20 Ocak 2007 Cumartesi 00:00
Kayıtlı işçilerin yarısı sendikalı
Kayıtlı işçi sayısının 5 milyon 210 bin 46 olduğu Türkiye'de sendikalı işçi sayısı 3 milyon 43 bin 732'yi, sendikalaşma oranı ise yüzde 58.42'yi aştı. ~|~ Çalışma Bakanlığı, iş kollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin 2007 Ocak ayı istatistiklerini yayımladı. İstatistiklere göre, geçen yıl temmuz ayında açıklanan istatistiklerde 5 milyon 154 bin 948 olan kayıtlı işçi sayısı 55 bin 98 kişilik artışla 5 milyon 210 bin 46'ya çıktı. Temmuz ayında 3 milyon 1027 olan sendikalı işçi sayısı da 3 milyon 43 bin 732'ye yükseldi. Söz konusu dönemde sendikalı işçi sayısı ise sadece 0.21 puanlık artışla yüzde 58.21'den yüzde 58.42'ye yükseldi.

50 sendika sözleşme yapabilecek
İstatistiklere göre, ülke barajı aranmayan tarım işkolundaki beş sendika da dahil edildiğinde 50 sendika örgütlü oldukları işkolunda yüzde 10 barajını aşarak toplu sözleşme yapma yetkisi kazandı. Sendikaların toplu iş sözleşmesi imzalayabilmeleri için öncelikle faaliyette bulundukları sektördeki işçilerin en az yüzde 10'unu, bir işyerinde toplu sözleşme yapabilmeleri için de o işyerindeki işçilerin en az yüzde 50'sini üye yapmaları gerekiyor.
Buna göre işkolu barajı aranmayan tarım ve ormancılık, avcılık balıkçılık sektörlerinde Orman-İş, Tarım-İş, Öz-Tarım İş, Emek Tarım-İş ve Tarım Orman İş sendikaları toplu sözleşme yapabilecek.
Madencilik işkolunda Türk Maden-İş ve Genel Maden-İş, petrol, kimya, lastik iş kolunda Petrol-İş ve Lastik-İş, Gıda Sanayiinde Öz Gıda-İş ve Tek Gıda-İş, şeker işkolunda Şeker-İş, dokuma işkolunda Öz-İplik İş, Teksif ve Tekstil sendikaları barajı aştı.
Deri işkolunda Deri-İş sendikası sözleşme yapma yetkisi aldı. Ağaç iş kolunda Ağaç-İş ve Öz Ağaç-İş sendikaları barajı aştı. Kağıt işkolunda Selüloz İş ve Tümka-İş sendikası, basın ve yayın iş kolunda da Basın-İş sendikası sözleşme yapma yetkisi aldı.

Banka ve Sigorta iş kolunda örgütlü BASS, Banksis ve Basisen toplu sözleşme yapma hakkı kazandı. Çimento, toprak ve cam işkolunda Türkiye Çimse-İş ve Kristal-İş, metal işkolunda Türk Metal, Çelik-İş ve Birleşik Metal-İş barajı aştı. Gemi işkolunda Dok Gemi-İş yüzde 10 barajını aşarak toplu sözleşme yapma yetkisi aldı.
İnşaat işkolunda Yol-İş, Enerji işkolunda Tes-İş, kara taşımacılığı işkolunda TÜMTİS ve Nakliyat-İş, demiryolu taşımacılığı işkolunda da Demiryol-İş sendikaları yetki aldı.
Deniz taşımacılığı sektöründe Türk Deniz-İş, hava taşımacılığı sektöründe Hava-İş, ardiye ve antrepoculukta Liman-İş, haberleşme sektöründe Türkiye Haber-İş, sağlık işkolunda Sağlık-İş, konaklama ve eğlence yerleri işkolunda Toleyis ve Oleyis, milli savunmada Türk Harb-İş, gazetecilik işkolunda Türkiye Gazeteciler Sendikası, genel işlerde Belediye-İş, Hizmet-İş ve Genel-İş sendikalarına toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi tanındı.

Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar işkolunda, Sosyal İş Sendikası'nın Temmuz 2003 istatistiğine açtığı itiraz davasına Ankara 10'uncu İş Mahkemesinde verilen İhtiyati Tedbir kararı gereğince Ocak 2003 istatistiğindeki değerler veriliyor. Söz konusu dönemde bu işkolunda Koop-İş, Tez-Kop-İş ve Sosyal-İş sendikalarına toplu sözleşme yapma yetkisi tanınmıştı.
En fazla üyeye sahip sendika
Türkiye'de en fazla üyeye sahip sendikanın 330 bin 399'ya Teksif olduğu belirlendi. Teksif'i, 300 bin 365 işçiyle Türk Metal, 194 bin 106'yla Belediye-İş, 185 bin 218'le Tek Gıda-İş, 162 bin 206'yla Yol-İş, 117 bin 361'le Tes-İş, 116 bin 3'le Hizmet-İş sendikaları izliyor.
En yüksek sendikalaşma oranının ise yüzde 98.19'la Türk Harb-İş'te bulunduğu belirlendi. Sendikalaşma oranında bu sendikayı yüzde 83.37'yle Demiryol-İş, yüzde 79.91'le Tes-İş, yüzde 56.74'le Teksif ve yüzde 51.98'le de Tek Gıda-İş sendikaları izledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137