16 Ocak 2006 Pazartesi 00:00
Kayıtdışı 3 şehirde patladı
Başkaldıran kayıtdışı istihdam yüzde 50'lere ulaşırken, üç ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir), kayıtdışı çalışanlar, Türkiye genelinde kayıtdışı çalışanların yüzde 16'sını oluşturdu ~|~ Türkiye'de toplam nüfusun yüzde 28'ninyaşadığı üç büyük kentin (İstanbul, Ankara ve İzmir), istihdamın yüzde26'sını sağladığı, tarım sektörü hariç çalışanların yüzde 37'sinin üç ilde yaşadığı bildirildi. Ankara Ticaret Odası (ATO) "İstihdam Liginde Üç Büyükler Raporu"adı altında, İstanbul, Ankara ve İzmir'in istihdama katkısını araştırdı.  

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri kullanılarak hazırlanan rapora göre, Türkiye genelinde tüm çalışılabilir nüfusun yüzde 28'i, çalışanların ise yüzde 26'sı üç büyük kentte yaşıyor. Tarım hariç tutulduğunda; bu illerin çalışanlarının nüfusu yüzde 37'ye yükseliyor.  Türkiye genelinde yüzde 53'e yükselen kayıtdışı çalışmada, üç büyük il ortalamaların altında kalıyor. Üç ilde kayıtdışı çalışanlar Türkiye genelinde kayıtdışı çalışanların yüzde 16'sını oluşturuyor. Üçilin kayıtdışılık maliyeti 2004 verilerine göre 4.3 katrilyonu buluyor. Çalışabilir nüfusun yüzde 16'sının yaşadığı İstanbul'da istihdama katılma oranı yüzde 41.1, aynı oran İzmir'de yüzde 41.8, Ankara'da yüzde 38.8 olarak saptandı.

Sanayi istihdamı

İstanbul, Türkiye istihdamının yüzde 15'ini, Ankara yüzde 6'sını, İzmir yüzde 5'ini oluşturuyor. Buna göre 3 büyük kent, Türkiye istihdamının yüzde 26'sını sağlıyor.
 İstanbul'da çalışanların 3'te birinden fazlası ekmeğini sanayi sektöründen çıkarıyor. İstanbul'da sanayi sektöründe çalışanlar Türkiye genelinde sanayide çalışanların yüzde 32'sini oluşturuyor. İmalat sanayi İzmir'de birinci sırada yer alıyor. İzmir, istihdamının yüzde 20'sini bu sektörde çalışanlar oluştururken, Türkiye genelinde sanayi sektöründe çalışanların yüzde 8'i İzmir'de bulunuyor.  İstihdam sağlamada İzmir ve İstanbul'da birinci sektör olan imalat sanayi, Ankara'da üçüncü sektör durumunda. İmalat sanayi, Ankara istihdamına yüzde 15 katkı sağlıyor.

Ticaret sektöründe istihdam iyi

İstanbul'da istihdam deposu olan ikinci sektör, ticaret sektörü oldu. Bu sektörün istihdam ağırlığı yüzde 26. Türkiye genelinde ticaret sektöründe çalışanların yüzde 20'si de İstanbul'da.
 İstihdam Ticaret sektörü, Ankara için de ikinci sektör durumunda. Ticaret sektörü, Ankara istihdamına yüzde 25 ile destek veriyor. Ankara'da ticaret sektöründe çalışanlar, Türkiye genelinde bu sektörde çalışanların yüzde 7'sini oluşturuyor.  İstanbul'da istihdamda üçüncü ağırlık sektörü ise toplum hizmetleri. Bu sektörde çalışanlar, Türkiye'de toplum hizmetlerinde çalışanların yüzde 14'nü oluşturuyor. Bu sektör Ankara'da birinci sırada yer alıyor. Çalışanların yüzde 30'u bu sektörde. Ankara, Türkiye genelinde bu sektörde çalışanların tek başına yüzde 11'ne iş sağlıyor.  Üç büyük ilden tarım sektörünün istihdam içinde en çok pay aldığı il ise İzmir olarak görülüyor. Tarım sektöründe çalışanlar İzmir istihdamının yüzde 20'sine denk geliyor.

Kayıtdışı çalışanlar

 Beklentilerin aksine üç büyük şehirde kayıtdışılık oranları, Türkiye ortalamasının altında seyrediyor.  Türkiye'de her 100 çalışandan 53'ü kayıtdışı çalışırken, bu oran İstanbul'da yüzde 32, Ankara'da yüzde 29, İzmir'de yüzde 42.  Bu üç ilde kayıtdışı çalışanlar, Türkiye genelinde kayıtdışı çalışanların yüzde 16'sını oluşturuyor.  Tarım sektörü hariç tutulduğunda, Türkiye'de kayıtdışılık oranı yüzde 34'e geriliyor. Tarım hariç İstanbul'da her 100 kişinin 32'si, Ankara'da 25'i, İzmir'de 31'i kayıtdışı istihdam ediliyor. Türkiye'deki kayıtdışılık içinde İstanbul'un payı ise yüzde 9. tarım sektörü hariç tutulduğunda İstanbul, tarım dışı istihdamın yüzde23'nü sağlıyor. Türkiye genelinde kayıtdışı çalışanların yüzde 4'ü İzmir'de bulunuyor.

İnşaat sektörü başta
Türkiye genelinde tarımdan sonra en yüksek kayıtdışılığın görüldüğü inşaat sektöründe yüzde 66 oranı yakalanırken, İzmir'de bu oran yüzde 60, İstanbul'da yüzde 59 olarak ortaya çıkıyor. Ankara'da inşaat sektöründeki kayıtdışılık oranı ise yüzde 45.   Büyük işletmelerin ve devletin yoğun olduğu mali kuruluşlar gibi sektörlerde kayıtdışılık azalıyor. Türkiye'de ticaret sektöründe kayıtdışı çalışanlar yüzde 44 iken, bu oran İstanbul'da ve Ankara'da yüzde 37'ye düşüyor. İzmir'de aynı oran yüzde 40.  Türkiye genelinde sanayi sektöründe kayıtdışı çalışanların oranı yüzde 31 iken, bu oran İstanbul'da yüzde 32'ye çıkıyor. İmalat sanayiinde kayıtdışılık oranı Ankara'da yüzde 27, İzmir'de ise yüzde 25.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100