04 Eylül 2008 Perşembe 00:00
Kredi kartı borçları psikolojimizi bozuyor

Yapılan bir araştırma, kredi kartlarının Türk halkının psikolojisini bozduğunu ortaya koydu. Halk ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartını kullanıyor, ama geliri giderini karşılamıyor.

~|~

 Türk halkı, kredi kartını en fazla gıda ürünleri için kullanırken, kart kullanıcılarının neredeyse tamamına yakını kredi kartı ile aylık gelirinden yüksek harcama yapıyor.

Türk halkı karttan muzdarip
Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) tarafından yapılan "Kredi Kartı Araştırması", Türk insanının kredi kartından muzdarip olduğunu ortaya koydu. Bin 312 kişi üzerinden yapılan araştırmada araştırmaya katılanların yüzde 37.90'ı alt gelir grubundan, yüzde 50.95'i orta gelir grubundan, yüzde 11.15'i ise üst gelir grubundan seçildi. Araştırmaya göre kredi kartı kullanıcılarının yüzde 38.45'i sadece bir kredi kartına sahip iken, yüzde 28.82'si iki kredi kartına, yüzde 19.44'ü ise üç kredi kartına sahip. Kredi kartı kullanıcılarının yüzde 4.78'i ise 5 ve üzerinde kredi kartı kullanıyor. Kredi kartını kendi talebiyle alanların oranı ise yüzde 60.94 olurken, kart kullanıcılarının yüzde 75.68'lik kısmı da bankaların kredi kartlarına uyguladığı faizlerden haberdar.

Kredi kartı gelir?gider dengesini bozuyor
Araştırmaya göre kredi kartının en büyük dezavantajı gelir gider dengesini bozması. Kart kullanıcılarının yüzde 40.71'i kredi kartının gelir gider dengesini bozduğunu ifade ederken, yüzde 22.55'i gereksiz harcama yaptığını söyledi. Kullanıcıların yüzde 20.64'ü ise kredi kartı yüzünden "ruhsal çöküntüye" girdiğini açıkladı. Araştırmaya göre kredi kartı kullanıcılarının yüzde 42.81 gibi büyük bir oranı kredi kartı nedeniyle psikolojik sıkıntı yaşadığını açıkladı.

Kart borcu geliri aşıyor
Araştırmaya göre kart kullanıcılarının sadece yüzde 12.16'lık kısmı dönem borcunun tamamını öderken, yüzde 60.41 gibi büyük bir kısmı ise en az ödenmesi gereken tutarı ödeyebiliyor. Kart kullanıcılarının büyük bir kısmının kart harcaması aylık gelirini aşıyor. Kart kullanıcılarının yüzde 41.40'ı kredi kartı borcunun sürekli olarak aylık gelirini arttığını bildirirken, yüzde 25.16'sı da sık sık borcunun aylık gelirini aştığını kabul ediyor. Kart kullanıcılarının yüzde 15.51'lık kısmı da ara sıra borcunun aylık gelirini aştığını bildirirken, borcunun aylık gelirini hiç aşmadığını söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 14.37 oldu.

Çoğunluk kartını iptal etmek istiyor, ama...
Araştırmaya göre kredi kartı kullanıcılarının yüzde 73.62 gibi büyük bir kısmı sürekli olarak kredi kartını iptal ettirmeyi düşünüyor. Buna karşın kredi kartı faizlerinin yüksek olmasının caydırıcı olduğunu belirten kart kullanıcı oranı ise sadece yüzde 35.81 oldu. Kart kullanıcıları kredi kartı için alınan aidatları "haksız kazanç" olarak görürken, devletin bu duruma müdahale etmesi gerektiğini düşünüyor.

Gıdamızı bile krediyle alıyoruz
Araştırma, kredi kartının özellikle gıda masrafları için kullanıldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre kredi kartı kullanıcılarının yüzde 33.01'i kartı en fazla gıda harcaması için kullandığını bildirirken, yüzde 25.87'si ise borç ödemek için kredi kartı kullanıyor. Kart kullanıcılarının yüzde 20.74'ü de kartı zorunlu ihtiyaçları için kullanırken, en fazla giyim masrafı yapanların oranı yüzde 8.22, en fazla eğitim için kart kullananların oranı ise sadece yüzde 3.05'de kaldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100