06 Haziran 2004 Pazar 00:00
KOBİ'ler yokluk içinde
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), KOBİ'lerin Türkiye ekonomisinde önemli bir role sahip olduğu belirtilerek, ortalama işgücü ve yıllık cirolarının daha düşük olması nedeniyle, ortalama profil bakımından Türk KOBİ'lerinin AB veya OECD ülkesindeki KOBİ'lere nazaran farklılık arzettiğini bildirildi.

OECD tarafından hazırlanan "Türkiye'deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Mevcut Durum ve Politikalar" isimli taslak raporu yayımlandı. Taslak raporda, Türk küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bilgi, beceri seviyesi, sermaye miktarı ve özellikle bilgi ve iletişim alanındaki modern teknolojiye erişim ve sağladığı avantajlardan istifade etme kabiliyeti açısından da geriden geldiği ifade edilerek, diğer birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'deki KOBİ'ler de finansman bulma konusunda güçlük yaşadığı belirtildi.

Türkiye'de KOBİ'lerin iş ortamının uzun yıllardan beri zorluklar arz ettiği kaydedilen taslak raporda, istikrar ve yapısal reformların KOBİ'lerin sağlıklı bir şekilde geliş~|~ebilmesinin ön koşulu olduğu bildirildi. Taslak raporda, şöyle denildi: "İstikrarlı bir ortamda sürdürülebilir güçlü bir büyümeyi sağlayan ekonomik politikanın devamlılığı çoğu zaman büyük işletmelerin aksine iç ve dış şoklara karşı kendilerini koruyacak donanıma sahip olmayan KOBİ'lerin gelişimi için son derece önemli bir önceliktir. Ancak, Türkiye'nin kişi başı gelirinin artırılması ve istikrar için gerekli olan yeni iş oluşumuna açık koşulların oluşması KOBİ'lerin gelişimi ile gerçekleşecektir."

"Uygun iş ortamının geliştirilmesi"

Türkiye'nin başta Avrupa olmak üzere uluslararası entegrasyon sürecinde KOBİ'leri etkileyecek orta ve uzun vadeli ekonomik stratejileri ve politikaları hayata geçirdiği belirtilen taslak raporda, "öncelikle KOBİ'lerin gelişimini destekleyen bir ekonomik ortamın tesis edilmesi ve güçlendirilmesi gerekmektedir" denildi.

Makro ekonomik istikrarsızlığın projelerin başarılı neticeler alması önünde engel teşkil ettiği ifade edilen taslak raporda, bu durumun ekonomiye olan genel etkisi dışında, yeni KOBİ'lerin kurulması, mevcutlarının ayakta kalması, üretkenlikleri ve rekabete edebilirlikleri üzerindea doğrudan etkisi olduğu hatırlatıldı. KOBİ'ler için politika üretenlerin milli politikaların oluşturulması sırasında yapılan görüşmelerde bu kesimin sözcülüğünü yapmaları gerektiği belirtilen taslak raporda, şöyle denildi: "Yapısal reformlar alanında birçok OECD ülkesinde yaşanan tecrübeler Türkiye'de yakın zamana kadar yaşanan şartlardan daha olumlu ortamlarda bile bu tür çerçeve politikaların uygulanmasının politik, sosyolojik ve bürokratik zorluklardan ötürügüç olduğunu ortaya koymaktadır."

Türkiye'de KOBİ'lerin geüçlendirilmesi için birçok politika ve programın mevcut olduğu kaydedilen taslak raporda, bu politika ve programların çoğunun uluslararası stanhdartlarca şekillendirildiği, ancak uzun vadede stratejik yeniden yönlendirme ihtiyacı göz önünde bulundurulması gerektiği belirtildi.

Hükümet KOBİ'lere daha çok destek olmalı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkanma Teşkilatı (OECD) tarafından, II. OECD KOBİ'lerden Sorumlu Bakanlar Konferansı kapsamında hazırlanan taslak raporda, devletin, harcamalarını kontrol etme ve enflasyon oranlarını azaltma çabalarını devam ettirken, bütçeyi dengeleme amacına ulaşmak için mevcut KOBİ mali destek programlarını daha fazla gözden geçirmesi gerektiği belirtildi.

Taslak raporda, devletin KOBİ'lere mali desteğinin, sermaye piyasalarının devlet müdahalesi olmadan küçük işletmelerin ihtiyaçlarına hizmet edemediği varsayımı üzerinde şekillendirildiği belirtilerek, küçük işletmelere krediye erişim imkanının sağlanamamasının nedeninin, son yıllarda ciddi bütçe açıklarına ve enflasyonunu büyümesine neden olan mali politikalardan kaynaklandığı kaydedildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.