23 Mayıs 2008 Cuma 00:00
Liberal anlayış insan ile eşyayı birbirine karıştırmıştır
Akşam herkesin evine erken gitmek için acele etmesinin akşamki trafik sıkışıklığının en büyük sebebi olduğu bilinen bir gerçektir. Veya bir kargaşa anında herkesin bir noktaya hücum etmesiyle ortaya çıkacak olan sıkışıklık kaçınılmazdır. ~|~Kural yoksa kaos vardır
Kâinatta nasıl bir doğal denge varsa, insanı ilgilendiren konularda, insan davranışları müspet manada yönlendirilmediğinde birey ile toplum çıkarları arasında da bir o kadar uyumsuzluk söz konusudur. Dikkat edilirse toplumsal hayatta en basit olaylarda bile bireyin hayatını düzenleyen gerek hukuki, gerekse ahlaki birçok kural vardır. Bir apartmanda bile canımız istiyor diye radyonun sesini sonuna kadar açamayız.
İnsanların bazen verdikleri kararlarla kendilerine bile zarar verdiği bilinen bir gerçektir. İşte uyuşturucu ve kumar bağımlısı insanların hayatı ortadadır. Kendisine bile zarar verebilen insanın toplumsal olaylarda her zaman toplumun yararına adım atacağını söylemek herhalde işin doğasına aykırıdır.
Liberal anlayışlar, insan ile eşyayı birbirine karıştırarak, eşyanın tabiatındaki dengenin insan için de geçerli olduğunu zannetmişlerdir. Ancak yaratılışı itibarı ile insan kendi içerisinde sürekli bir mücadele ve değişim içerisindedir.
Bu mücadelede eğitilmesi gereken insan aksine tamamen başıboş bırakıldığında, kendi çıkarından başka hiçbir ölçü tanımayacağı için çok rahatlıkla banka hortumlayabilir, devleti soyabilir, kendi adamını da kayırabilir, hatta insanlar açlıktan ölse bile elindeki gıda ürünlerini daha pahalıya satmak için bunları stok edebilir.
Bugün liberalizm adına insana tanınan sözde serbestlik, beraberinde toplumun büyük bir kesiminin hem mağdur edilmesine, hem de yolsuzluk ekonomisinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş

 

MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:

Prof.Dr. V. A. Lisichkin Rusya Bilimler Akademisi:
MEM orjinal bir modeldir

Burada Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli konusunda çok önemli bir uluslar arası bilimsel toplantı yapılmaktadır. Bu ekonomi modeli, stratejik açıdan son derece önem taşımaktadır. Milli Ekonomi Modeli, asıl dünya iktisat tarihi açısından çok önem arz ediyor. Prof. Dr. Haydar Baş beyin geliştirmiş olduğu bu model, yaklaşık 200 yıldan bu yana kaynakların sınırlı, ihtiyaçların sınırsız aldatmacası karşısında son derece farklı bir açılım beraberinde getirmektedir. Model aynı zamanda kaynakların sınırsız, ihtiyaçların sınırlı olduğu tezini getirmektedir. Burada profesörler ve dünyanın sayılı ekonomistleri Milli Ekonomi Modeli'nin farklı boyutlarını da öne çıkarmaktadırlar. Yine bunlardan çok net bir şekilde şunu görebiliyoruz; sayın Prof. Dr. Baş'ın geliştirmiş olduğu model birçok açıdan da son derece önemli ve orijinal bilgileri beraberinde getirmektedir. Yine bu modelin bir başka özelliği, işsizliğe getirmiş olduğu çözüm? Bugün gerek gelişmekte olan, gerek gelişmiş olan ülkelerin temel problemi işsizliktir. Maalesef ne kapitalizm, ne de liberal ekonomi anlayışı burada herhangi bir çözüm getirmemektedir. Milli Ekonomi Modeli bu konuda ciddi çözümler ortaya koymaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100