10 Kasım 2005 Perşembe 00:00
Kayıtdışı % 60'larda
Kayıtdışı resmen başkaldırdı...Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde yüzde 8'ler civarında olan kayıtdışı ekonominin Türkiye'de yüzde 50-60'lara gelip dayandığını açıkladı ~|~ Gelişmiş ülkelerde yüzde 8'ler civarında olan kayıtdışı ekonominin Türkiye'de yüzde 50?60'lar civarında olduğu belirtildi.

Adana'da yapılan Maliye denetimlerinde, 3'ün üzerinde gayrimenkulü bulunan 8 bin 175 kişiye ait 41 bin 543 gayrimenkulden 5 bin 102 adedinde (yüzde 12.3) sahibinin vergi numarasının bile olmadığı bildirildi.  Adana Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar, son yıllarda ekonomide yaşanan olumlu ve sevindirici gelişmelerin devam etmesinin, kayıtdışı ekonomiyle mücadeleye bağlı olduğunu söyledi.  Türkiye'nin kayıtdışı ekonomiyle mücadelede daha çok yol katetmesi gerektiğini belirten Acar, "Gelişmiş ülkelerde yüzde 8'ler civarındaki kayıtdışı ekonominin Türkiye'de yüzde 50?60'lar civarında seyrediyor olması bu alanda maliye idaresinin çok önemli çalışmalar yapması gerektiğini göstermektedir" dedi. Acar, Türkiye'deki vergi gelirlerinin AB ortalamasının altında kaldığı gibi OECD ülkelerinin de ortalamasının altında seyrettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: 

 "AB'de vergi gelirlerinin gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde41,5, OECD ortalaması yüzde 37.2 iken Türkiye'de bu oran yüzde 27.9'dakalmaktadır. Bunun en önemli nedeni, Türkiye'deki kayıtdışı alanın büyüklüğü nedeniyle vergilendirilmemiş çok büyük oranda bir alanın bulunmasıdır. Zaten Türkiye'nin en önemli sorunu da vergilendirilmeyen alanların büyüklüğüdür. Bu sorunun bir an önce çözümlenmesi gerekmektedir."

Kayıtdışılıkla mücadele yetersiz

Acar, Adana'nın, son 10 yıllık süreçte gerek tahsilat gerekse tahakkuk içerisindeki payı sürekli düşen bir il konumunda olduğunu, son bir yıl içerisinde kayıtdışılıkla mücadelede önemli mesafeler almalarına karşın bunu yeterli görmediklerini ifade etti.  Acar, kentteki mesken ve işyerleri ile ilgili çeşitli kuruluşlardan aldıkları bilgiler çerçevesinde ilk etapta bilgi arşivi kurduklarını kaydetti. Bu gelirlerin tamamının kavranmasıyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Acar, ilk aşamada 3'ün üzerinde gayrimenkulü bulunan 8 bin 175 kişiye ait 41 bin 543 gayrimenkulden 5 bin 102 adedinin, yani yüzde 12.3'ünün vergi numarasının bile olmadığının ortaya çıktığına dikkati çekti. Acar, vergi numarası olmayan kişilerin kayıt altına alındığını, ayrıca, tüm kira gelirlerinin gerçek rakamlar üzerinden beyan edilmesini sağlamaya çalıştıklarını da bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137