11 Kasım 2006 Cumartesi 00:00
'Küresel su krizi, sessiz ancak acımasız bir katil'
Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Temsilcisi Mahmood A. Ayub, Türkiye'nin UNDP tarafından hazırlanan İnsani Gelişme Endeksi sıralamasında bu yıl, iki basamak yükselerek 177 ülke arasında 92. olduğunu söyledi. ~|~

Ayub, Türkiye'nin sıralamada iki basamak yükselmesinin, son yıllarda ekonomik
alanda sağladığı büyümenin bir sonucu olduğunu belirtti.

Ayub, UNDP tarafından bugün yayınlanan ''2006 Küresel İnsani Gelişme Raporu'' çerçevesinde DSİ'de düzenlenen konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sıralamada daha yukarılarda yer alabileceğini, kişi başına gelir açısından endekste daha iyi bir yerde olması gerektiğini bildirdi.

Su krizi ve düşündürdükleri
Raporun bu yılki konusu olan ''su krizinin'' dünyada savaş ve doğal felaketlerden farklı olarak fazla ön planda olmadığını dile getiren Ayub, yoksullar açısından, açlık gibi suya ulaşmadan mahrum olma durumunun ''sessiz fakat acımasız bir katil'' olduğunu bildirdi.
Ayub, krize son verebilecek kaynak, teknoloji ve siyasi güce sahip ülkelerin bu ''sessiz katile'' müsamaha göstermelerinin ise tam bir ''trajedi'' olduğunu vurguladı.
Sanayileşmiş ülkelerde temiz suya ulaşabilme imkanı olmasına karşın, gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 1,1 milyar insanın minimum temiz suya ulaşma imkanından mahrum olduğunu belirten Ayub, temel sağlık hizmetlerine ulaşma açısından konunun daha da ciddi olduğunu ifade etti.
Kötü sağlık koşullarının bir sonucu olarak her yıl yaklaşık 1,8 milyon çocuğunun ishalden öldüğünü, çocukların ölümünün tümüyle önlenebileceğini kaydeden Ayub, dünyada milyonlarca kadın ve kız çocuğunun zamanın büyük bölümünü su taşımada harcadığını dile getirdi.

Yeterli? temizli su sıkıntısı
Göllerin çekilmesi, yer altı sularının daha derinlere inmesi, nehirlerin denizlere ulaşamaması sonucu, ekolojik sistemin baskı altında olduğunu anlatan Ayub, yeterli su ve temel sağlık hizmetlerine ulaşamamanın, yoğun bir ekonomik kayba neden olduğunu belirtti.

Yeterli su ve temel sağlık hizmetlerine ulaşamama nedeniyle, yoksul ülkelerin buna büyük miktarda para harcadığını kaydeden Ayub, küresel düzeyde bu çerçevede karşılaşılan maliyeti karşılayabilme gücünün olduğunu söyledi Bu çerçevede BM tarafından yürütülen ''1000 Yıl Kalkınma Hedefi'' hakkında bilgi veren Ayub, 2015 yılına kadar dünya nüfusunun temel sağlık hizmetleri ile temiz suya ulaşması için 10 milyar dolar gerektiğini, söz konusu paranın dünyanın silahlanmak için her yıl harcadığı paranın 5 gününe eşit olduğunu vurguladı.

İhtiyaç duyulan şey kararlılık

Bu sorunun çözümü için yeterli teknoloji bulunduğunu, ihtiyaç duyulan şeyin ''kararlılık'' olduğunu dile getiren Ayub, suya ulaşmanın, temel bir insan hakkı olduğunu belirtti. Raporun hazırlayıcılarından, UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri Bölge Müdürlüğü Su Yönetimi Müşaviri Juerg Staudenmann da, konuşmasında rapora ilişkin bilgiler verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.