25 Aralık 2007 Salı 00:00
Küresel büyümeye  rağmen işsizlik artıyor

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur), dünyada son yıllarda yaşandığı belirtilen hızlı büyümeye karşın istihdam ve işsizliğin, ciddi bir ekonomik ve toplumsal sorun olmaya devam ettiğine dikkat çekti. ~|~

İş?Kur'un '4. Genel Kurul Çalışma Raporu'nda, tek başına ekonomik büyümenin istihdam alanındaki küresel gereksinimleri karşılamaya yetmediğine işaret edildi. Raporda, ILO verilerine göre, 1990?2003 yılları arasında GSYİH'daki 1 puanlık artışın istihdama yalnızca 0.3 puanlık artış sağladığı anımsatıldı. Küresel büyüme tahmininin 2007 yılında yüzde 4.9 olacağı ifade edilen raporda, büyümenin tahmin edilen oranda gerçekleşmesi halinde dünya ekonomisinin üst üste dört yıl boyunca büyüme! göstermiş olacağına dikkat çekildi.

Raporda, gelişmiş ülkelerde görülen işsizliğin ana nedeninin, talebin mevcut işgücü arzının tamamını çalışır durumda tutacak düzeyde olmamasından ve ekonomik organizasyonun bu talebi yaratamamasından kaynaklandığı belirtildi. Gelişmekte olan ülkelerdeki işsizliğin ana nedeni ise tarımda yaşanan çözülme olarak gösterildi.

Prof. Dr. Haydar Baş çok önceleri uyarmıştı
Yapılan üç uluslararası kongrede yerli ve yabancı blimadamları tarafından takdir edilen Milli Ekonomi Modeli'nde Prof. Dr. Haydar Baş  yaşanan ekonomik sıkıntıların temelinde tüketim darlığı olduğunu vurgulamıştır. Bu sebeple Milli Ekonomi Modeli eserine "Tüketim endeksli denge analizi" denmiştir.

Prof. Baş eserinde, Kapitalizmin temel prensibi olan "Her arz kendi talebini doğrurur" fikrinin yanlış olduğunu ifade etmiş ve "Arzın her zaman talepten fazla olduğu" gerçeğinin altını çizmiştir. Arz, yani üretimle talep arasındaki farkın mutlaka bir irade eliyle kapatılması gerektiğini, bu iradenin ise devlet olduğunu vurgulamıştır. Şayet talep, üretim miktarına yükseltilmezse üretim stoklarının artacağını, fabrikaların kapasite düşürüp işçi çıkaracağını, üretilen mamüllerin değerinin altında satılmak zorunda kalacağını ifade etmiştir. Prof. Dr. Haydar Baş, bunun bir ekonomik hastalık olduğunu ve adının da deflasyon olduğunu, devamı durumunda ise stagflasyon yaşanacağını açıklamıştır. Çözümü de modelinde ifade eden Prof. Baş enflasyonu düşürmeye oadaklanan, paranın tekelleştiği ekonomik anlayışlardan kurtulup, üretim?tüketim dengesine dayanan, sosyal devlet projeleriyle vatandaşın ekonomiye kazandırılmasını esas alan bir ekonomik denge sistemine, yani Milli Ekonomi Modeli'ne geçilmesini tavsiye etmiştir.

Böyle bir durumda fabrikaların, pazar sorunu yaşamayacağı için tam kapasite çalışacağını, işsizliğin giderek azalacağını, ekonomi sağlıklı bir şekilde büyürken, istihdama da fayda sağlayacağını vurgulamıştır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137