09 Kasım 2006 Perşembe 00:00
KESK: Türkiye'nin borç stoku  2007 bütçesi kadar arttı
KESK Türkiye'nin borç stokunun 2002 yılından sonra, 2007 yılı bütçe büyüklüğü olan 200 milyar YTL artığını açıkladı ~|~

KESK'ten yapılan açıklamada, 2002 yılında 145 milyar YTL olar iç borç stokunun bu yıl eylül ayında 251 milyar YTL'ye yükseldiği vurgulandı. Açıklamada, 2002 yılı 4'üncü çeyreğinde 189 milyar YTL olan dış borç stokunun 2006 yılının 2'inci çeyreğinde 281 milyar YTL'ye yükseldiğine dikkat çekilerek, AKP hükümeti döneminde toplam borç stokunun 200 milyar YTL yani 2007 bütçesi kadar artış gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın 2007 bütçe sunuş konuşmasındaki "eğer vergiler sadece faiz ödemelerine giderse, kamu hizmetleri borç almak suretiyle gerçekleşir" sözleri hatırlatıldı. Açıklamada, AKP hükümeti döneminde yaşanın da tam olarak bu olduğu ifade edildi.

AKP hükümetinin borçların yeniden yapılandırılmasını tartışma konusu bile yapmadığı belirtilen açıklamada, faiz ödemelerine ayrılan yüksek kaynaklarla yurttaşına hizmetin götürülemez hale geldiği vurgulandı. Açıklamada, borç yükünün de artmaya devam ettiğine işaret edildi.

Açıklamada, "Kamu kaynaklarını özel sektöre, kendi yandaşlarına yağmalattırırken, yitirilen kamu zenginliklerinin oluşturduğu gelir de eriyip gitmiştir" denildi.

Borç giderleri yine kara delik
KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, faiz ve borç giderlerinin bütçe içerisinde kara delik olmaya devam ettiğini kaydetti. Tombul, hükümetin kamu hizmetlerini yürütülemez hale getiren faiz ve borç ödemelerinin bütçedeki ağırlığını azaltması gerektiğini savundu. Tombul, 2007 bütçesinin öncekiler gibi 1998 yılından bu yana kesintisiz olarak yürütülen IMF politikalarının bir ürünü olduğunu kaydetti. Tombul, hazırlanan bütçenin hükümetin IMF direktifleriyle hazırladığı 5'inci bütçe olduğunu belirtti.
Tombul, KESK'in bütçe süreçlerine müdahil olmaya çalıştığını ve dolayısıyla "kavga"nın sadece hükümetle değil, ekonominin idaresini ele alan ulusüstü finans kuruluşlarıyla olduğunu kaydetti. Tombul, "Halk için bütçe talebimizi sadece sözle değil, eylem ve etkinliklerimizle de destekleyeceğiz" dedi.

Her 100 liranın 72 lirası devletten gizlendi
Maliye Gelirler Kontrolörleri, vergi kayıp ve kaçağında ürküten tablonun devam ettiğini bildirdi. Son 1.5 yıllık dönemde yapılan denetimlerde incelenen mükelleflerin, 44.3 milyar YTL olan gelirlerinin sadece 12.5 milyar YTL'sini Gelir İdaresine beyan etikleri belirlendi.

Mükelleflerin her 100 liralık kazancın 72 lirasını devletten gizledikleri açıklandı.  Gelirler Kontrolörleri Derneği'nden yapılan açıklamada, Maliye Bakanlığı merkez denetim elemanlarından olan Gelirler Kontrolörlerinin, bu yılın ilk 7 aylık döneminde büyük mükellefler nezdinde yürüttükleri vergi incelemelerinden 839'unu tamamladıkları bildirildi. İncelemeler sonucunda söz konusu mükelleflerin devlete 2 milyar 768 milyon YTL gelir beyan etmelerine rağmen 1 milyar 559 milyon YTL geliri gizledikleri tespit edildi. 2005 yılında ise 3 bin 943 adet vergi incelemesi gerçekleştiren Kontrolörler incelemesini yaptıkları mükelleflerin devlete 9 milyar 748 milyon YTL gelir beyan edip, 30 milyar 233 milyon YTL geliri gizlediklerini tespit etmişlerdi. Gelirler Kontrolörleri 2005 yılı başından Temmuz 2006 sonuna kadar 4 bin 782 adet vergi incelemesi yaptılar. Bu dönemde gerçekleştirdikleri vergi incelemelerinde, devlete 12 milyar 517 milyon YTL gelir beyan eden mükelleflerin 31 milyar 793 milyon YTL geliri ise kaçırdıkları tespit edildi. İncelenen mükelleflerin, 44 milyar 310 milyon YTL olan gelirlerinin sadece 12 milyar 517 milyon YTL'sini gelir idaresine beyan etikleri belirlendi.

Açıklamada, Gelirler Kontrolörlerinin 1.5 yıllık dönem içerisinde tespit ettikleri vergi kayıp ve kaçak tutarı dikkate alındığında devletten gizlenen vergi tutarının büyüklüğünün ortaya çıktığı belirtildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.