09 Haziran 2008 Pazartesi 00:00
Kapitalizmde para spekülatif
Liberal ekonomilerde tedavüldeki para maliyetlidir. Üretmeden ve emek sarf etmeden para kazanmak bu anlayışın bir neticesidir. ~|~Bu anlayışa göre paranın tasarruf edilmesindeki amaç faiz yoluyla para kazanmaktır. Onun için kapitalist ekonomilerde para, spekülatif alanlarda değerlendirilir.
Liberal anlayışın değer saklama aracı olarak paraya yüklediği fonksiyon:
a) Paranın üretimden çekilip reel ekonominin dışına çıkmasına,
b) Paranın tekelleşmesine,
c) Dünyada üretilen mal ve hizmetlerin, parayı stok eden küresel güçlerin hâkimiyetine girmesine,
d) Üretim maliyetlerinin artmasına,
e) Talebin daralmasına,
f) İşçi ücretlerinin ve verimliliğin düşmesine neden olmaktadır.

Milli Ekonomi Modeli'nde, paranın piyasada tedavülü maliyetsizdir
Onun için değer saklama aracı (tasarruf) olarak para;
a) Mal ve hizmet üretimi,
b) Günlük tüketim ihtiyaçlarının karşılanması,
c) İleriye dönük ihtiyaçların karşılanması için tasarruf edilir. Örnek olarak düğün, hac, doğal afet ve hastalık gibi durumlarda kullanılmak üzere para tasarruf edilir.
Tasarruf aracı olarak paraya yüklenen fonksiyon;
1)  Paranın serbest dolaşımına,
2)  Üretim ve talebin artmasına neden olur.
Bugüne kadar uygulanan yanlış para politikaları bireylerin istenilen düzeyde tüketim kabiliyetini engellediği gibi, kaynakların da yeterince kullanılmasını imkansız hale getirmiştir. Oysa üretimi ve tüketimi aynı anda devreye koyacak doğru para politikaları uygulandığında ekonomiler için nihai hedef olan sürekli büyüme gerçekleştirilmiş olur.
Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof.Dr. Ata Selçuk Fırat Üniversitesi

MEM kaynak paylaşımı sağlıyor
İşsizliğe hiçbir ekonomi modeli tam bir çare bulamamıştır. Sürekli büyüme elde edilememiştir. Hele kaynakların eşit paylaşımı hiçbir zaman mümkün olamamıştır. Dolayısı ile insan hakları daima arka planda yer almış Zaten kaynakları sınırlı, ihtiyaçları sınırsız kabul eden ekonominin bu problemleri çözmesi mümkün değildir.
Yanlış bir temele oturtulmuş bir bilim dalından çözüm yerine ancak problemler ortaya çıkmıştır. Yaklaşık bir asırdır topluluklar (Welfare state) refah devleti de denen sosyal devleti kuramamışlardır.

Asgari de olsa kaynak paylaşımı şarttır
İnsanlarını aç bırakan, umursamayan topluluklarda oluşacak kaos asla durdurulamaz. Bu, öncelikle düşünülmesi gereken bir durumdur. Öyle ise bir toplumda en azından asgari de olsa bir kaynak paylaşımı şarttır.
Milli Ekonomi Modeli'ne bu kaynak vatandaşlık maaşı olarak halka sunulan ortak paylaşımdır. Nüfus başına verilecek bu parasal kaynak sayesinde hiçbir vatandaş bir başkasına muhtaç olmayacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.