24 Şubat 2006 Cuma 00:00
Kredi kartına asgari intihar faizi
Kredi kartları konusunda yasal düzenleme yapılmadığı için intihar ve benzer hadiseler yaşandığını söyleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Zannediyorum ki tasarıyla birlikte sistem düzenli işleyecek ve bu düzen içerisinde de sorunlar mümkün oluğu kadar asgari düzeye düşürülmüş olacaktır" dedi ~|~

Kredi kartları konusunda yasal düzenleme yapılmadığı için intihar ve benzer hadiseler yaşandığını söyleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Zannediyorum ki tasarıyla birlikte sistem düzenli işleyecek ve bu düzen içerisinde de sorunlar mümkün oluğu kadar asgari düzeye düşürülmüş olacaktır" dedi.

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Kredi Kartları Yasa Tasarısı yasalaşmasıyla kredi kartlarıyla ilgili olarak şu anda mevcut olan sorunların çoğunun ortadan kalkacağını söyledi. Şener, "Yasa henüz çıkmadığı için uygulamada aksamalar olduğu için intihar ve benzeri hadiseler yaşanmaktadır. Zannediyorum ki bu tasarıyla birlikte sistem daha düzenli işleyecek ve bu düzen içerisinde de sorunlar mümkün oluğu kadar asgari düzeye düşürülmüş olacaktır" diye konuştu.

Af değil yapılandırma

Şener,  "Af denince, var olanın ortadan kaldırılması anlaşılıyor, kavramlar karışıyor. Bilgi kirliliğine yol açacak değerlendirmeler yapılıyor. Kimsenin borcu silinmiyor. Böyle nitelemek yanlıştır. Bu bir ödeme kolaylığı getiren düzenlemedir. Aslında bu iki özel kişi arasındaki borç?alacak ilişkisidir. Kart sahibi ve bankalar. Alacağından vazgeçen tarafın görüşünün alınması normal kabul edilmelidir. Bankacıların görüşü de böyle alındı. İyiniyetle bütün milletvekillerinin iktidar muhalefet olarak sağlıklı bir bakış açısı içinde yaklaştığını düşünüyoruz. Pek çok sorunun ortadan kalkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sistemi örselemeyin
Türkiye'nin en temel sorununun kuralsızlık veya mevcut kuralların bozulması olduğunu anlatan Şener, "Kurallar sürekli, basının ve bazı çevrelerin baskısıyla veya siyasetin kendi iradesiyle bozuluyorsa sistemin sağlıklı işlemesini engelleyen durum ortaya çıkıyor. Sorunu ortadan kaldıralım derken sistemi fazla örselememeli, insanların alışkanlıklarını bozmamalı" şeklinde konuştu.

Kredi kartlarında adaletli olmalıyız
DEVLET Bakanı Ali Babacan, şunları söyledi: "Bizim dikkat etmemiz gereken konular şunlardı: Kredi kartı mağdur duruma düşen vatandaşların borçlarını bugüne getirirken, yüksek reel faizlerle değil, daha makul bir hesap metoduyla bugüne getirebilmek. Bu yasanın getirdiği önemli düzenlemelerden biri bu. Diğeri, bankacılık sektörümüzün sıhhatidir. Bundan sonraki dönemlerde ilgili kredi kartı borçlarında vatandaşların göstereceği hassasiyetin devam ediyor oluşudur. Biliyorsunuz borçlarla ilgili zaman zaman düzenlemeler yapılıyor. Her af, borçlarını ödeyemeyenlere rahatlık getiriyor ama borcunu ödeyenleri de dikkate alarak, adaleti de gözetmek gerekiyor."

Kartzedenin faizi 18'e iniyor, vade18 aya çıkıyor
DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kredi kartlarında yapılacak taksitlendirmenin 12 aydan 18 aya çıkarılırken, uygulanacak faiz oranının yüzde 22'den yüzde 18'e çekileceğini açıkladı. Şener, Banka kartları ve Kredi Kartları Yasa Tasarısı'nda yapılacak değişiklikler konusunda, icra takibinden sonra başlayabilen borç yapılandırılmasının da, bankaların ihtar çekmesinden itibaren başlatılacağını belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.