28 Ekim 2008 Salı 00:00
Keynes Modeli'nin sakıncaları büyüktür
Talebi arttırmak için kamu harcamalarının maliyetli para ile desteklenmesini öngören Keynes modelinin uygulandığı ekonomilerde, ülkeler er veya geç enflasyon ve borç sarmalına sürüklenmiş olur. ~|~

 

Maliyetli para ile borçlanma milletin sırtında yüktür
Borç olarak alınan maliyetli paranın geriye ödenmesinin faturası vergi ile millete kesilir. Vergi yükünün artması cari ve sosyal harcamaların kısılmasına neden olduğu gibi, üretim maliyetlerinin yükselmesine, talebin daralmasına, kamu harcamalarının kısılmasına neden olur. Netice olarak ekonomiler maliyet enflasyonu ile talep daralmasının aynı anda yaşanması manasına gelen stagflasyon sürecine girer.

Eksik tüketim emisyonla kapatılmalıdır
Büyümeyi karşılayacak tüketim miktarının üretimden elde edilen gelirle sağlanması mümkün değildir. Bu gerçekten hareketle Milli Ekonomi Modeli, eksik kalan tüketim miktarının emisyonla kapatılmasının zaruri olduğunu öngörür. Emisyonun ekonomiye giriş noktasını sosyal devlet projeleriyle formülize etmiştir. Bu yaklaşım gelir dağılımındaki dengesizliği ortadan kaldırdığı gibi talebi arttırıcı, deflasyonu engelleyicidir.

MEM üretimde maliyetli parayı reddeder
Üretimden para kazanmayı öngören Milli Ekonomi Modeli, üretimde maliyetli parayı reddeder. Maliyetli parayı üretim faktörlerinin dışında tutar. Parayı, tüketim kabiliyetini ve üretim arzını arttırıcı bir işlemci olarak görür. Paranın spekülatif alanlara kaçışını engeller.

Kapitalist ekonomi belirli bir kesimin refahını hedefler
Global sermaye güçleri, kapitalist ekonominin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kapitalist ekonomi sadece bu global güçlere hizmet eder duruma gelmiştir. Bu güçler kapitalist ekonominin neticelerinden olan enflasyon, deflasyon ve stagflasyon ortamlarından güçlenerek çıkarlar.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Cahit BABUNA / İstanbul Üniversitesi Em. Öğr.Üyesi
Sosyal adalet MEM'le sağlanır
Milli Ekonomi insana dönük bir ekonomi modelidir. İnsanı, yeraltı ile yerüstü zenginlikleri, tabiatın verdiği imkanlar ile insanların kabiliyetlerini ve becerileri ile bilgilerini bir nevi bütünleştiren ekonomi modelidir. İnsanı insan olarak kabul eden onun tüm kimliği ve benliğini ortaya koyan ve tabiatın verdiği zenginlikleri ortaklaşa paylaştıran ve sosyal adaleti sağlayan bir ekonomi şeklidir.
Milli Ekonomide sömürü yoktur, faiz yoktur! İnsanı istismar eden unsurlar yoktur. Orada insanın verebileceği azami derecede imkanları sağlama başlıca hedef olarak alınmaktadır. Milli Ekonomide, hedef olarak, insanların ve ekonomik getirilerin eşit olarak kullanabilme ortamını sağlamaktır. Ekonomik üretimi belirli bir zümrenin eline vererek onun istismarı yoktur.
Aşırı büyük kapitalist sermaye ve acımasız sermayedarlar bulunmamaktadır. Acımasız "vahşi kapitalizm"in eline insanları teslim ederek onun dişlileri arasına insan emeklerini öğütmemektedir. Faiz sistemine de son verilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.