04 Ocak 2006 Çarşamba 00:00
Maaşlar 6 Ocak'ta ödenecek
Memur, sözleşmeli personel, işçi ve diğer kamu personelinin maaşları bayram
öncesi 6 Ocak'ta ödenecek. SSK işçileri de sözleşme farklarını 6 Ocak'ta alacak ~|~ Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kamu kuruluşlarından, çalışanların Ocak ayı maaşlarının bayram öncesi 6 Ocak'ta ödenmesine dönük bütün tedbirlerin alınmasını istedi. Unakıtan, kamu personelinin özlük hakları ve diğer ödemeler ile aylıkların avans olarak ödenmesi konusunda kamu kuruluşlarına bir Genelge gönderdi.

1 Ocak 2006 tarihinden geçerli olmak üzere memur maaş katsayısının(0.04265), taban aylık katsayısının (0.53377), yan ödeme katsayısının (0.01353) olarak belirlendiği hatırlatılan Genelgede, sözleşmelilerin ücret tavanının da 1,958 YTL'ye yükseltildiğine dikkat çekildi. Genelgede, yeni düzenlemeler çerçevesinde kamuda sözleşmeli olarak istihdam edilenlerin brüt sözleşme ücretlerinin de, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere yüzde 2.5 oranında artırılacağı belirtildi.

Erken ödeme

Genelgede, memur ve sözleşmeli maaşlarının bayram öncesi  ödenmesine ilişkin talimat da verildi.

Aylıklarını Personel Kanunlarına göre almakta olanlara 15 Ocak 2006 tarihinde ödenmesi gereken tüm hakedişlerin, 6 Ocak 2006 tarihinde "avans" olarak ödeneceği bildirilen Genelgede, Kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel, işçi ve diğer personel hakkında da aynı şekilde işlem yapılacağı ifade edildi. Genelgeye göre, avansın hesabında ele geçen net tutarlar esas alınacak ve aylıkları banka hesaplarına aktarılan personelin avans tutarlarının ilgili bankalarca zamanında ödenmesi sağlanacak. Verilen avanslar Personel Avansları Hesabına borç kaydedilerek muhasebeleştirilecek. Ödenen avans tutarları ilgililerin ait olduğu aylık veya ücretlerine mahsup edilecek ve gerekli kanuni kesintiler buaylık veya ücretlerinden yapılacak. Genelgede, bunun için mahalli idare birimleri dahil tüm ilgili birimlere gerekli duyurunun yapılması ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi için bütün tedbirlerin alınması istendi.

Maliye Bakanı Unakıtan'ın Genelgesinde yeralan diğer hususlar da şöyle: 2006 yılında verilecek zam ve tazminatların belirlenmesine ilişkin olarak yürürlüğe konulacak Bakanlar Kurulu Kararında öngörülecek işlemlerin tamamlanmasına kadar, aylık alan personelin zamve tazminatları, 2005 yılı vizeli cetvellerine göre ödenecek.

Üniversitelere bağlı yataklı tedavi kurumlarında çalışan personele, bütçeden ödenmekte olan nöbet ücreti, 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren ilgili üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarının döner sermaye bütçesinden ödenecek. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca ödenecek ek tazminatın aylık tutarı, erbaş ve erler için 1 Ocak 2006 ile 30 Haziran 2006 tarihleri arasında 110 YTL'yi geçmeyecek. Görev tazminatı net tutarından yapılacak mahsup işlemlerinde, 15 Ocak 2006 tarihinden itibaren 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, mahsup edilecek ödemelerin net tutarları toplamının yüzde 100'ü dikkate alınacak. Ancak ödenecek görev tazminatı tutarından mahsup edilecek tutar, görev tazminatının yüzde 20'sini geçmesi halinde, görev tazminatının yüzde 80'i ilgili personele asgari görev tazminatı olarak ödenecek.

SSK işçilerinin durumu

Sosyal Sigortalar Kurumundan Sağlık Bakanlığına devrolunan işçilere, 2005 yılında imzalanan toplu iş sözleşmesi hükümleri uyarınca 15 Ocak 2006 tarihinde ücret ödemesi yapılmayacağından, topluiş sözleşmesinin birinci altı aylık (1 Ocak 2005?30 Haziran 2006) dönemine ilişkin olarak 15 Ocak 2006 tarihinde ödenmesi gereken sözleşme farkları, 6 Ocak 2006 tarihinde ödenecek. 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavanı 1,770.62 YTL. Aylık ve ücretlerin belirtilen açıklamalar dikkate alınmak suretiyle hesaplanacak. 1 Ocak 2006 ile 14 Ocak 2006 tarihleri arasındaki fark tutarları ise hesaplanmalarının ardından ödenecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137