyal Devlet/Milli Devlet ise, sadece tam istihdamı sağlamakla kalmayacak; aynı zamanda işçi ücretlerindeki artışı, işverenin de sırtına yıkmayacaktır. Sosyal Devlet'in gereği olarak desteklenen işçi, hem kendi işinde çalışacak, hem de işinden aldığı ücret haricinde Sosyal Devlet'ten sağlayacağı maddi desteklerle kalkındırılacaktır. Bu destekleri, kitabımızın değişik bölümlerinde izah ettik; örneğin, birey, vatandaşlık maaşı gibi "onurlu bir hayat standardı" seviyesine çıkartılırken, ne üretim maliyetleri artacak, ne de işverenin gelirinde bir kayıp olacaktır. Sosyalist anlayışlar da bu bağlamda çözüm üretememişlerdir. Nitekim proleter demek, kelime olarak "çıplak birey" demektir. Sosyalist anlayışın hedef ufku işte budur; yani, her hangi bir sermaye birikimi olmayan bireyler veya her zaman işçi olarak kalmak zorunda olan bireyler...SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Sekip Sokoloviç / Sarayevo/ Bosna Hersek
İnsanın doğal ihtiyaçları Milli Devletle sağlanır
Milli Ekonomi Modeli gelişmiş ülkelerin aracı olan yüksek vergiler, borçlandırma olmaksızın tüm kaynakları kullanarak insanların ihtiyaçlarını sağlayan bir araçtır. Sağlık reformunu içeren ekonomik özgürlük büyük farklılıkların üstesinden gelmek için çok gereklidir. Milli Ekonomi Modeli insanların yapay değil doğal ihtiyaçlarını karşılamak için gerçek ekonomi, sağlık ve eğitimi sağlar. Milli Devlet/Sosyal Devletin vazifesi toplumun başta eğitim ve sağlıklı olmak üzere bütün ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamaktadır. Dışardan alınan kredilerle eğitim ve sağlık hizmetini doğru ve eksiksiz yapmak mümkün değildir. Kaldı ki alınan kredilerin nerede ve hangi şartlarda kullanılacağı da ayrı bir problemdir. Bir ülkenin sağlık öncesi yatırımları en üst düzeyde olmalı ki sağlık problemi en aza indirilebilsin. Milli Devlet sağlık sektörünün bütün imkan ve nimetlerini, aile hekimliğini, çevre sağlığını bakıma muhtaç, sahipsiz, kimsesiz çocukların , yaşlıların , emekli, dul ve yetimlerin sağlığını milli bir politika olarak halkına sunmaktadır. Ayrıca Milli Devlet/Sosyal Devlet işsizliği, fakirliği, yoksulluğu temelinden çözdüğü için bunların fert, aile ve toplum üzerindeki yan tesirlerini ortadan kaldırır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137