20 Mayıs 2009 Çarşamba 00:00
Keynes'in fikri para satanlara yaramaktadır
Sadece durağan dönemlerde piyasanın canlanması için kamu harcamalarını arttırıcı maliye politikalarının uygulanmasını savunan Keynes, bu harcamaların kaynağını faize dayandırdığı için, neticede piyasalarda söz sahibi olanlar, yine devlete para satan sermaye grupları olmuştur. ~|~

 

Kapitalist sistemin klasik ayağı, direkt olarak devletin piyasalara müdahalesine karşı çıkarak piyasaları belli sermaye gruplarına terk etmiş; Keynesyen yaklaşım da uyguladığı faiz anlayışı ile, piyasaların ve hatta devletin belli başlı grupların kontrolüne girmesine zemin hazırlamıştır.

Ekonomik hedeflere kapitalist anlayışla ulaşılamaz
Bütün ekonomik faaliyetlerde hedef, istihdamın sağlanması, gelirin adil bir şekilde tabana yayılması ve sürekli büyümenin elde edilmesidir. Serbest bırakılan piyasaların tek başlarına, hele global aktörlerin kontrolüne geçmiş piyasaların hiçbir şekilde, yukarıda ifade ettiğimiz hedefleri yakalaması mümkün değildir.

Devletin piyasalara müdahale etmesi olmazsa olmazdır
Bütün bu hedeflerin yakalanması için devletin piyasalara müdahale etmesi gerekmektedir. Devlet, yerine göre hem üretici olarak, hem de kamu alımları ile tüketici olarak piyasalarda yerini almalıdır. Özellikle paraya getirdiğimiz yeni tarifi de dikkate alarak aktif bir para politikası ile finanssal piyasaların kontrolünü de elinde tutarak reel sektörün gelişimini sağlamalıdır.

Milli Ekonomi Modeli'nde Milli Devlet'in ekonomideki rolünü birkaç ana madde
altında özetleyebiliriz:
1? Milli Ekonomi Modeli'ne göre ekonomik gelişmenin ve istikrarın güvenli ve sürekli sağlanabilmesi için, devletin piyasalara her türlü desteği ve müdahalesi bir zorunluluktur. Devlet siyasi, sosyal ve ekonomik istikrarı temin ederek ekonomik gelişim ortamlarını hazırlayacaktır. Toplumun tamamı için bir "genel yarar" ve  "kamusal hizmet" mantığı ile devlet, piyasalara müdahale etmelidir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu / İstanbul Üniversitesi
Milli Devlet'te para da millidir
Mevcut sistemde para emek ve üretimin karşılığı olmadan da kazanılır ve sermaye sahiplerinin tekelinde bulunur. Mevcut sistemde üretimle ilgili proje geliştiren herkesin üretim yapmasına müsade edilmez. Üretim belli ellerin tekeline bırakılır. Mevcut sistemde çeşitli spekülatif oyunlarla sermaye sahiplerinin daha da zengileşmesine yardımcı olunur. Mevcut sistemle insan kalkınmanın aracı olarak görülmez, devlet vatandaşına güvenmez ona hizmet etmekten çok ondan hizmet bekler. Yine bugün takip edilen politikalarda hayvancılık ziraat ve sanayiide herkesin uğraşmasına gerek yoktur. İhtiyaçların IMF'den alınan faizli para ile dışardan ithal edilen ürünlerle giderilmesi yoluna gidilir. Bu konuda Sayın Baş, "Milli Devlet ve Milli Ekonomi'de para da milli olmak zorundadır" diyerek paranın günlük alışveriş, tasarruf ve yatırımın dışında bütün bunları tahrik edip harekete geçiren ve aynı zamanda emeğin de karşılığı olarak basılması gerektiğini böylece dışardan maliyetli para yerine her devletin kendi parasını kullanmasını milli politikaların bir gereği görür. Sayın Baş, toprak ve tarım politikasını ise stratejik önemi gereği ülke savunmasına eş değerde tutulmuştur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137