12 Mart 2006 Pazar 00:00
Kredi Kartı Yasası uyarısı
Ankara Ticaret Odası (ATO) yetkilileri, Kredi Kartları Yasası ile sorunlu kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda, bankalar tarafından yasanın öngördüğü modelin dışında farklı uygulamalar yapıldığına dikkati çekerek, ''Yasa, bankalar lehine yanlış yorumlanıyor, yanlış uygulanıyor. ~|~

Bunu yapmayın, tüketiciyi homurdatmayın'' açıklamasında bulundu. Yetkililer, yazılı açıklamada, borçların yeniden yapılandırılması için yasanın öngördüğü sürenin 60 gün olduğunu, bankalar tarafından kendisine ihtar çekilen ya da icra takibi başlatılan kredi kartı borçlularının bu yasadan faydalanabileceğini hatırlatarak, özellikle ana para borcunun hesaplanması konusunda yorum hatasına düşülmemesi konusunda tüketici ve bankaları uyardı.

Ana para oyunu
Yasada, borcun, ''Temerrüt tarihindeki ana para borcu, banka tarafından kart hamiline o tarihte gönderilen son dönem borcunda belirtilen toplam borç tutarıdır'' şeklinde tanımlandığını anlatan ATO yetkilileri, bu maddede atıf yapılan dönem borcu ifadesinin ise aynı yasada ''hesap kesim tarihine kadar oluşan borç ve alacak kayıtlarının bakiyesi ile önceki hesap özeti bakiyesinin toplamı'' olarak açıklandığının altını çizdi.

Buna göre temerrüt tarihinde son gönderilen banka ekstresinde belirtilen borç toplamının ana para borcu olduğunu, bunun dışında hiçbir yorumun geçerli olmadığını dile getiren yetkililer, şunları kaydetti:  ''Bu yasa bankalara şunu emrediyor: Diyor ki; temerrüte düşen müşterine, o tarihte gönderdiğin son ekstrede yer alan borç tutarını, ana para borcu olarak alacaksın. Bu borç tutarına herhangi bir gecikme ya da temerrüt faizi eklemeyeceksin. Sadece hesap ekstresinde belirlenen toplam miktarı esas alacaksın. Sonra da son ekstrede yer alan rakama yıllık yüzde 18 faiz uygulayıp, bulduğun rakamı 18 aya böleceksin. Ancak bazı bankalar, tüketiciye ana para borcunun dışında temerrüt ya da gecikme faizleri ekleyemez. Tüketiciler bu oyuna gelmemelidir. Tüketiciler böyle bir durumla karşılaşmaları halinde bankayı ya da avukatları uyarmalılar. Tüketicilerden bu yönde şikayetler alıyorum. Ancak bankalar unutmasınlar ki, bu yasa bankaların da lehine bir yasadır. Tahsil edemedikleri paraları da tahsil etmek imkanı bulacaklar. Bu yasa, başka bir şekilde yoruma açık bir yasa değildir. Bankaların nasıl davranmaları gerektiği açıktır.''

İcraya düşenlerin durumu
İcraya düşenlerin ana paralarının da aynı şekilde hesaplanacağını dile getiren ATO yetkilileri, buradaki tek farkın, icra ve avukatlık masraflarının tüketici tarafından ödenmesi olduğunu kaydetti. Yetkililer, şunları ifade etti:  İcra takibine düşmüş ve bu borçtan dolayı ev eşyalarına haciz gelmiş, emekli bir tüketici bankaya gerekli başvuruları yapıp borcunu yeniden yapılandırıp, ödeme yapabilir. Ev eşyalarınız üzerindeki hacizler devam edecektir. Ancak nakit kesinti yapılması nedeniyle maaşınız üzerindeki hacizin kaldırılmasını talep edilebilir. Bankanın bu talebinizi kabul etmemesi halinde icra dairesinin bulunduğu adli çevredeki icra hakimliğine dilekçe ile başvuru yapılarak maaş üzerindeki hacizin kaldırılması istenebilir.

İcralık olmuş borcuna istinaden avukatlık bürosuna ve icra dairesine ödemeler yapan bir tüketicinin o güne kadar yaptığı ödemeler, temerrüt ihtarında belirtilen anapara borcundan eksiltme yapmamışsa, hesaplamada düşülmeyecektir. Yapılan ödemeler toplamı, işlemiş faizlerin toplamından fazla olup da ödeme mektubunda belirtilen borç miktarından eksiltmeye başlamışsa, kalan bakiye üzerinden yıllık yüzde 18 faiz uygulanmak ve 18 taksitle ödemek koşuluyla yasadan yararlanabilir.'' ?
Toplam borç tutarının belirtilen şekilde hesaplanmaması durumunda, bankalar tarafından çıkarılan ödeme planının imzalanıp, Tüketici Mahkemeleri'ne itirazda bulunulabileceğine dikkati çeken yetkililer, ''Ancak itiraz döneminde de ödeme planına uyulması gerekiyor'' dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.