24 Nisan 2009 Cuma 00:00
Kayıtdışı ile mücadelede amaç ?üretmeden kazananlar' olmalıdır
Dünyada 60'ı aşkın ülke, 'vergi cenneti' olarak gelirleri vergiden arındırmakta; silah, uyuşturucu vb. yollardan kazanılan kara paralar buralarda aklanmaktadır. ~|~

 

Ekonomi ile ilgili olan herkesin malumu olan bu ülkelerin bazılarını şöyle sayabiliriz: Kıbrıs Rum Kesimi, Lüksemburg, İsviçre, Cayman adaları, Malta, Panama, St. Vincent, ABD Virgin, Maldive Virgin adaları, Belize, Barbados, Bahreyn, Bahama, Andora, Aruba? Vergi cennetleri olarak bilinen bu ülkeler veya adacıklar,
genelde İngiliz milletler topluluğunun sömürge alanı içerisinde olan yerlerdir.

Off Shore ülkeleri veya vergi cennetleri olarak adlandırılan bu ülkeciklerde, dünyanın değişik yerlerinde elde edilen gelirler, vergiden arındırılmakta, kara paralar ise aklanmaktadır. Sanal ortamda uluslararası gerek ticaretten, gerekse spekülatif ortamlardan para kazanan birçok global firmanın merkezinin buralar olduğu gözükmektedir. Dolayısıyla, örneğin, fiili olarak Türkiye'de para kazanan bir global firmanın,sanal ortamda, hem parası hem de şirket merkezi bu off shore ülkelerinden biri olduğu için, Türkiye'de elde edilen kârlar vergilendirilmemektedir.

Vergi cennetleri olarak bilinen bu ülkelerde yerleşik kıyı bankalarında büyük miktarlarda fonlar tutulmaktadır. Citibank, Chase Manhattan, Swissbank, Trust Corporation, Shrodes, Midland, Sarclays? gibi dünyanın önde gelen bankalarının buralarda şubeleri bulunmaktadır. "Son belirlemelere göre 5 trilyon dolar civarındaki bir kapital, "off shore"larda tutulmaktadır. Bu tutarın büyüklüğünü algılamak için, devletlerin Merkez bankalarında 1 trilyon dolar civarında paranın aynı dönemlerde bulunduğunu vurgulamakta fayda vardır. FED 1998 raporuna göre dolaşımdaki paranın 2/3'ü off shore hesaplarında tutulmaktadır. 35 bin nüfuslu Cayman adalarında 32 bin uluslararası ticaret şirketi, 550 banka, 900 uluslararası yatırım fonu, 4000 sigorta şirketi bulunmaktadır. Bahama'larda ise 3400 sigorta şirketi bulunmaktadır. Amerikan Fidelity ve Japon Noumua gibi dünyanın büyük yatırım fonları, off shore üzerinden idare edilmektedir. George Soros'un elindeki fonların yüzde 90'ı da buralarda tutulmaktadır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Ünal EMİROĞLU Mimar Sinan Üniversitesi:
200 yıla yakın bir süredir Batı, "sosyal devlet", "sosyal haklar", "sosyal hukuk" gibi kavramlarla uğraşıyor. Bu kavramlar 1960 sonrası Türkiye'sinde sözü en çok edilenlerdendir. 40 yılı aşkın bir süredir ülkemizde bu kavramlar çerçevesinde yürütülen tartışma ve mücadele, demokrasi ve hukuk devleti sorunlarına ilişkin tartışmalar kadar yoğundur. Ne var ki, özellikle sosyal haklarla ilgili olanda göze çarpan, genel ve çözüm üreten çalışmaların yokluğu ya da azlığıdır.
İşte Sayın Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın 'Sosyal Devlet, Milli Devlet' başlığını taşıyan kitabı, gerek öğretide gerekse bireysel ve toplumsal yaşamımızda, bu alanda duyulan ihtiyaca büyük ölçüde cevap getirebilmiştir. Sayın BAŞ'ın bu eseri, bu ülkenin evladına, ulusal bilincinin yükselmesinde çok önemli katkıda bulunmuştur.
Yeryüzünü kan gölüne çevirip, sömürü düzenini insanlığın yok olması pahasına sürdürmeye çalışan, militanlığı kapitalist sermayenin emrine veren Amerikan gücünün ülkemizdeki uzantılarından ve yerli işbirlikçilerinden Milletimizin hesap sorma gününü olabildiğince çabuklaştıracak bir projeye, bu eseriyle imza atmıştır Sayın BAŞ.
Çağdaş bir yasal örgütsel yapı, doğum öncesinden başlayarak bağımsız bir yetişkin oluncaya kadar bireyi aile ve toplum içinde desteklemek için gerekli önlemler olur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100