04 Ağustos 2006 Cuma 00:00
Karanlık günler kapıda
Dışa bağımlı hale gelen enerji sektörü nedeniyle önümüzdeki aylarda Türkiye'yi ciddi bir enerji krizi bekliyor. Özel sektör de 2007'de ciddi bir elektrik krizi bekliyor. ~|~

 

 


Özel sektör ile yaşanan en küçük bir anlaşmazlık nedeniyle, yakın geçmişte Türkiye'nin 13 ilinin karanlığa gömüldüğüne dikkati çeken ATO yetkilileri, "1?2 toplantı yapmakla, karşılıklı tavizler vermekle, Türkiye'nin enerji sorunu çözülmez. Türkiye'nin uyguladığı enerji politikasının tutunacak bir tek teli kalmamıştır. Maalesef Türkiye'yi karanlık günler bekliyor. Jeneratör yıllı hayırlı olsun" dedi. Türkiye Kojenerasyon Derneği Başkanı Özkan Ağış, özel sektöre ait enerji üretim santrallerinde kapanmaların devam etmesi halinde kış mevsiminde bir sıkıntı yaşanacağını savunarak, "Tedbir alınmazsa, 2007'de de bir elektrik krizi olabileceğini hesaplıyorum" dedi. Halen dünyanın en pahalı elektriğini kullanmasına karşılık, doğalgaz fiyatlarındaki artışın Türk halkını vuracağını ifade eden ATO yetkilileri, "Avrupalı, gelirinin yüzde 1'ini elektriğe harcarken, Türk halkı gelirinin yüzde 10'unu harcıyor. Bu oran yarın yüzde 15'e 20'ye çıkarsa, vatandaş evindeki şalteri kapatır" şeklinde konuştu.

Şalter devletin elinden kaçtı
Devletin enerji kaynakları üzerinde hakimiyeti bulunmayan, enerji üretilmeyen ve ulusal bir enerji politikasına sahip olmayan ülkelerin, yabancı sermayeye bağımlı hale gelmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren ATO yetkilileri, şunları söyledi: "Bu yıl üretilecek 173,1 milyar kwh elektriğin yüzde 54,2'sini özel sektör, yüzde 45,8'ini devlet üretecek. Buna karşılık Elektrik üretiminde dışa bağımlı olduğumuz doğalgazın payı 43,58'e çıkmış durumda. Suyun payı 22,36, linyitin payı 20,86'ya gerilemiş durumda. Hidroelektrik ve termik santralleri bakımsızlıktan çürüyor, yüzde 35 kapasite ile çalışıyor. Yatırımlar sıfırlanmış, nitelikli personel emekli edilmiş. Yolsuzluk almış başını gitmiş, şalter devletin elinden kaçmış. Devlet şalterin başından çekilirse, vatandaşı kim kollayacak. Türkiye dünyanın en pahalı elektriğini kullanan ülkelerden birisi. Enerjiyi verimli kullanmıyor, enerjide kendi kaynaklarını kullanmıyor, enerjide tasarruf etmiyor. Elektrikteki kayıp ve kaçak oranı yüzde 20. Bu oran Batılı ülkelerde en çok yüzde 8, aradaki yüzde 12'lik fark ise üç nükleer enerji santraline enerjiye eşit. Yılda 8 milyar dolarlık su boşa akıyor. Elektriğe dönüştürülemiyor' Sonuç, tek kelimeyle vahim."

"Ulusal kaynaklara dönülmeli"
Türkiye'nin, hiç bir ülkede olamayan hidroelektrik? termik santral potansiyelinin yeterince kullanılamadığı ifade eden ATO yetkilileri, "En ucuz maliyetli enerjiler bunlarken, neden kullanamadığımızı anlamakta güçlük çekiyorum" dedi. Yetkililer şöyle devam etti: "Enerji fiyatları paralel yükselir. Petrol yükseliyorsa doğalgaz da yükselir, Bu nedenle burada korkunç bir maliyet söz konusu. Gelişmiş ülkeler ithal enerji girdilerine, özellikle doğalgaza bağımlılığın en alt seviyede tutulmasına çaba gösteriyor. Örneğin: Almanya'da toplam elektrik üretiminde doğalgazın payı yüzde 19 dolayında, buna karşılık kömürün payı yüzde 65 dolayındadır. Aynı oranlar ABD'de doğalgazda yüzde 20, kömürde yüzde 73'tür. yerli kaynakların harekete geçirilmesi ithal girdiye nazaran daha fazla katma değer, daha fazla istihdam ve daha ucuza elektrik üretimi sağlar. Örneğin; bir doğalgaz santralinde 100?150 eleman çalıştırılırken, ayni kapasitedeki kömür santralinde maden işletmesi ile birlikte 3.500?4.000 eleman istihdam edilebiliyor."

"Enerjide sözler tutulmadı"
2002 yılında iktidara gelirken, elektrik üretiminde öz kaynaklara, yerli kaynaklara döneceğini söyleyen hükümetin bu sözünü tutmadığını kaydeden yetkililer, 2002 yılında elektrik üretimindeki doğalgaz kullanım payını yüzde 26, kömürün payını yüzde 35 olduğunu, 2006'da ise doğalgazın elektrik içerisindeki payının yüzde 43,58'e çıktığını, kömürün ise yüzde 20'lere indiğini ifade eden yetkililer, "Beklerdik ki enerji iyi yönetilsin, Türkiye karanlıkta kalmasın. Bu elektrik, ihmal edenleri, hata yapanları, beceriksizleri değil, bir tek vatandaşı çarpıyor" dedi. Bu arada elektrik kesintilerinden hangi sektörlerin nasıl etkileneceğine yönelik bir çalışma yaptırdıklarını anlatan yetkililer, kendilerine bağlı 33 sektörde, üretim, satış, hizmet sürecinde işlerin durması ya da aksaması şeklinde duraksamalar meydana geleceğini kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137