06 Ocak 2009 Salı 00:00
Küresel güçler, haksız askeri müdahalelere destek veriyor
Devletler, borçlandırma, finansal krizler ya da demokrasi projeleri ile kontrol altına alınamadığında; geriye ise son şık olarak "işgal etmek" kalmaktadır. Maalesef dünyada sömürgeci ülkelerin bu türlü insanlık dışı saldırılarını durduracak uluslarüstü örgüt bulunmamaktadır. ~|~

 

Gerek BM, gerekse NATO, başta ABD olmak üzere emperyal odakların kontrolündedir. 11 Temmuz 1995 günü Avrupa'nın göbeğinde yaşanan Srebrenica katliamı, uluslararası teşkilatların bırakın bu tarz katliamları engellemelerini, bu tarz insanlık dışı oluşlara ortak ve destek olduklarını göstermektedir.

BM'nin gözetiminde 8 bin Boşnak katledildi
Nitekim BM Barış Gücü, Srebrenica'yı güvenli bölge ilan ederek, bölgenin güvenliğini kendisi sağlayacağını ilan etmiştir. Bu duruma itimat etmek istemeyen Boşnakların elindeki silahlar zorla toplatılmış; ardından BM Barış Gücü komutanı Thom Karremanes ile Sırp çetelerinin komutanı, bu durumu beraber kutlayarak Sırp çetelerin bir seferde 8 bin Boşnak'ın öldürmesini sağlamışlardır. Bu katliam, tek seferde dünyada yapılan en büyük katliamlardandır.

Lübnan aynı senaryo için silahsızlandırılmak istenmektedir
Bu gün Lübnan'da benzeri bir süreç devreye konmuştur. Ağır kayıplarla Lübnan'dan çıkan İsrail'in sonuca ulaşması için Lübnan silahsızlandırılmak istenmektedir. Maalesef, AKP iktidarı da bu sürece destek olmaktadır. Dünya üzerinde devletlerin haklarını korumak için, güçlü savunma gücüne sahip olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde, eğer bir de zengin maden yataklarına sahip iseler ve ülkelerinin sömürülmesine müsaade etmiyorlarsa, işgal edilmeleri an meselesidir.

Güçlü ordular devletlerin güvenlik sigortalarıdır
Bu bakımdan güçlü ordular, hem devletlerin güvenlik sigortaları, hem de barışın koruyucusudurlar. ABD, nerede ise her yıl, bir ülkeye sudan sebeplerle saldırmakta ve böylelikle kendi çıkarları doğrultusunda ülke yönetimlerine yeniden şekil vermeye çalışmaktadır. Gerçi Vietnam ve Irak dahil olmak üzere ABD'nin kara savaşlarındaki yenilgisi, bütün dünyanın bilgisi dahilindedir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Dr. Eric SHAYDULLİN / Harward Üniversitesi:
Paraya getirdiği tarif asrın buluşu

Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezinde, yeni bir tarif getirilen paraya, üretimin karşılığı olarak vazife veriliyor. Bence bu yüzyılın buluşu, hatta paranın icadından beri en ilginç buluşlardan ve tesbitlerden bir tanesidir. Paraya getirilen bu yeni tarif, bence çok önemli bir keşiftir. Milli Ekonomi modeli, sağlıktan tarıma ve konuttan enerjiye kadar hayatın her boyutuna değiniyor. Yani son derece kapsamlı bir tez. Bu nedenle herkesi bu tez üzerinde ciddi ciddi düşünmeye ve ülkeler bazında kendi hayatıyla ilgili çıkarmalarını yaparak bir an önce kötümserlikten kurtulmaya davet ediyorum. Bu kitap bazı batılı bilim adamlarının söylediği gibi "tarihin sonunda değiliz" diyor. Bu kitapla birlikte Prof. Dr. Haydar Baş'ın fikirleriyle gerçek anlamda uluslar arası barışın ve refahın yaşanacağı döneme girmekteyiz.
Prof. Dr. Baş bu projeleri ve fikirleriyle etnik köken ve milliyet ayırt etmeden din, dil ve coğrafya ayırt etmeden bütün insanlığı bütün ülkeleri kucaklıyor.
Ben de bu fikirlerin bu projelerin bir an öce hayata geçirilmesini istiyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137