31 Aralık 2008 Çarşamba 00:00
Malezya önceden özelleştirdiklerini geri satın aldı
Önceleri IMF talimatları ile bütün kıymetli kaynaklarını özelleştirme adı altında global firmalara devreden Malezya, George Soros'un Asya krizinde yaptığı spekülasyon ile Malezya para birimi ringitin % 30 değer kaybetmesinden ciddi dersler çıkararak, IMF ile beraberliklerini askıya aldı. ~|~

 

O ana kadar gerçekleşen 434 adet özelleştirme uygulamasına ara verildi. Hatta 2000 yılında daha önce özelleştirilen Ulusal Kanalizasyon Şirketi tekrar daha yüksek bedelle geri satın alındı.

Malezya kurtuldu ama birçok ülke oltaya takıldı
Diğer taraftan Tayland, Endenozya ve G.Kore, IMF ile stand?by antlaşması imzalayarak, ABD talimatları ile hazırlanan reform paketine (Clinton paketi de denmektedir) evet dediler. Bu sözde reform paketi ile sözkonusu ülkelerde faizler arttırılmış; kamu harcamaları kısılmış, vergiler arttırılmış, yabancı firmaların banka satın almasına izin çıkarılmış, yerli firmaların hisselerini satın almakta getirilen kısıtlamalar kaldırılarak hisselerin % 50'sinden daha fazlasına global firmaların sahip olmasına izin verilmiştir.

1992-93 Avrupa döviz krizi ve baş aktör yine Soros
Avrupa krizinde de George Soros baş aktör olarak karşımıza çıkmaktadır.
"Soros daha işin başında sterlindeki devalüasyon ihtimalini fark etmiş; kısa dönemli krediler şeklinde yaklaşık 15 milyar dolarlık kısa pozisyon almıştır. İngiliz Sterlini'ne yönelik ataklar sonucu 16 Eylül 1992'de Bank of England'ın yoğun müdahalelerine rağmen İngiltere'de faiz oranları bir günde % 5 oranında yükselmiştir".

Spekülasyonlarla gecelik faizler bir anda yükseltiliyor
Sadece İngiltere'de değil, aynı zamanda örneğin İsveç'te de % 25 devalüasyon olmuş, gecelik faizler inanılmaz seviyelere çıkmıştır. Finlandiya da benzeri spekülatif krizle karşı karşıya kalmıştır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. İrina Hundt / Almanya, Dresden Üniversitesi
Sadece "Vatandaşlık Maaşı" bile tezin kuşatıcılığını ispat eder
Prof. Haydar Baş tarafından formülize edilen "Milli Devlet-Sosyal Devlet" tezinde ekonomik ahlakın öneminden sitayişle bahsedilmiştir. Prof. Dr. Baş'ın Sosyal Devlet kuşatıcılığı, toplumun ve insanlığın, her bir bireyini ve kesimini öylesine kuşatıyor ki, hangi dinden, hangi millettten hangi kesimden insan olursa olsun, onda kendini buluyor, onunla zenginleşiyor. Bu bağlamda, bu tezde projelendirilen sadece "vatandaşlık maaşı" bile,, hiçbir ayrım gözetilmeksizin herkesin kuşatıldığı gerçeğini anlatmaya yeter.

Bugün dünya, bu adalete muhtaçtır
Dünya bugün bu dengeye ve bu adalete muhtaçtır, Prof. Dr. Baş'ın projesine muhtaçtır. Aksi taktirde küresel oyuncuların elinde bunalmaya mahkum olur. Bu bağlamda sunumum ile, şayet "Milli Devlet-Sosyal Devlet" tezine çok küçük bir açılım de olsa sağlamış isem, memnun olacağımı belirtmek isterim. Bu vesile ile Dresden Üniversitesi Yüksek Teknik ve Ekonomi Bölümü ile Grabau Vakfı adına tekrar hepinize saygılar sunar, başarılar dilerim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.