05 Ocak 2009 Pazartesi 00:00
Küresel sermaye STÖ'leri kullanarak devletlerin iç işlerine müdahale ediyor
Gerek basın kuruluşları üzerinden halkın yönlendirilmesinden tutun da, hükümetlere yapılan baskılarla yasama, yürütme ve yargıya müdahale kadar devletlerin iç işlerine müdahale etme fırsatı bulan bu odaklar, demokrasi söylemleri adı altında hem demokrasinin işlemesine engel olmakta, hem de insan haklarını hiçe saymaktadırlar. ~|~

 

Milli Devlet, STÖ'lerin dışarıdan desteklenmesine karşıdır
Sosyal Devlet? Milli Devlet modelinde her şeyden önce her hangi bir dernek, vakıf, sivil toplum örgütü veya düşünce kuruluşunun dışarıdan maddi yardım almasına müsaade edilmeyecektir. Zira zaten gerekli finansman desteği, Sosyal Devlet/Milli Devlet tarafından sivil toplum örgütlerine sağlanacaktır. Proje adı altında yabancı ülkelerden alınan para ile, yerli ülkenin çıkarlarına hizmet edileceği iddiası akla uygun gelmemektedir.

Başka ülkelereden gelecek kaynaklara bel bağlanmamalıdır
Hiçbir ülke ve hiçbir devlet, kendi toplumsal gelişimine katkıda bulunacak çalışmalar için, başka ülkelerden gelen kaynaklara bel bağlayamaz.
Global sermaye sahipleri, kalkınmakta olan ülkelere borç para verirken bile bunun geri ödemesinde en yüksek orandan faizini isterken; gelişmekte olan ülkelerin sivil toplum örgütlerine toplumsal gelişimin sağlanması için karşılıksız hem de birçok kez para verdiğine inanmak hiç mümkün değildir. Hayatın akışına ters olan bu süreci Sosyal Devlet/Milli Devlet kabul etmemekte; ülkelerin kendi toplumsal gelişimine katkıda bulunacak her türlü vakıf veya dernek çalışmalarının finansmanı gönüllü yerli vatandaşlar ve devletin desteği ile karşılanmasına olanak tanımaktadır. Demokrasi, milletin iradesinin üstünlüğünü esas aldığına göre, bu iradeyi engelleyecek veyahut yönlendirecek hiçbir dış güce müsaade edilmeyecektir. Ancak o zaman millet, kendi hür iradesi ile idareye yön verebilir; ancak o zaman özgürlüklerden ve insan haklarından bahsedilebilir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Ömer EYERCİOĞLU / Gaziantep Üniversitesi:

Milli Devlet, vatandaşlarının tamamını hiçbir fark gözetmeksizin kucaklar
Her sosyal devletin milli devlet, her milli devletin de sosyal devlet olmadığı gerçeğinden hareketle, Prof. Dr. Haydar Baş, milli devleti şöyle tanımlamaktadır:  Milli devlet; temelini milletlerin tarihi değerlerinden alan, başka ülkeleri taklitten uzak olan ve çağdaş uygarlık seviyesine gitme yolunda bütün diğer ülkelerle yarışan, bütün dünyaya açık ama hiçbir dış güce ihtiyaç duymadan kalkınabilen, kendi devinimi için gerekli sinerjiyi, kendi kaynaklarından alan, Milli Ekonomi Modeline sahip, devletin ancak milleti ile var olduğu şuuru ile milletin tamamını kucaklayan, vatandaşlarına hizmeti, dolayısıyla sosyal güvenliği ve sosyal hizmeti kendine en temel gaye edinen, vatandaşlarına insan haklarını ve hürriyetlerini doya doya yaşatan, adalet, eşitlik ve hukuk temeline dayalı bir devlet anlayışıdır.
Yukarıdaki tanım, milli devletin etnik temele dayalı bir devlet olduğu yanılgısını ortadan kaldırırken, vatandaşlarının tamamını hiçbir fark gözetmeksizin kucaklama prensibiyle, milli devletin gerçek sosyal devlet olduğunu ifade etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.