13 Mart 2006 Pazartesi 00:00
Kara para sınavındayız
Türkiye, bu yıl OECD Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF) kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele denetimine tabi tutuluyor ~|~

Daha önce 1994 ve 1998 yıllarında FATF'ın ülke incelemesine giren Türkiye, 3. tur ülke denetimleri kapsamında yeniden büyüteç altına alınıyor. 11 Eylül saldırılarının ardından kara para aklamanın yanı sıra terörizmin finansmanıyla mücadeleyi de kapsama alan OECD Mali Eylem Görev Grubu, bu turdaki ülke denetimleri sırasında, ülkelerin her 2 konuda yeterli yasal düzenlemeye sahip bulunup bulunmadığına, uygulamada zafiyet gösterip göstermediğine ve uluslararası işbirliğine açık olup olmadığına bakacak.
Türkiye de, bu turda, kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadeledeki hukuki durumu, finansal tedbirleri ve uluslararası işbirliği bakımından kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacak.

251 SORU GELDİ
FATF, 3. tur ülke denetimine alınmasının ardından, kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda OECD kriterlerine göre hazırlanan 251 soruyu, yanıtlanması istemiyle Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu'na (MASAK) gönderdi.
MASAK da, bu soruları, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları ile Emniyet Genel Müdürlüğü, BDDK, SPK, Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı'nın da aralarında olduğu ilgili kamu kuruluşlarına iletti. Kamu kuruluşlarından gelen yanıtlar da, yine MASAK koordinatörlüğünde oluşturulan hukuk ve finans gruplarınca ele alınmaya başlandı.
Bu çalışmanın tamamlanmasının ardından MASAK yönetimi, 251 soruya verilen yanıtları son bir kez daha gözden geçirecek ve kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda OECD'ye verilecek Türkiye Fotoğrafı'na son şeklini verecek.

NELERE YANIT ARANIYOR?

OECD Mali Eylem Görev Grubu'nun Türkiye ve incelemeye alınan diğer ülkelerde yanıt aradığı bazı sorular şöyle:
?Karapara ile mücadeleye yönelik düzenlemeler, uluslararası sözleşmelere ve OECD normlarına uygun mu?
?Ülke yasalarında terörizmin finansmanı ayrı bir suç sayılıyor mu?
?Karapara aklama suçu, doğrudan ya da dolaylı suç gelirini temsil eden bütün varlıkları kapsıyor mu?
?Kara para aklama suçunun soruşturulmasına ilişkin süreç nasıl işliyor?
?Yasalar, aklanan mal varlığının, suç gelirinin, kara para aklama ve terörizmin finansmanından elde edilen gelirlerin, öncül suçların işlenmesinde kullanılan araçların veya mal varlığına tekabül eden değerlerin müsadere edilmesi için her türlü tedbiri almış mı?
?Mali kuruluşlar, ''müşterini tanı'' ilkesi çerçevesinde, müşterilerinin sürekli ya da geçici, gerçek ya da tüzel kişi olup olmadığına bakmaksızın kimliğini tespit ediyor mu?
?Mali kuruluşların isimsiz ya da hayali isimlere ait hesaplar tutmasının önüne geçilmiş mi?
?Ülkelerin mali kuruluşlarının uyguladığı ''gizlilik'' ilkesi, bu tür suçların takibini engelliyor mu?
?Yasalar, şüpheli işlem bildiriminde bulunanları koruyor mu?
?Mali kuruluşlar, potansiyel müşteri, müşteri veya lehdarın siyasi nüfuz sahibi kişiler olup olmadığını tespit için uygun risk yönetimi sistemleri geliştirmiş mi?
?Mali kuruluşlar, yeni ve gelişen teknolojilerin kimlik bilgilerini gizlemeye imkan veren kara para aklama tehlikesine karşı özel dikkat gösterip, teknolojilerin kara para aklama ve terörün finansmanı amacıyla kullanılmasını önlemek için gerekli tedbirleri almış mı?
?Finansal kuruluşlar, rutin olmayan ve kara para almaya ya da terörizmin finansmanı ile bağlantı riski taşıyan elektronik transferleri toplu olarak yapıyor mu?
?Mali istihbarat birimleri, faaliyetlerinde yeterli düzeyde özerk mi?
?Ülkeler, nakit ve nakit yerine geçen değerlerin sınır ötesi hareketlerini tespit ve izlemek için gerekli tedbirleri almış mı?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137