04 Mart 2006 Cumartesi 00:00
Kredi kartı borcu olanlar dikkat!
Banka kartları ve kredi kartları Kanunu'ndan, yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendisine dönem sonu borcunu ödemesi için ihtar çekilmiş veya haklarında icra takibi başlatılmış ya da 31 Ocak 2006 tarihine kadar temerrüde düşmüş olanlar yararlanabilecekler. ~|~

 

Yasadan yararlanacak olanlara, 60 gün içerisinde başvurularını yapmaları koşulu getirilirken, başvurular PTT yoluyla 'iadeli taahhütlü' veya noterden gönderilecek 'ihtarname' aracılığıyla yapılacak.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 1 Mart'ta yürürlüğe girdiğini hatırlattı, söz konusu kanunun geçici 4. maddesinden faydalanacak kart hamillerinin dikkat etmesi gereken hususları açıkladı.
Soru cevap şeklinde, kredi kartı mağdurlarına kılavuz niteliğinde hazırlanan açıklamada şöyle:

KANUNU'NDAN KİMLER YARARLANABİLİR?
Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar (01.03.2006 tarih ve 26095 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi), kendisine dönem sonu borcunu ödemesi için ihtar çekilmiş veya haklarında icra takibi başlatılmış ya da 31 Ocak 2006 tarihine kadar temerrüde düşmüş olan tüm kredi kartı borçluları, bu maddeden faydalanabilecek.
Yasanın yürürlüğe girmesini müteakip (1 Mart 2006 tarihinden itibaren) 60 gün içerisinde, yazılı olarak İlgili bankaya, veya bankanın avukatına başvuracaklar.

BAŞVURU NASIL YAPILMALI?
Yapılacak başvuruların hukuki bir anlam ifade etmesi ve gerektiğinde başvuru yapıldığının ispat edilmesi için başvuruların; PTT yoluyla iadeli taahhütlü veya noterden gönderilecek ihtarname aracılığıyla yapılması gerekiyor.

YENİ HESAPLAMA YÖNTEMİ NASIL OLACAK?
Temerrüt tarihindeki ana para borcuna, borç tamamen tahsil edilinceye kadar, yıllık yüzde 18 faiz işletilerek bulunacak miktara (icra takibi başlatılmış olanlara), ayrıca takip dava masraf ve harçları, vekalet ücretleri eklenecek ve bulunan toplam miktar 18 eşit takside bölünecek.

İLK TAKSİT PEŞİN
Borçları bu şekilde yeniden yapılandırılan kart hamilleri ilk taksidi peşin ödeyecekler.
Herhangi bir taksit vadesinde ödenmezse, bu madde ile sağlanan haklar ortadan kalkacak. Bu durumda, kanun'un 26. maddesinde belirtilen gecikme faizi üzerinden mevcut işlemlere devam edilecek.

BAŞLATILMIŞ İCRA TAKİBİ NE OLACAK?
Kredi kartı borçlusunun bu maddenin birinci fıkrasına uygun olarak alacaklıya müracaat etmesi ve yapılan ödeme planı doğrultusunda taksit tutarların ödemesi şartıyla, halihazırda yapılmış işlemler baki kalmak kaydıyla icra işlemleri duracak. İş bu geçici madde kapsamında yeniden yapılandırılan borçlarda, borçlunun yapılandırma öncesi dönemde borca vaki itirazları ortadan kalkıyor.

YENİ ÖDEME PLANINA İLİŞKİN İTİRAZLAR
Yeni düzenlenen ödeme planının, yasanın öngördüğü usul ve esaslara uygun olmadığı düşünülüyorsa, tüketiciler; yeni ödeme planı imzalamak, ilk taksidi ödemek ve plan doğrutusuda ödemeye devam etmek koşuluyla, ödeme planına itiraz edebilecek. Bu durumda tüketiciler, 724.99 YTL'ye kadar olan uyuşmazlıklarda tüketici sorunlarını, Hakem Heyetlerine, bu parasal sınırın üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemelerine itiraz edebilecekler.

TEBLİGAT ADRESİ
Başvuru dilekçesinde, kart hamilinin tebligat adresi belirtilecek. 5464 Sayılı kanun'un geçici 4.maddesinden faydalanacak olan tüketiciler, bu hususlar ve dolduracakları dilekçe ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın ''www.sanayi.gov.tr internet sitesinden de ulaşabilecekler.'' Kart hamilleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın internet sitesinden dilekçe örneğini de görebilecekler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137