19 Ekim 2008 Pazar 00:00
Madenciliğe dayalı sektörler geliştirilmelidir
Ülkemiz maden potansiyelinin kullanımına dayalı sektörlerin geliştirilmesi, Türkiye'de gelişen sanayi kollarının ihtiyaç duyduğu hammaddelerin dünya piyasaları ile rekabet edebilecek fiyatlarla bu sektörlere verilmesi ve bu kuruluşlar arasında organik bağların geliştirilmesi uluslararası rekabet koşulları dikkate alındığında ülkemizin dış ticareti açısından büyük önem taşımaktadır. ~|~

 

Bu konuda ülkemizde var olan ve üretimi yapılan hammaddelerin uzantısında yer alan sanayi kollarının belirlenmesi ve işbirliği olanaklarının oluşturulmasıyla şüphesiz büyük yararlar sağlanacaktır.

Kaynaklar devlet?millet ortaklığı işletilmelidir
Ülkemizde farklı sektörlerin ihtiyaç duyduğu hammaddelerin aramalarının yapılarak rezervlerinin belirlenmesi, kalite iyileştirilmesi gereken ürünler için gerekli teknolojik araştırmalar yapılarak bu tesislerin kurulmasına öncelik verilmesi ve ihtiyaçları doğrultusunda üretim hedeflerinin belirlenmesi gerekmektedir. Ve her şeyden önemlisi bu kaynaklar devlet?millet ortaklığı ile kurulacak şirketler tarafından çıkartılmalı ve işlenmelidir.

Bilinen madenlerimiz
* ENERJİ HAMMADDELERİ
* Taşkömürü
* Linyit
* Bitümlü şişt
* Demir cevheri
* Manganez
* GÜBRE HAMMADELERİ
* Fosfat
* Pirit S
* Bor
* Krom
* Manyezit
* Bakır
* Kurşun
* Boksit
* Çinko
* SOY METALLER VE NADİR TOPRAK                      
HAMMADDELERİ
* Altın
* Gümüş
* Nadir Toprak
* ENDÜSTRİYEL HAMMADDELER
* Kaolen
* Kil
* Bentonit
* Feldspat
* Talk ve Pirofillit
* Kuvars,Kuvarsit
* Silis kumu
* Selestit
* Pomza
* Perlit
* Barit
* Zeolit
* Trona
* Tuz
* Sodyum Sülfat
* Kireç Taşı
* Dolomit
* Alçı Taşı
* MERMER VE YAPI TAŞLARI
* Mermer

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Vladimir Lisiçkin / Rusya Bilimler Akademisi
MEM evrensel bir model
Rusya Ekonomi Bilimleri Akademisi Ekonomik Kuramlar ve Tahminler Bölümü Başkanıyım. Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli yalnız ekonomini değil, küreselleşme ile ilgili tüm sorunların çözülmesinde önemli bir kaynak eser.
XX. yüzyılın ortalarında başlayan dünyada büyük değişiklikler oldu, ortaya çıkan olumsuz proseslerin devamı sonucu dünya tüm alanları kapsayan küresel kriz ile karşılaştı. Küresel krizi daha da büyütüp derinleştiren başta ABD olmak üzere oluşturulan şer imparatorluğudur. Bugün insanlığın kaderi, şer imparatorluğunu yöneten ve kendi menfaatleri için çalışan bir grup insana bağlıdır.
90'lı yıllarda Sovyetler birliğinin çöküşünden sonra ABD dünya üzerinde total egemenlik kazandı ve birçok ülkelere ekonomi?finans, askeri saldırılar yaptı. Küresel şer imparatorluğunun Rusya, Türkiye, Azerbaycan ve diğer ülkelere karşı gerçekleştirdiği yıkıcı politikasına karşı çıkmak için prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli kuvvetli bir temeldir.
Prof. Dr. Haydar Baş'ın modeli evrenseldir. Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi'si, ülke ekonomilerini bağımsız ve kendi kendine yeterli kılmak için net tavsiyeler sunmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137