11 Haziran 2009 Perşembe 00:00
Küreselleşme, sömürgeciliğin 21. yüzyıldaki şeklidir
Küreselleşme, sömürgeciliğin 21. yüzyıldaki şeklidir ~|~

 

Bugün küreselleşme rotalı çokuluslu şirketler, kapitalist anlayışın bir sonucu ve sömürgeciliğin 21. yüzyıldaki şeklidir. Kapitalizmdeki sözde serbest rekabet ortamı, tekelleşmeyi doğurmuş ve zamanla karteller oluşmuştur.

Kapitalizm, global firmaların çıkarlarını korur
Liberal? kapitalist modellerde devletlerin dış politikalarında asıl etkili unsur global firmaların çıkarlarıdır. Dikkat edilirse ABD Başkanı ve yönetim kadrosu, tamamı ile bu iş çevrelerinin şirketlerinde bir dönem görev yapmış, ortak olmuş veya bizatihi global sermayeye yön veren kişilerdir. Başta ABD olmak üzere kapitalist ülkelerin, özellikle dış politikalarını o ülkelerde konumlanmış global şirketlerin çıkarlarına uygun olarak geliştirmesi kaçınılmazdır. Öte yandan üretim fazlalarının ortaya çıkması da pazar arayışlarını beraberinde getirmektedir.

Kapitalist ülkeler içeride ortaya çıkan pazar problemini başka ülkelerin pazarlarını ele geçirerek kapatmaya çalışmaktadırlar. Üretim için gerekli olan hammadde ihtiyacı ise emperyalizmin temel sebeplerindendir. Dolayısıyla kapitalist toplumlarda içteki ezici rekabet, nasıl işliyorsa, dışarıda da öyle işlemektedir. Bugün çokuluslu şirketler dünyayı bir ağ gibi sarmıştır. Sömürgeciliğin modern mümessilleri olan bu global firmalar, geri kalmış ülkelerin kaynaklarını, insan gücünü ve hammadde zenginliklerini sömürmektedirler.

Kapitalizmin bu karakteri, çoluk?çocuk ayrımı da yapmamaktadır. Nitekim ABD'de olumsuz koşullarda çalışan çocuk işçilerin sayısı gün geçtikçe artarken, Filipinler'deki Amerikan şirketleri sadece paketleme servislerinde 1447 çocuk çalıştırmaktadırlar. "Guatemala'da halen Searas, Gap, Kmart gibi Amerikan şirketlerine mal üreten 250 fabrika bulunmaktadır. Trimmer, Guatemala City'deki bir imalathane hakkındaki izlenimlerini aktarırken şunlara dikkat çekiyordu: ? ustabaşı hamile işçileri ayıklamak için her 15 günde bir karınlarını hedef alarak kadın işçileri dövmektedir".

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Ünal Emiroğlu / Mimar Sinan Üniversitesi
Ulusal bilinci yükselten eser
200 yıla yakın bir süredir Batı, "sosyal devlet", "sosyal haklar", "sosyal hukuk" gibi kavramlarla uğraşıyor. Bu kavramlar 1960 sonrası Türkiye'sinde sözü en çok edilenlerdendir. 40 yılı aşkın bir süredir ülkemizde bu kavramlar çerçevesinde yürütülen tartışma ve mücadele, demokrasi ve hukuk devleti sorunlarına ilişkin tartışmalar kadar yoğundur. Ne var ki, özellikle sosyal haklarla ilgili olanda göze çarpan, genel ve çözüm üreten çalışmaların yokluğu ya da azlığıdır. İşte Sayın Prof. Dr. Haydar Baş'ın 'Sosyal Devlet, Milli Devlet' kitabı, gerek öğretide gerekse bireysel ve toplumsal yaşamımızda, bu alanda duyulan ihtiyaca büyük ölçüde cevap getirebilmiştir. Sayın Baş'ın bu eseri, bu ülkenin evladına, ulusal bilincinin yükselmesinde çok önemli katkıda bulunmuştur. Yeryüzünü kan gölüne çevirip, sömürü düzenini insanlığın yok olması pahasına sürdürmeye çalışan, militanlığı kapitalist sermayenin emrine veren Amerikan gücünün ülkemizdeki uzantılarından ve yerli işbirlikçilerinden Milletimizin hesap sorma gününü olabildiğince çabuklaştıracak bir projeye, bu eseriyle imza atmıştır Sayın Baş.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.