06 Nisan 2016 Çarşamba 12:00
Koç'tan 4 yılda 12 milyar dolar yatırım
YENİ MESAJ/İSTANBUL
Koç Holding’in 52.Olağan Genel Kurulu 5 Nisan Salı günü Nakkaştepe’de gerçekleşti. Koç Holding’in merhum Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Vehbi Koç’un anılması ile başlayan Genel Kurul’da katılımcılar ile 2015 yılı Faaliyet Raporu paylaşıldı. Faaliyet Raporu’nun önyüzünde yer alan anma mesajında, “Vizyonu, hayırseverliği ve en önemlisi insani değerleri ile silinmeyecek izler bırakan Mustafa Vehbi Koç, ülkemizin geleceğine her zaman yürekten inandı. Hakiki bir halk adamıydı. Çalışanlarına güç veren ve destekleyen bir lider olmasının yanı sıra küresel bakış açısı, kararlılığı, değerleri ve iş ahlakı ile de ilham kaynağı oldu. Bundan sonra, onun görüşleri, geniş bakış açısı ve getirdiği dinamizm ile biz de Koç Holding’i milletlerararası bir yapıdan, global bir dünya şirketine taşıyacağız” denildi. 

Benzersiz dayanışma

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un başkanlık ettiği Genel Kurul Toplantısı, Şeref Başkanı Rahmi M. Koç’un 2015 yılına ilişkin değerlendirmelerinin aktarılması ile devam etti. Rahmi M. Koç, “Kısa süre önce oğlum Mustafa V. Koç'un zamansız kaybı ailece bizleri ve sizleri çok üzdü. Onun ardından yurt çapında aldığımız başsağlığı dilekleri en büyük tesellimiz oldu. Bu benzersiz dayanışmadan dolayı ailem ve şahsım adına herkese candan teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. Değerlendirmesinde geçtiğimiz yıl gerek ülkemizde gerekse uluslararası arenada yaşanan büyük hareketliliklere dikkat çeken Rahmi M. Koç şöyle devam etti: “Yurt içinde seçimlerin yenilenmesi ve terör olayları çalkantılı bir sürece yol açarken; dünyadaki ekonomik ve jeopolitik gelişmelerde de bir durulma olmadı. Bütün bu gelişmeler karşısında 90 yıllık tecrübemizin desteğiyle ve zamanında aldığımız tedbirlerle Koç Holding olarak geçtiğimiz yılı oldukça başarılı bir performansla geride bıraktık. Son yıllarda özel sektör yatırımlarındaki yavaşlamaya karşın, yatırımlarımıza ara vermeksizin devam ettik. Son 4 yılda toplam 12 milyar ABD Doları mertebesinde kombine yatırımla ülkemiz ve Topluluğumuz için yüksek katma değer yaratacak önemli projeleri hayata geçirdik.”
Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da değerlendirmesinde, “Sadece içinde bulunduğumuz coğrafyayı değil, dünyanın pek çok bölgesini etkileyen savaşlar ve terör olayları, yaşadığımız çağa hiç yakışmıyor. En büyük temennimiz, süregelen savaşların ve yüreklerimizi yakan terör olaylarının bir an önce sona ermesidir” dedi. 
Toplantıda Koç Holding’in yeni Yönetim Kurulu da şu şekilde belirlendi:
Rahmi M. Koç: Şeref Başkanı 
Ömer M. Koç: Yönetim Kurulu Başkanı
Ali Y. Koç: Başkan Vekili
Semahat S. Arsel: Üye
Caroline N. Koç: Üye
İpek Kıraç: Üye
Levent Çakıroğlu: Üye

Rakamlarla Koç Holding

* Koç Holding 2015 yılında Fortune Global 500’ün dünyanın en büyük 500 şirketi sıralamasında 381’inci sırada yer aldı.
* Koç Holding, bağlı ortaklıkları ve iş ortaklıklarının 2015 yılsonu toplam personel sayısı 91 bin 304’tür.
* Koç Topluluğu kombine cirosunun Türkiye’nin GSYH’sına oranı yüzde 7.4; halka açık şirketlerinin Borsa İstanbul’da işlem gören tüm şirketlerin piyasa değeri içerisindeki payı ise yüzde 18’dir. 
* Bağlı ortakları ve iş ortaklıklarının toplam kombine ihracat rakamı Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu teşkil etmektedir.
* Koç Holding’in konsolide toplam varlıkları yüzde 14 artarak 2015 sonunda 73 milyar TL’ye ulaşmıştır. Ana ortaklığa ait konsolide özkaynak toplamı ise yüzde 14 artışla, 2015 sonunda 23.1 milyar TL’ye yükselmiştir. 
* Topluluk şirketlerinin kombine yurt dışı gelirlerinin toplam tutarı 15.7 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Son Güncelleme: 06.04.2016 12:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.