17 Eylül 2006 Pazar 00:00
Kişi başına gelirde küme düştük
Milli gelir büyüklüğü açısından yeniden 20'nci sıraya gerileyen Türkiye kişi başına düşen gelirde de bu yıl beş sıra birden gerileyerek 69'unculuğa düştü ~|~

Türkiye ile gelişmiş ülkelerin kişibaşına gelirleri arasındaki uçurum da ise kapanacağına büyüyor. Dünyanın en yüksek kişibaşına gelirine sahip ülkesi olan Lüksemburg'la Türkiye arasında geçen yıl 15.9 kat olan farkın bu yıl 16.4 kata çıktığı hesaplandı.

Uluslararası Para Fonu IMF'nin verilerine göre Türkiye'de geçen yıl 5 bin 62 dolar olan kişi başına düşen milli gelir bu yıl 5 bin 202 dolar 2007 yılında ise 5 bin 404 dolara yükselecek. Ancak yaşanan yüksek büyüme oranlarına rağmen, Türk parsındaki değer kaybı ve yüksek sayılabilecek nüfus artış hızı yüzünden Türkiye kişi başına düşen gelirde dünya sıralamasında aşağı doğru gitti.

2004 yılında 4 bin 289 dolarla 66'ncı sıradayken 2005 yılında 64'üncülüğe yükselen Türkiye bu yıl ise beş basamak birden gerileyerek 69'uncu sıraya indi. IMF'nin tahminlerine göre Türkiye bu alanda gerilemeye gelecek yıl da devam edecek ve 72'nci sıraya düşecek.

Fark açılıyor
Türkiye ile kişi başına gelirde üzerindeki ülkeler arasındaki fark da açılıyor. Dünyanın 85 bin 444 dolarla en yüksek kişibaşına gelire sahip ülkesi olan Lüksemburg ile Türkiye arasında geçen yıl 15.9 kat olan gelir farkı bu yıl 16.4 kata yükseldi. Gelecek yıl ise 17 kata ulaşması bekleniyor. Türkiye ile ABD arasında geçen yıl 8.3 kat olan kişibaşına gelir farkı ise bu yıl 8.5 kata çıktı. Gelecek yıl da aynı farkın korunması bekleniyor.

Türkiye ile Almanya arasında geçen yıl 6.7 kat olan gelir farkının bu yıl da aynı düzeyde kalacağı ancak 2007 yılında 6.8 kata çıkacağı öngörüldü. İngiltere ile olan fark 7.3 kattan 7.5 kata, Fransa'yla olan fark 6.7 kattan 6.8 kata, İspanya'yla olan farkın 5.4 kattan 5.6 kata yükseleceği tahmin ediliyor.

IMF'nin verilerine göre geçen yıl kişibaşına düşen geliri 20 bin dolar sınırını aşan Yunanistan ile Türkiye arasındaki fark da 4 kattan 4.2 kata yükseldi. Gelecek yıl ise 4.4 kata çıkacak.

Fransa, Almanya, İtalya İngiltere, İspanya, Kuveyt gibi ülkelerin yanı sıra kişi başına gelirde İngiltere, İspanya, Kuveyt gibi ülkelerin yanı sıra kişi başına gelirde Yunanistan, İsrail, Kore, Slovenya, Malta, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Estonya, Polonya, Şili, Libya, Meksika, Arjantin, Malezya gibi ülkeler Türkiye'nin üzerinde bulunuyor.
IMF'nin verilerine göre Dünyanın kişi başına düşen geliri en düşük ülkesi ise 125 dolarla Burundi oldu. Malavi 164 dolar, Etopiya 177 dolar, 192 dolarla Guena?Bissau, 197 dolarla Liberya, 214 dolarla Eritire en altta yer alan ülkeler oldular.

Yapılan belirlemelere göre dünyada kişi başına geliri 50 bin doların üzerinde toplam 7 ülke bulunuyor. 17 ülkenin kişi başına geliri ise 30?50 bin dolar arasında değişiyor. 23 ülkenin kişi başına geliri ise 10 bin dolarla 30 bin dolar arasında seyrediyor. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 26 ülkenin kişibaşına düşen geliri ise 5?10 bin dolar arasında bulunuyor. 55 ülke ise bin dolarla 4 bin dolar arasında bir gelire sahipken, geri kalan 52 ülkenin kişibaşına geliri ise bin doların altında kalıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.